Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Institutiile comunitare au un sistem de educatie format din cresa/jardin d'enfants si scolile europene. Copiii functionarilor si ai agentilor temporari sau contractuali (daca durata contractului este de cel putin 6 luni) pot fi inscrisi la aceste crese in masura in care exista locuri disponibile.
Cresa este pentru copii intre 2 luni si 3 ani, jardin d'enfants este intre 3-4 ani iar de la 4 ani copilul incepe scoala (maternelle).
Cresa si jardin d'enfants se platesc (9% pentru primul copil calculat la venitul net global al familiei sau 7% daca familia cuprinde mai mult de un copil). Scoala europeana este gratuita (cu exceptia transportului spre/de la scoala, garderia de dupa ore, tabere etc).
Copil la cresa institutionala am eu, daca va mai intereseaza detalii.
In paralel exista sistemul belgian cu crese de stat si private, destul de aglomerate. In general poate dura cateva luni pana prinzi loc liber la o cresa.
Preturile pe luna se invart in jur de 500 de euro pentru un loc la cresa institutionala sau privata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

buna ziua,

fetelor am incercat de 2 ori sa ma amatur grupului de discutie de pe yahoo si de fiecare data moderatorul nu mi-a acceptat adeziunea la grup. aveti idee de ce?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

s-a inscris cineva la cast27?
Ardeias eu am reusit sa ma inscriu la grupul de discutii,
iti cere acolo o motivatie, ai dat vreuna? e obligatoriu.
fetele care ati sustinut deja teste ne puteti da modele de teste de cunostinte ue si verbal numerical reasoning?
Country girl ar fi binevenite si amanuntele despre cresa institutionala. Nu de alta, dar eu am doua copile si daca ajung la concluzia ca mai mult rau fac plecand si ca e mult prea costisitor mai bine nu ma mai stresez din start nici cu examenele.
si chiar asa, sunt multi parinti printre angajatii UE?
numai bine tuturor!

Diana, mami de Julie 14.11.2003 si de Rianna 15.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu tocmai am venit de la bruxelles; am dat proba orala. Tine 30 de minute, timp in care vreo 7 persoane te intreba pe rand: de cunostinte word, cunostinte despre UE, iti dau niste situatii pracice (ce te faci daca colegul x fumeaza si e interzis,daca seful te tine peste program etc). La unele n-am stiut sa raspund, sper ca am facut ok.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

ellej, bafta in continuare!

Ti-a placut la Bruxelles? Te vezi muncnd acolo?

Alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

quote:
Originally posted by gabdyd

s-a inscris cineva la cast27?
Ardeias eu am reusit sa ma inscriu la grupul de discutii,
iti cere acolo o motivatie, ai dat vreuna? e obligatoriu.






normal ca da.... ca doar nu ma-nscriu la un astfel de grup sa schimb retete.!! sorry

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Alina, mi-a placut, ce sa zic, desi nu e chiar Parisul :), pe care-l stiu mai bine, dar oricum nu orasul este neaparat un criteriu in alegerea mea ci salariul si beneficiile care decurg din statutul de functionar european. Am fost insa si la un alt interviu, la Lux, la o alta institutie si deci inca nu stiu prea bine ce va fi. Daca imi ofera cei de acolo ceva, s-ar putea sa accept.

Ca anecdota, m-a amuzat faptul ca belgienii ii fac cu ou si cu otet pe functionarii europeani, ca de ce au asa salarii mari (deci capra vecinului nu e strictamente romaneasca) si ca lor nu le convine ca bruxellul are atatea institutii. Pe de alta parte nu se dau deloc in laturi sa incaseze bani frumosi din chirii, servicii si tot ce cumpara sus-zisii functionari.

bafta multa si tie, sa ai parte de

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyro spune:

buna ellej!

ce te-au intrebat despre UE? ti s-a parut greu?

ce documente ai dus pentru decontare?

bafta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by ladyro

buna ellej!

ce te-au intrebat despre UE? ti s-a parut greu?

ce documente ai dus pentru decontare?

bafta in continuare!




Sincer, am mai revizuit eu ceva, dar nu la modul ff serios si n-am stiut sa raspund corect la toate intrebarile. De exemplu m-au intrebat in ce consiliu au fost stabilite criteriile pt inceperea negocierilor cu o tara candidata si n-am stiut. Parca copenhaga, dar am zis ca nu stiu. Si ince ceva despre fondurile d preaderare ce n-am stiut.

trebuie sa le dai exact documentele pentru care ai un link in scrisoarea de la ei: cel in care zici de unde vii, cu ce mijloc de transport, la ce ora etc; apoi eu am facut copie dupa biletul de avion si dupa chitanta; documentul cu datele bancare la care atasezi un extras de cont si parca mai era o declaratie cu nume adresa etc. n-am avut nici o pronlema cu asta, dar stiu ca dureaza destul de mult pana iti ramburseaza suma.

Bafta multa si tie.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyro spune:

ellej:
Multumesc pentru raspuns si s-auzim de bine!

Te-ai inscris si la CAST?

Mergi la inceput