a dat cineva risatarun copilasului sau?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodikutza spune:

Buna,mamici.De aproape o luna de zile luam si noi Risatarun.Deocamdata nu avem ce vedea mare lucru dar asteptam imbunatatiri mari.Am vazut ca parerile sunt impartite dar majoritatea sunteti multumite de acest medicament,mai ales pe partea cu vorbirea.Osa va tin la curent cu evolutia lui Tiberiu.Eu il administrez 10 ml dimineata si 10 ml la pranz.Asa mi a fost recomandat.Va pup pe toate si sa auzim numai vesti bune despre puii nostrii.Va doresc incredere,tarie si rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

vreau sa va anunt ca sora-mea nu mai are risatarun ,l-a luat o fata de pe forum.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luryca spune:

Imi puteti spune si mie ce efecte secundare are risatarun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

luryca, la Risatarun nu se cunosc efectele secundare, cel mai probabil ca ele nici nu exista. Ce pot sa-ti spun, este ca NU se recomanda la copiii cu epilepsie. Noi suntem "consumatori" de Risatarun.

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo35 spune:

Am un copil de 2,7 ani si are gradul unu de handicap.Beneficiez de urmatoarele sume de bani:600 lei-indemnizatiea de crestere a copilului pana la varsta de trei ani;200 lei-alocatie copil;48 lei-alocatie dubla si pana in ianuarie 2008 primeam 350 lei indemnizatie pentru copilul cu handicap (o primesc cam din mai 2007)Acum, mi-au spus de la Directia de Asistenta Sociala ca nu mai am dreptul conform legii la cei 350 lei,defapt acum se dau 400 lei,deoarece beneficiez de cei 600 lei.ROG DIN SUFLET PE CINEVA CARE STIE DACA AM SAU NU DREPTUL LA CEI 400 LEI SA MA AJUTE.SA-MI DEA O INFORMATIE,UN SFAT UNDE SA APELEZ.IN EVENTUALITATEA UNUI RASPUNS VA MULTUMESC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Dragi mamici,vreau sa va scriu ca eu am tot amanat sa ii dau copilasului meu Risatarun"pt. ca am sperat intr-o minuine,ca va vorbi fara nici un ajutor medicamentos,dar m-am inselat.
Fiul meu implineste 4 ani in data de 12 aprilie,si nu vorbeste decat 3-4 cuvinte dar si acelea alcatuite din vocale,nu poate pronunta consoanele(spune doar "D" si "T")
Am fost la control cu el de 4 ori ,la nurolog,dar dr. a spus ca ea nu poate sa ii faca nimic,ce nu se vede ca ar avea si alte probleme decat intarzierea de vorbire.
Ma intreb daca va putea vb. copilul meu vreodata.
Azi ma duc la ea si ii arat prospectul tradus in limba romana(multumesc fetelor care l-au postat),si am sa ii spun ca vreau sa incep tratamentul chiar de maine.
Va intreb pe voi: ce ar mai trebui sa fac pt. ca sa imi ajut copilul?
V-as ruga sa imi spuneti ce jucarii folositi pt. stimularea vorbirii,ce jocuri?
Leon stie sa imi arate toate vocalele,atat l-am invatat in plus.
Am fost la o gradinita speciala cu el,dar a zis ca nu mi-l primeste pt. ca acolo au copii mult mai gravi decat situatia lui Leon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Am inceput Risatarun de 3 zile. Va voi tine la curent cu evolutia, daca va exista o evolutie sesizabila.
@kiwwy, i-ai facut lui Leon o audiograma? Sigur aude perfect?Cat despre gradinita...cred ca era deja cazul sa-l fi inscris, la una obisnuita. Colectivitatea face minuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mititica79 spune:

buna kiwwy, te inteleg prin ce treci, nici fetita mea nu a scos nici macar un sunet pana la 1,2 ani eram disperata, iar acuma la 1.3 ani spunem cateva cuvinte nu multe dar zicem (mama, nenea, miau), ii dau risatarun de la 8 luni, si de o luna ii dau si alte medicamente, i le tot repet. am inceput sa-i pun muzica de copiii si sa sti ca a stimulat-o foarte mult. am fost ieri la un club pentru copiii si a fost foarte incantata, incerca sa imite si ea , parerea mea este sa-l duci foarte mult printre copiii, eu m-am gandit sa o dau chiar si la cresa 4 ore. trebuie sa avem foarte multa rabdare cu ei, si folosesc foarte mult un cuvant pe zi , sa-l tot auda , si incearca sa vorbesti cu el pe silabe si foarte rar . mult sanatate si astept vesti bune ca vorbim mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Am fost ieri la medic,i-am dat prospectul medicamentului in limba romana,si a spus ca are compozitie buna acest medicament,e un fel de Tonotil(varianta care se gaseste si la noi).
A spus ca este contraindicat la epileptici,si chiar daca fiul meu nu a facut crize de epilepsie niciodata,nu strica sa ii facem o electro-encefalograma,pt. a sti sigur daca poate sa ii administreze fara probleme acest medicament,si cata doza .
Saptamana viitoare miercuri vreau sa ii fac EEG,insa nu stiu daca copilul va sta fara sa se miste,sper din tot sufletul,sa nu trebuiasca sa il adoarma.
Referitor la RMN,sau tomograf,dr. a spus ca nu este cazul la Leon,si ca oricum daca i-am face, pe copil nu il ajuta cu nimic,avantajul ar fi al medicului,pt. ca sa vada testele imagistice,pt. copil e traumatizanta experienta ,in sensul ca il anesteziaza,si anestezia se stie cate implica.
Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@kiwwy, scuza-ma ca repet, audiograma i-ai facut vreodata?

Mergi la inceput