Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by danub

N-a fost greu absolut deloc, dar am avut mari probleme in a termina la timp. Din pacate, am avut o altfel de tastatura decat ce am ales...Le-am scris celor de epso si raspunsul a fost ca am avut tastatura pe care am ales-o. Problema e ca nu am cum sa dovedesc si oricum e prea tarziu. Nu m-as fi asteptat sa patesc asa ceva la un asemenea concurs. Cred ca oricat de bine pregatit ai fi daca esti pus in fata unei tastaturi pe care n-o cunosti, sansele de a termina la timp sunt minime. Cred ca e cea mai mare dezamagire de pana acum!
La prima proba au fost 3 pagini. Nu mi s-a parut nimic special si dificil. De facut un tabel, de bolduit, nota de subsol, header...
La a a doua proba si eu am facut toate cele 3 subiecte (impresii despre ultima carte citita, prima zi ca functionar european si un memo).
E intr-adevar nevoie de viteza si de ceva noroc!
Va doresc sa nu nimeriti o tastatura in franceza!!!
Multa bafta!



Imi pare rau, stiu cum e sa nu ai tastatura cu care esti obisnuita. Eu am ales-o pe cea franceza , AZERTY, ca asta e "a mea", dar cand am incercat sa scriu cu diacritice in RO (am schimbat tastatura practic) mi-am dat seama ca mi-e imposibil, asa ca am scris fara diacritice.

Am facut in schimb o greseala destul de mare si s-ar putea sa ma coste. sun chiar curioasa daca reusesc sau nu.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by copiloi

quote:
Originally posted by danub
Cred ca e cea mai mare dezamagire de pana acum!



Acelasi sentiment l-am incercat si eu, de dezamagire. Si asta din cauza organizarii, care pe mine m-a costat (mi-au cazut la preselectie 2 probleme gresite, dar numai una a fost reevaluata). Poate la tine va fi bine pana la urma! Dar tu nu mai ai formularele, unde ai bifat ce tastatura vrei la testare? Ca sa le poti arata.

Bafta mai departe!


Alina



Nu cred ca poate ca alegerea tastuaturii s-a facut online, deci... cum sa dovedesti ca ai bifat casuta 1 si nu 2 sau invers?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirka spune:

Buna,

Si eu am dat ex luni, si sunt tareeeeeee dezamagita, in special de prima parte in word, pentru ca nu am avut timp sa termin si am facut si multe graseli. Asta e !!!!
Multa bafta celor care mai au de dat ex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danub spune:

Eu mi-am pierdut speranta pentru acest concurs. Dar daca vor mai scoate posturi am sa mai incerc. Cine stie, poate pana la pensie reusescNu ma las!!

Va doresc un 1 martie frumos si o primavara excelenta, plina de reusite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

oarecum off topic

http://www.groparu.ro/?p=113

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Pentru cei (cele) care s-au inscris la concursul de AST1 (secretare): acceptarea dosarelor s-a facut strict pe criteriul diploma de bacalaureat + minimum 36 de luni experienta pe post de secretara (asistent manager, office manager sau cum pompos s-o mai fi numind in schema diverselor firme postul in cauza) ori diploma de colegiu de secretariat si asistenta manageriala (cursuri de 3 ani).
Prin urmare daca nu intruniti oricare din aceste doua conditii alternative, dosarul este respins.
Nu vreau sa va sperii, incerc doar sa va spun ca in selectiile pe care le face EPSO nu merge dupa principiul "am fost sefa de personal/traducator/inginer etc, deci va fi floare la ureche sa fiu secretara".
Pe cei care sunt intr-adevar determinati sa obtina un post, i-as sfatui sa incerce mai degraba la posturile temporare scoase la concurs de institutii sau de diferitele agentii. Sunt sanse mai mari sa obtina un contract temporar pentru 3 ani, de ex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelamicka spune:

Servus tuturor

Eu sunt nou pe acilea prin discutiile astea...

M batea si pe inne gandul la un moment dat... dar cand mi s-a explicat ce tre sa faci ca sa poti lucra la ei la IT... am zis PAS

Sincer problema mea e : de ce naiba unuii tre sa fie mai testati ca altii? De ce tre sa fi eu de 10 ori mai buna ca un englez ca sa fiu considerata macar egala cu el...?

poate ca sunt deplasata dar asta ma macina... si e deranjant...

va pup

PS pUteti sa nu imi raspundeti daca credeti ca nu are legatura cu ce e pe lista de discutiii.. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Pentru cei interesati, EPSO a deschis o noua baza de date pentru agenti contractuali in cadrul institutiilor si agentiilor comunitare.
http://europa.eu.int/epso/cast27/call_cast27_fr.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

quote:
Originally posted by country girl

Pentru cei interesati, EPSO a deschis o noua baza de date pentru agenti contractuali in cadrul institutiilor si agentiilor comunitare.
http://europa.eu.int/epso/cast27/call_cast27_fr.htm

Ina



country girl, nu-i rau ca esti activa la subiectul asta, e rau doar ca dai informatii false pe un ton cam prea categoric. exista riscul ca unii sa ia de bun ce spui tu.
in primul rind legat de postul tau din 19 martie: inca nu s-au dat rezultatele la concurstul AST1 la etapa acceptabilitate dosare. daca esti inscrisa in concurs stii (sau ar trebui) ca procedura a fost skimbata en cours de route si ca proba practica a fost sustinuta inainte de selectarea candidatilor dupa profilul cerut. in al doilea rind si pe acelasi subiect, mai citeste o data, te rog, avizul de concurs sau corrigendumul ulterior si vei vedea ca domeniul studiilor sau al experientei profesionale nu este kiar atit de restrictiv formulat precum in mesajul tau. studii/ experienta profesionala "in raport cu natura sarcinilor descrise" nu inseamna in mod specific studii sau experienta de secretariat.
si-n al treilea rind, prin anuntul de ieri EPSO nu a deskis o noua baza de date (ce simplu si misto ar fi sa te poti pur si simplu inscrie in ea) ci, cit mai romaneste si mai clar: s-a publicat un anunt pt. teste EPSO in vederea constituirii unei baze de date de candidati (din care vor fi recrutati agenti contractuali).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Cred ca totusi country girl are ceva dreptate. Ieri s-au dat rezultatele, eu am fost invitata la proba orala in iunie. Am inteles ca multe dosare au fost respinse, desi persoanele respective aveau studii superioare si poate s-au descurcat bine la teste, pentru ca nu avea experienta ca secterar/asistent. Eu am experienta care cred ca a contat mai mult decat diploma mea de licenta.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput