Ceasul forumului e grabit sau al meu e mai lenes?

Ceasul forumului e grabit sau al meu e mai lenes? | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

De citeva zile am remarcat ca atunci cind postez un mesaj, apare ca a fost scris un pic mai tirziu decit arata ceasul meu de la calculator. De exemplu, am postat un mesaj la ora 12.56 (ora forumului), iar la mine e abia 12.54 Am remarcat ca e de curind problema asta. Recunosc ca e mai mult un fleac decit o problema, dar mi-ar placea sa coincida orele


------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

de ce nu suni la robotul cu ceas din ro, stiu ca exista acea posibilitate, iti reglezi ceasurile la fix cu ala si daca si atunci este problema .. ai gasit singura raspunsu.. cele 2 min intarziere sau avans

toate cele bune



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gabriela, am intrebat de sot si mi-a zis ca ceasul calculatorului meu are setata optiunea sa se actualizeze in fiecare zi dupa cel mondial. Deci nu se pune problema ca nu am ceasul exact. Dar cum am zic chiar eu, e un fleac, asa ca n-am sa-i dau atentie. Mi-am facut doar datoria sa semnalez o chestie.

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Si eu bifasem in setarile de data si ora din Windows sa-mi sincronizez automat ceasul cu un server de timp Internet si m-am trezit cu diferente de pana la 30 de minute... asa ca am scos bifa si acum am, in sfarsit, ora exacta!


Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

La fel am avut si eu cu ceasu si setarile... acuma mi ceasu exact nu mai e dupa nici un mondial sau alt site de pe net... si e bine

quote:
Originally posted by Catalin

Si eu bifasem in setarile de data si ora din Windows sa-mi sincronizez automat ceasul cu un server de timp Internet si m-am trezit cu diferente de pana la 30 de minute... asa ca am scos bifa si acum am, in sfarsit, ora exacta!


Catalin


Think pink!




Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am fost odata in Elvetia in vizita intr-un sat unde se spunea ca exista o ceasornicarie unde patrona un batranel ce ar avea un ceas care ar fi singurul din lume ce ar arata ora exacta cu precizie de 1 secunda.
Zis si facut. Cand ajung acolo gasesc ceasornicaria, gasesc batranelul si vad ceasul cu pricina (vechi ce-i drept) dar care ticaia cu sarg.
La ora 9 dimineata ceasul suna.
Ceasul meu de pe mana (un Rollex ce-i drept de care sunt foarte mandru) cu 5 secunde in urma.
Un pic dezamagit si intrigat dar cu dorinta de a fixa si cele 5 secunde diferenta il intreb pe batranul ceasornicar daca intradevar acel ceas este atat de vestit si merge atat de bine. Batranelul raspunde afirmativ. Eu mai pun o intrebare formal:
"-Si de unde stiti ca merge exact?"
Batranelul imi raspunde cu aceeasi bunavointa:
"- Il fixez dupa ceasul din turnul bisericii."

Nota:
Mesajul de mai sus nu are nimic comun cu realitatea.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Marius, frumoasa povestire

Revenind la subiect, tin sa mentionez ca frecventez mai multe forumuri (inclusiv straine), si peste tot ora forumului coincide cu a mea. Numai aici pe DC e diferenta de aproape 3 minute, iar acum citeva saptamini era de 2 minute, apropo. Se pare ca e ceva recent.
Mesajul meu se vrea o simpla observatie, nimic mai mult

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput