Ce facem cu calculatorul si televizorul copiilor n

Ce facem cu calculatorul si televizorul copiilor n | Autor: carmeta

Link direct la acest mesaj

Sunt proaspata in forumul vostru si unul dintre motivele pentru care m-am inscris este de a gasi solutii aplicabile pentru a inlatura cat mai mult din timpul petrecut la calculator si televizor de catre copiii mei de 9 si 6 ani.Sa ne transformam si noi in Supernany si sa gasim solutii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana_ch spune:


sa le gasim alte activitati specifice varstei si binenteles fale un program strict.
oricum incepe scoala si nu o mai aiba timp prea mult,cel putin don-soara mea(13 ani)

Poze cu Lucas
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Sa iesiti cit mai mult in aer liber!
Eu nu reusesc pe cit mi-as dori, dar iti spun din experienta ca e o solutie.
Si am mai reusit o performanta : nu are voie decit cind sunt eu acasa, dupa ora 17.
Insa dupa 17, D-zeu cu mila!!!!!!!

ina C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

La noi este o regula. Pana la ora 3 cand venim noi de la servici are voie sa vada citeva episoade, negociem, 3-4-5 pe Jetix, ca acolo ii place lui. Dupa aceea este strict interzis, participa alaturi de noi la masa, cumparaturi, intindem haine, jucam carti, remi, mergem la fotbal, aspiram(aspira el si apoi eu finisez).
Adica nici noi nu ne uitam la tv, si atunci nu este tentat nici el sa se uite si il antrenam tot timpul in activitatile familiei.
Probabil cand va mai creste nu va mai tine asta, dar acum este foarte eficient, si se chiar bucura ca ii acordam atentie.

Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

La noi s-a stricat calculatorul subit si dintr-o data iar cu televizorul mai negociem, suntem in vacanta apoi o sa avem teme si astea trec pe prim plan.
Dar ce ma fac cu durerea de cap i-am dat sa deseneze si dupa ceva timp a aparut durerea, cred ca vine de la strigatele copiilor de afara si pentru asta n-am leac .

Am descoperit ca-i plac craft-urile si o sa-i cumpar margele si toate alea pentru confectionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

La noi a inceput scoala. Intre scoala, lectii si program de piscina sau de joaca in aer liber nu-i mai ramine decit vreo jumatate de ora libera pentru tv sau calculator. Citeodata nici atit, pentru ca si acasa poate desena sau ne mai jucam de exemplu marocco impreuna si atunci nu mai e timp pentru tv.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmeta spune:

va multumesc pentru sfaturi.multe dintre ele le-am incercat si n-a tinut mult.am incercat si cu scoaterea programelor din memoria tv.( a ramas doar minimax),dar s-au prins si le-au instalat singuri.problema mea este ca sunt 2 si forta este de 2 ori mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pai trebuie sa treci la pedepse daca nu asculta de buna voie.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

carmen, eu nu numai ca am scos programele din memoria tv-ului dar am ascuns si telecomanda. iar la calculator au parola.
de regula au voie la calculator 1 ora pe zi, iar la tv in weekend, dimineata, cand sunt desene si...la emisiunea lui dan negru aia -jocurile de la saint tropez

Mergi la inceput