Fetele din America (78)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

LittlePeach welcome

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Little Peach, bine ai venit. Poate eu sint cea mai apropiata daca nu e careva de prin Oklahoma.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Bine ai venit LITTLE PEACH!






Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Poze cu noi avem la casuta de sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Buna ziua fetelor din America! Ce surpriza am avut, cand am vazut ca inca mai exist in listuta voastra; din pacate pentru mine nu mai locuiesc acolo, dupa cum vedeti ne-am mutat cu domiciliul, asa ca puteti sa ma stergeti din listuta (cu parere de rau)!
Frumoasa viata in state! ii duc dorul!
Oricum, motivul pentru care am intrat pe topic, e altul si in special pentru fetele din Atlanta-Georgia, la care am o mare rugaminte.
Si anume: am acolo o f. buna prietena (de fapt e prietena maica-mi), dar e o tipa super, chiar nu am mai intalnit deloc un om asa de bun(ne-a ajutat f. mult in vremurile ei bune), care acum e la ananghie. A lucrat intr-un magazin, a plecat de acolo pentru ca a vrut sa se mute in Portland, sa ingrijeasca de o batrana. De fapt a plecat acolo, numai ca respectiva persoana a decedat in scurt timp.
Doamna de care vorbesc nu a avut alta solutie decat sa se intoarca inapoi in atlanta.
Probleme dansei acum e ca nu mai are servici si ii este extrem de dificil; pe langa partea materiala, dansa e si f. activa si nu suporta sa stea acasa. De aceea acum nu ii este f. bine. As vrea sa o ajut si eu, asa cum si dansa ne-a ajutat pe noi cand am avut nevoie. Din pacate si de aici de unde sunt, nu pot sa ii fiu prea mult de folos; singurul lucru pe care il pot face, e sa va rog, daca stiti de un job la vre-un magazin, sau alta varianta, sa imi spuneti si mie.
V-as rmane profund recunoscatoare.
Imi este dificil sa apelez la voi ( nu as fi facut-o pt. nimeni altcineva), dar aceasta doamna imi este f. draga mie si familiei mele.
As vrea sa o ajut!
Multumesc anticipat, iar daca aveti o idee, va rog un PM!
Pupici la toate si va salut!



www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticutz spune:

quote:
Originally posted by tlaura

Buna ziua fetelor din America! Ce surpriza am avut, cand am vazut ca inca mai exist in listuta voastra; din pacate pentru mine nu mai locuiesc acolo, dupa cum vedeti ne-am mutat cu domiciliul, asa ca puteti sa ma stergeti din listuta (cu parere de rau)!
Frumoasa viata in state! ii duc dorul!
Oricum, motivul pentru care am intrat pe topic, e altul si in special pentru fetele din Atlanta-Georgia, la care am o mare rugaminte.
Si anume: am acolo o f. buna prietena (de fapt e prietena maica-mi), dar e o tipa super, chiar nu am mai intalnit deloc un om asa de bun(ne-a ajutat f. mult in vremurile ei bune), care acum e la ananghie. A lucrat intr-un magazin, a plecat de acolo pentru ca a vrut sa se mute in Portland, sa ingrijeasca de o batrana. De fapt a plecat acolo, numai ca respectiva persoana a decedat in scurt timp.
Doamna de care vorbesc nu a avut alta solutie decat sa se intoarca inapoi in atlanta.
Probleme dansei acum e ca nu mai are servici si ii este extrem de dificil; pe langa partea materiala, dansa e si f. activa si nu suporta sa stea acasa. De aceea acum nu ii este f. bine. As vrea sa o ajut si eu, asa cum si dansa ne-a ajutat pe noi cand am avut nevoie. Din pacate si de aici de unde sunt, nu pot sa ii fiu prea mult de folos; singurul lucru pe care il pot face, e sa va rog, daca stiti de un job la vre-un magazin, sau alta varianta, sa imi spuneti si mie.
V-as rmane profund recunoscatoare.
Imi este dificil sa apelez la voi ( nu as fi facut-o pt. nimeni altcineva), dar aceasta doamna imi este f. draga mie si familiei mele.
As vrea sa o ajut!
Multumesc anticipat, iar daca aveti o idee, va rog un PM!
Pupici la toate si va salut!



Laura, mama lui Andrei

Poze

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze



...daca ea a ingrijit o batrina in Portland,OR, inseamna ca are experienta in a face asta, de ce nu isi cauta un job intr-o casa de batrini in zona ?
Asa nu mai trebuie sa se mute, scapa de o gramada de batai de cap...iar pe urma, daca vrea sa se reprofileze, o poate face linistita, si sa caute fara graba altceva...
Exista ziar romanesc cu anunturi (cu gramada) in care se cauta femei care sa lucreze asa ceva.
Sau doreste sa se mute in Atlanta neaparat?

Eu doar intreb, pentru ca aici, in zona Portland-ului, cel putin printre romani este o munca destul de cautata (desi nu multe femei rezista mult ritmului sau stress-ului)si bine platita...

Ori, se mai poate face asta si prin agentii...unde chiar este bine sa fii o fire activa, ca ai de umblat unde e nevoie de tine, adica unde te trimit ei.

zic si eu, poate ca deja cunostinta ta stie toate astea, insa m-am gindit sa imi dau si eu cu parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

quote:
Originally posted by piticutz

quote:
Originally posted by tlaura



www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze



...daca ea a ingrijit o batrina in Portland,OR, inseamna ca are experienta in a face asta, de ce nu isi cauta un job intr-o casa de batrini in zona ?
Asa nu mai trebuie sa se mute, scapa de o gramada de batai de cap...iar pe urma, daca vrea sa se reprofileze, o poate face linistita, si sa caute fara graba altceva...
Exista ziar romanesc cu anunturi (cu gramada) in care se cauta femei care sa lucreze asa ceva.
Sau doreste sa se mute in Atlanta neaparat?

Eu doar intreb, pentru ca aici, in zona Portland-ului, cel putin printre romani este o munca destul de cautata (desi nu multe femei rezista mult ritmului sau stress-ului)si bine platita...

Ori, se mai poate face asta si prin agentii...unde chiar este bine sa fii o fire activa, ca ai de umblat unde e nevoie de tine, adica unde te trimit ei.

zic si eu, poate ca deja cunostinta ta stie deja toate astea, insa m-am gindit sa imi dau si eu cu parerea.




Piticutz, doamna respectiva locuieste in Atlanta. Acolo are casa si nu doreste sa plece de acolo. Cand a fost in Portland a facut-o pentru ca i s-a oferit o mare suma de bani + pensie; suma pe care lucrand la magazin in Atlanta nu o castiga.
Iar in Portland a stat doar o luna; dar normal, crezand ca pleaca pentru multi ani a renuntat la serviciul din Atlanta.
Cat despre cautari habar nu am daca si unde cauta; dansa nu vorbeste cu mine despre aceste lucruri, dar eu stiu de la o prietena comuna de toate necazurile astea. Dansa este prea modesta si cu bun simt ca sa ceara ceva.
Eventual am sa-i sugerez sa caute prin agentii.
Multumesc mult pentru raspuns si pentru sfaturi!


www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lullabay spune:

Buna ziua ma scuzati ca dau asa buzna peste voi...am si eu o mare problema-nelamurire si nici macar nu stiam unde sa postez ..m-am gandit ca cel mai bine la voi..poate ma puteti ajuta macar cu cate o sugestie.
Am sa fiu scurta sa nu va plictisesc:sotul meu are o firma de calculatoare si de aproape 2 ani colaboreaza cu o firma din philadelphia de unde importa tehnica de calcul..totul a fost bine pana acum,colaborarea fructuoasa de ambele parti..numai ca acum a platit in avans un lot de marfa,o gramada de bani care nu sunt numai ai lui ci si ai partenerilor din Romania..si cel cu care colaboreaza nu mai raspunde la mail ,la telefon.la nimic de aproape 3 saptamani.
In conditiile in care situatia e chiar asa cum pare:ca omul a luat banii si a plecat cu ei stiti cumva o solutie juridica,de unde sa inceapa sa faca demersuri pt recuperarea banilor(sau deja e un vis prea frumos sa fie adevarat?)
Multumesc anticipat pt orice raspuns.

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Tlaura,

uite aici
http://www.clipa.com/
anunturi unde se cauta persoane sa ingrijeasca batrini - am vazut citeva

sau la www.ziare.ro
la click pe presa/diaspora (in coloana din stinga)
si apoi click pe USA
sunt mai multe linkuri catre ziare cu anunturi


Eu am fost la botez, o fo fain, m-am descurcat cu jucarii cum mi-au zis bunicii si le-am pus si un gift card la Toys'R Us, cum m-ati sfatuit - idee eleganta, mie nu-mi dadea prin cap. Sarmalutze, mici, frigarui, aperitive faine, tot tacimul, acum imi trebuie o saptamina sa diger toate bunatatile

week end placut, cit a mai ramas!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Super Iuliana!!!
Si noi aseara am fost cu Mirela la un rest grecesc...si inca mai digeram......plus ce am bagat si azi..
Am fost la Metro Zoo...avem o durere de picioare!!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David

De-ale lui David

Atelierul Piticilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianaG spune:

Hello!
Sper ca mai e loc si pentru mine pe aici.
Deocamdata mai sunt in Romania, dar de pe 25 octombrie incepe marea aventura.
O sa locuiesc in Strongsville - Ohio.
E cineva pe aproape?

Am o gramada de intrebari.....

Va pup!

Mergi la inceput