Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ELIA8 spune:

Buna ziua. M-ar interesa si pe mine participarea la preselectia EPSO, pentru posturile cu specializarea economic, audit nu sunt prea informata. Este vreo conditie sa stii 2 limbi straine? Multumesc mult.Elena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

@dodolici112

Jos Depondt scrie celebrele carti "250 MCQ ...", care din cāte stiu eu sunt traduse si in franceza. Se merita sa arunci o privire pe www.depondt.eu.
Cei de la www.libeurop.be au de asemenea carti folositoare pentru pregatire.


@elena
De obicei ti se cer cunostinte satisfactoare de engleza sau germana sau franceza. In Jurnalul Oficial se dau amanuntele necesare atunci cānd se face cunoscuta organizarea competitiei respective.

Pupici,

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIA8 spune:

Multumesc mult de tot Alice_Wonder.
Astazi vreau sa vorbesc cu profesoara de engleza a fiului meu, sa vad ce sanse imi da, in cat timp pot invata perfect engleza.Dar pana atunci gasesc undeva informatii in limba romana despre conditiile de eligibilitate af.posturilor pe parte economica (audit)? Eu am terminat stagiatura pentru auditor financiar dar examenul de aptitudini il dau in mai.2008 si nu stiu daca il iau din prima, ca-s f multe standarde de citit.Este recunoscut acest examen de Uniunea Europeana?Mi-ar place sa vorbesc cu cineva sa-mi spuna cat de greu e acest drum catre Bruxelles.
Elena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

Alice, merci frumos pt informatie! :)

Elia, in aceasta perioada stiu ca se fac inscrieri pentru concursul de auditori (in fine, pentru lista de rezerva, asa cum se organizeaza fiecare concurs). O prietena de-a mea s-a inscris, verifica rapid pe site-ul EPSO daca nu vrei sa pierzi inscrierile. Acolo spun ca trebuie "sa ai cunostinte aprofundate" intr-o limba oficiala a UE (de regula, asta e limba materna), plus "cunostinte satisfacatoare" intr-una din limbile de lucru ale UE (engleza, franceza, italiana).

Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

Draga Elena,

mi se pare ca EPSO chiar organizeaza acum un concurs in domeniul audit. Daca vrei mai multe amanunte: www.europa.eu/epso. Acolo poti sa citesti si anuntul din Jurnalul Oficial, in care sunt prezentate detaliat comditiile care trebuiesc indeplinite, examenele de dat s.a.m.d. Nu stiu daca examenul pe care-l vei sustine va fi recunoscut atunci cānd te vei inscrie pentru un concurs in domeniu; cel mai bine ar fi sa-i intrebi direct pe cei de la EPSO.

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

@dodolici112

gānd la gānd cu bucurie A propos, J. Depondt a fost membru al comisiei atunci cānd am dat examenul oral. Foarte antipatic

Inscrierile la concursul de audit se fac pāna pe 8 Aprilie.

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

Alice probabil ca am si scris in acelasi timp :)

M-am uitat un pic pe site-ul depondt.eu, pare ca ajuta, chiar acum il studiez in amanunt (cele doua site-uri conduc, de fapt, la aceleasi carti, deci imi usureaza munca de "documentare"). Sunt si in franceza, ceea ce ma avantajeaza. Merci inca o data!
Vroiam sa te mai intreb un lucru. Am vazut ca, din cand in cand, se organizeaza si diverse cursuri de pregatire la Strasbourg ori Bruxelles, poate ca si in alte locuri. Ai participat la un astfel de curs, cum e?
Si te-as mai ruga sa-mi spui daca ai inceput deja sa lucrezi la UE. Merci din nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

dodolici112, nu am participat la nici un curs de pregatire, pentru ca eu sunt de parere ca nu sunt de mare folos.
Si nici nu as fi avut timp de-asa ceva. In paralel cu pregatirea pentru concursurile EPSO mi-am terminat (si sustinut) teza de doctorat; 2006 si 2007 au fost doi ani infernali.
Pāna acum am avut trei oferte de la institutiile europene, oferte pe care le-am refuzat pentru ca erau neinteresante. Acum am primit o invitatie de la CE, sa vedem ce va fi

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

Alice, si eu consider la fel, dar m-am gandit ca oi fi eu limitata, asa ca ar fi bine sa intreb si pe altii

Sper sa gasesti un job care sa-ti convina, iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

@dodolici112: S-au dat rezultatele!

Mergi la inceput