Copii nascuti in 1999 (6)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

la 18....doar cat ajung acasa, o imbrac si fuga dupa flori si la scoala.


a venit primavara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

La serbare a fost frumos. Andrada a fost cam emotionata, dar asta e....asa e ea de obicei. Toti copiii au fost tare frumosi costumati. Mi-a placut mult castravetele, patrunjelul, morcovul, precum si anotimpurile. Si gradina mea de legume a fost frumusica
Au avut de citit cate o povestioara compusa de ei referitor la leguma ce o reprezinta. Apoi au cantat si au avut si scurte momente teatrale.
A fost frumos. Pacat ca la ultima serbare - Alfebetul - n-o sa fiu prezenta ...si nici la festivitatea de sfarsit de an....si nici la plecarea ei in excursie....

a venit primavara...

serbare-Gradina de legume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elsa17 spune:

buna fetelor,ce faceti in wekend? Se anunta vreme buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:



Ehei....ce soare frumos!

Noi recuperam ziua de 30 aprilie, s-a dus cu inima indoita la scoala ,prietenii din zona nu recupereaza si cum de am ales eu scoala asta unde e diferit? ce daca fac matematica mai multa cred eu ca e mai bine pentru ea.
Si stai si explica ca tot raul spre bine, ca vine vacanta si va recupera la ore de joaca, alte argumente mai serioase n-am gasit sa combat spiritul critic.

April, ce nostima e gradina ta de legume, bogata si verde!
Mi-au placut pozele, Andradei.
De ce e ultima, pleci undeva?

O zi superba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Buna tuturor!
Mai e putin si se termina si clasa 1 .Greu cu lectiile pe caldura asta !Nu mai vrea decat parc,role ,fotbal .
Acum suntem in perioada de evaluari ,concursuri .Dar o sa avem parte si de excursie in ultima saptamana de scoala si de o mica petrecere de 1 iunie .
Gratiela ne intoarcem si noi la inot .Poate ne intalnim pe acolo .

Iustina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! Ce au facut scolareii la Cangurul? Ozi a gresit o problemuta din 24...ea zice ca a vazut ca nu-i bun raspunsul dar a uitat sa revina asupra problemei. La Abac insa a omorat o problema din trei:" un elev isi propune sa citeasca o carte de luni pana sambata . incepand cu ziua de marti el citeste cu 2 pagini mai mult decat in ziua precedenta. Stiind ca sambata citeste 20pagini, aflati cate pagini are cartea". Din nefericire Ozana iara a incurcat borcanele...ea a zis ca luni citeste pagina 1 (la ea o carte incepe cu pagina cu numarul 1 - marti ajunge la pagina 3 miercuri ajunge la 5, joi la 7, vineri la 9 si ciudat (ea nu a inteles de ce!) sambata in loc sa ajunga la 11 copilul a ajuns la 20...Are asa o minte intortocheata! La Eurojunior la problema cu fluturele (fluturasul vrea sa ajunga la prietenul lui spiridusul aflat pe a sasea floare...prima floare are numarul 230, a doua 240, a treia 250 restul deduc copiii. |Intrebare: intre ce flori se aseaza fluturasul (apar desenate 7 flori). Ozi a considerat ca problema nu e bine definita...pentru ea nu e clar daca fluturasul zboara neintrerupt sau zboara din floare in floare-in ultima situatie raspunsul e multiplu. Tot aici a mai "cugetat" adanc la problema: efectuand corect calculele pentru 200-20+22= cati de 2 apar pe tabla? (in poza apare un elev la distanta de tabla pe care era scrisa operatia). Ozana a considerat si de aceasta data ca nu este explicita cerinta....din punctul ei de vedere enuntul trebuia formuylat la genul rezolvand si scriind raspunsul corect pe tabla....A ales raspunsul 4 de 2 pt ca doar acestia sunt siguri...Ce ma fac eu cu capatzanoasa asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikiviki spune:



Ciao mamici si pitici !!!!
Ne primiti si pe noi pe listuta?Suntem nascuti in 1 aprilie 1999 ,ne cheama Edi si suntem in clasa I.Marele necaz este ca am fost bolnavior vineri si am ratat concursul cangurul si de aceea e ffff necajit.Nu stiti de unde as putea sa descarc aceste subiecte ,vrea neaparat sa le rezolve deoarece nici maine nu va merge la scoala si nu mai are rabdare .Va rog mult sa ma ajutati cand e bolnavior e asa de marait si acum i s-a pus pata pe asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikiviki spune:



Grati.ela vad ca fetita ta a participat la cangur ,imi poti da te rog mai multe detalii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Bun venit Edi si nikiviki.
sunteti pe listuta.
te asteptam cu povestioare despre scoala si nu numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Gratiela, mi se pare normal ce face Ozana ,ca ei au fost invatati sa formuleze intai problema si apoi sa raspunda, asta observ eu in clasa I.
Trebuie sa pui intrebarea corect si apoi sa stii sa raspunzi.

A mea a oscilat intre raspunsuri la 2 intrebari din 24, asta pe revista care mi-a adus-o acasa, stiu eu pe foaia de concurs unde a pus bulinele? si la o intrebare nici eu n-am fost pe faza din prima, se vor corecta in 2-3 zile.

Noi am avut un rezultat bun la concursul din decembrie si acolo problemele au fost ceva mai complicate.

Nikiviki, iti pot trimite pe fax subiectele, daca vrei.
Sunt desene multe si nu se intelege altfel.

Iustina, v-ati intors la inot?

Mergi la inceput