Grupa Pregatitoare

Grupa Pregatitoare | Autor: melinav

Link direct la acest mesaj

Fetele care ati avut copilasii la grupa pregatitoare, imi puteti spune si mie ce au facut acolo? Ce implicatii a avut acest an asupra primului an de scoala?

De asemenea ce materiale didactice au folosit ca sa invete, atat recomandate de la gradinita, dar si cumparate de voi? Daca imi puteti spune de carticele pentru invatarea alfabetului, cifrelor, sau CD-uri interactive, de unde anume ati cumparat.

Multumesc,
Melina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Melina, in afara de carticelele de colorat si celelate rechizite (culori, plastelina..etc) Andrei a mai folosit si carticica-caiet "Puisorul motat invata sa scrie" in rest cam atat. Ce invata in grupa pregatitoare? Pai invata sa recunoasca literele de tipar, sa numere crescator, descrescator, sa stie care sunt "vecinii"unei cifre(numar, sa adune si sa scada cifre pana la 10, au diverse fise in care recunosc multimi de genul obiecte mai mici, mai mari, mai grele, care sunt in fata, in spatele, deasupra, dedesubtul unor lucruri. Isi dezvolta intens motricitatea lucrand cu plastelina si tempera... Este anul care face trecerea de la gradinita la scoala si e o combinatie intre cele doua... invata jucandu-se.

copilul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melinav spune:

De unde ai luat carticica "Puisorul motat invata sa scrie"? de la ce editura este?


Melina


Viata e ca o amenda, o platesti intr-o singura rata, mai lunga sau mai scurta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

melina, puisorul motat este mai degraba un caiet, si eu l-am luat din carrefour dar cred ca se gaseste pe la orice librarie.
noi abia acum trecem la pregatitoare dar i-am luat caietul de anul trecut si l-am incurajat sa scrie...acum deja e maestru
sincer anul pregatitor a fost f folositor - ma refer acum la fetita - in clasa I nu a avut niciun fel de probleme (si nici nu s-a plictisit), prin urmare nici eu n-am avut batai de cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

Fetita mea a facut anul trecut grupa pregatitoare si anul acesta o face din nou (am dat-o la gradinita la 3 ani si a intrat direct in grupa mijlocie). Educatoarea le-a comandat la o editura carti speciale pt. aceasta grupa (obligatorii conform programei scolare). A avut urmatoarele carti speciale:"Educarea limbajului","Activitati matematice", "Cunoastrerea mediului", "Educarea comunicarii orale si scrise". Sunt sub forma de fise de lucru si contin strategii de avaluare pt. copii de 5-7 ani.
A invata literele mari de tipar, sa numere pana la 100 (una suta) nicidecum numai pana la 10, numarat inainte si inapoi, numarat din 2 in 2 , din 5 in 5.
Pe langa aceste fise au facut si alte activitati practice (cu plastelina, au cusut pe carton, etc.) si educatie fizica.
Anul acesta cred ca se va plictisi dar isi va peefectiona scrisul pt. ca scrie tare urat.

Mergi la inceput