Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Multumesc Alina. Pai, daca tot am o licenta, un master si jumatate de doctorat macar sa trec de prima faza la concursul pentru secretare

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Copiloi si Cait, imi pare rau ca nu ati reusit. Dar sa nu va para rau... a fost si asta o experienta. Am inteles ca dupa teste mai trebuie sa astepti o gramada de timp (si sa faci lobby...) si poate-poate te baga cineva in seama si iti ofera un job. Sincer, eu nu am nici timp, nici nervi sa ma mai ocup de asa ceva. Nu imi pare rau ca nu am mers la examen pentru ca nu eram bine pregatita de loc.
Ellej bafta!

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL
www.chitarist.ro" target="_blank">MUZICA PENTRU CONNAISSEURS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Buna fetelor,
m-am gandit sa ma bag si eu putin, desi nu cred ca sunt cea mai indicata.
Am aplicat si eu pentru un asemnea post si erau atatea semne favorabile incat ma si vedeam acolo. Am reusit sa trimit actele in ultima zi, mi se scarbise de munca asta din Romania si atata imi doream sa lucrez intr-o institutie cu standarde "inalte", fara coruptie si cu profesionisti.
Din pacate datorita acestei "munci din Romania" nu am reusit sa ma pregatesc, desi nu cred ca ar fi fost mare diferenta. As fi abordat raspunsurile la fel.
Eu am fost la un examen de traducatori. Am trecut de concursul de dosare si m-au chemat la testele scrise. Au fost destul de grele. La engleza mai ales mi s-au parut ingrozitoare, iar la franceza a fost o adevarata relaxare dar a fost foarte mult. Nu va spun ca, eu am ajuns acolo plina de entuziasm, iar colegii cu care m-am intalnit (nu stiam nici unul de celalalt inainte sa ne vedem acolo) m-au intampinat cu tot felul de vesti, pe care ulterior am si inceput sa le cred. Partea cu lobbyul e cat se poate de adevarata, dar cica se face chiar inainte de examen. Iar modalitatea SF prin care se aranjeaza asemenea examene ar fi prin intermediul acelor pixuri/markere, etc. pe care ti le dau ei. N-am reusit sa inteleg foarte bine si nu am crezut atunci nimic, dar ... acum nu mai sunt asa sigura.
Mi se pare normal sa plece numai cei cu "sustinere" in primul rand politica, iar eu refuz cu incapatanare sa ma inscriu in vreun partid. Nu zic de altceva dar oricum, banuiesc ca in cele din urma e nevoie de niste sfori de pe la guvernul nostru ca sa reusesti, chiar daca sa zicem ca ajungi pe acea lista de rezerva.
In fine, nu mica mi-a fost surpriza cand mi-au trimis rezultatele: la engleza, unde nici macar nu am terminat traducerea am luat aproape maximul notei, iar la franceza unde mi se paruse atat de placut am picat cu o zecime!!! M-am conformat si am facut imediat o cerere de reexaminare, si le-am cerut copia lucrarii, banuind sincer ca s-a intamplat ceva si nu au primit-o pe toata. Dupa un oarecare timp mi le-au trimis, cu regretele de rigoare ca ei isi mentin punctele de vedere. Copia era intreaga, deci au primit toata lucrarea dar fisa de evaluare era de-a dreptul rupta din context.
Le cerusem sa imi spuna si ce am gresit ca sa pot invata din greselile mele dar la partea asta m-au lasat nelamurita.
Ma rog, am ramas cu un gust amar si am realizat ca oricum as fi dat-o tot gaseau ei ceva. Zvonurile au fost ca la interviu au fost chemati doar cei 35 cat erau si locuri pe lista de rezerva (din cca 500 cat eram inscrisi). Asteptam acum sa ne povesteasca o tipa care a luat si s-a dus si la interviu.
In cele din urma, tot raul spre bine, cred. Pana sa ajung la teste am aflat ca sun insarcinata, a doua oara. Va dati seama cum ar fi fost sa-mi plimb eu burta pana la Luxembourg si sa mi se spuna acolo pardon, nu primim mamici (bineinteles, printre randuri ca in fata n-au voie), sau pur si simplu sa nu trec interviul si sa ma aleg cu riscul drumului in starea asta si cu banii cheltuiti.
Nu mai am elan sa mai incerc dar s-ar putea ca stand acasa cu copiii sa ma pot pregati pentru o data viitoare. Dar singurul motiv de data asta, nu vor fi visele de cariera ci pur si simplu gandul la aia 5000 Euro pe care i-as putea avea salariu.
A, si bineinteles ca UE are parfum frantuzesc, asa ca daca vreti sa va inscrieti puneti prima limba franceza, altfel veti fi depunctate din start ca si mine. Sunt sigura ca daca mi-as fi ales ca prima limba franceza rigoarea la corectare ar fi fost alta. Simple hunch.
Eu daca ma hotarasc sa mai merg asta voi face. Nu am ales franceza pentru ca nu am mai practicat-o in ultima vreme si mi-a fost teama ca nu ma voi descurca grozav la un posibil interviu. Dar merita sa imi asum riscul.
Bafta tuturor!

cde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

gabdyd, din ce spui nu pot nici sa confirm, nici sa neg.

Eu stiu doar experienta mea cu testul asta. Dupa test am fost foarte dezamagita. Iar de atunci dezamagirile s-au tinut lant, in ceea ce priveste EPSO. Mi-au cazut 2 probleme gresite: una in care textul nu avea nimic de-a face cu intrebarea, iar a doua in care rezultatul meu nu se regasea in variantele propuse de ei. Ulterior am vazut ca nu am fost singura, care a avut astfel de surprize (de neacceptat la un astfel de concurs de o asemenea avengura). Asta a fost prima dezamagire. Apoi am scris mail in care am reclamat cele doua greseli. Nu am primit nici un raspuns, nici macar de confirmare a primirii mailului. Si asta in timp ce altii primisera. Le-am mai scris un mail, la care primesc raspuns sa am rabdare. Iar ultimul mail de la ei, in care ma instiintau ce masuri au luat, a continut acelasi text, pe care l-au primit toti cei care au reclamat greseli, si in care ne spunea ca o intrebare a fost anulata. Si asta chiar daca eu (si altii) am semnalat 2 probleme gresite, nu una singura. Deci degeaba am avut rabdare, ca tot aia. Alta dezamagire. Apoi rezultatul final, care imi arata ca inca 3 intrebari corecte mai erau suficiente ca sa merg mai departe . Adica daca cele 2 intrebari nu era gresite si daca nu pierdeam timpul cu ele, poate faceam de un punctaj mai mare. Nu "poate", ci sigur.


Poate am avut ghinion, ca mi-au cazut acele probleme gresite, dar ...nimic nu-i intamplator.



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Una calda, una rece. Am primit mail ca am fost acceptata pentru un stagiu la Parlamentul European.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Bravo Alina, felicitari! Asta e primul pas, acolo in mod sigur vei avea mai multe informatii despre posturi si vei gasi ceva permanent.

Nu inteleg de ce pentru AST nu dau rezultatele.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Copiloi, felicitari!

Gabdyd, sora mea a aplicat tot la traducatori si a fost in noiembrie la Bruxelles la interviu. Nu a folosit la testele scrise nici o metoda cu pixul/markerul . Iar sustinere politica, nici vorba.

Nu-si pune mari sperante ca a trecut de interviu, din cauza francezei. Ea stie alte trei limbi, dar i s-a spus clar ca faptul ca nu stie franceza (mai deloc) reprezinta un dezavantaj, iar in cazul in care trece de interviu va trebui sa invete urgent.



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Tocmai am vorbit cu sora mea. A trecut de interviu .

Ea e putin dezamagita ca e in a treia grupa valorica, dar eu cred ca e super si asa.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

quote:
Originally posted by copiloi

Una calda, una rece. Am primit mail ca am fost acceptata pentru un stagiu la Parlamentul European.


Alina



Alina, cand incepi stagiul? Si in ce domeniu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by country girl

quote:
Originally posted by copiloi

Una calda, una rece. Am primit mail ca am fost acceptata pentru un stagiu la Parlamentul European.


Alina



Alina, cand incepi stagiul? Si in ce domeniu?

Ina



M-am inscris cu diploma de economist din RO. De la 1 martie. Am trimis scrisoare sa intreb daca pot incepe din toamna. Complicat....

Mergi la inceput