Ce faceti cu copiii dupa scoala?

Ce faceti cu copiii dupa scoala? | Autor: elenacristina

Link direct la acest mesaj

Acusica incepe scoala si ma gandesc cu groaza ca anul trecut am schimbat 5 femei pe care le-am avut la fetite, sa le ajute la teme si altele, prin casa. Fetele mele, Maria si Teodora intra in clasa a II-a.
Anul acesta ma gandeam sa incerc la un after school.
Ma poate indruma cineva pt un after school in Iasi?
Are cineva "experienta" in domeniu? Stie cineva conditii si preturi?

Voi ce faceti cu copiii dupa scoala?

Multumesc mult

Pupici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fedo spune:

Fiica mea tot clasa a II-a trece. Am pe cineva care mi-o aduce de la scoala. Daca este vreme frumoasa, se opreste cu ea in parc cate o ora. O aduce acasa, ii incalzeste mancarea si pleaca. Ea ramane singurica, se odihneste putin, dupa care se apuca de teme. Noi ajungem acasa in jur de 7 - 8. Ii verificam temele si venim cu anumite explicatii daca are nevoie. Asa am facut anul trecut si asa vom proceda si anul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacristina spune:

Fedo, multumesc pentru raspuns
fetitele mele sunt gemene si daca stau singure toata ziua au o multime de activitati pe care le fac ,, - toate sunt mai importante - inainte de a se ocupa de teme
am incercat si eu varianta de a le lasa singure acasa, cu responsabilitatea de a se apuca de teme, (cu telefoane, acolo unde au intrebari etc.) dar nu am considerat aceasta varianta "de succes", in sensul ca scriau urat, la scriere, independent, iar la mate... una o lasa pe cealalta sa-si bata capul, dupa care, prelua raspunsul.
In plus, ele studiaza pianul, iar cand ajungeam eu acasa trebuiau sa studieze la pian. programul e cam strans si eram in permanenta "pe fuga"...

elena cristina, mamica Mariei(8), Teodorei(8) si a Anei (3 ani jumate)


Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

I-a o bona part time. 4-5 ore pe zi de cand vin de la scoala pana veniti voi. Eu asa fac. E mai sigur.

Dada www.babiesonline.com/babies/a/andrada/" target="_blank">puiut de om

vacanta maramures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacristina spune:

sal. anul trecut am avut 5 bone (o am si pe cea mica, Ana, de 3,7 ani) si nu stiu cum le-am nimerit, ca nici una nu se pricepea sa le indrume la teme (nu era mare lucru, da ori ca scriau singure, ori cu bona, cam tot aia. de cele mai multe ori veneam acasa si le puneam sa mai scrie o data, frumos, si, minune, chiar reuseau - cred ca bonele nu prea le inspirau)
o prietena mi-a sugerat sa incerc la un after school. ca acolo de obicei sunt invatatori care se ocupa de teme, plus alte activitati organizate. nu am intalnit insa nici o mamica sau copil care sa fi frecventat un astfel de "asezamant", sa pot afla pareri de la cei in cunostinta de cauza. stau in dubii pt ca am aflat ca e destul de scump, ... iar eu am doua o bona, intr-adevar, nu ma costa tot atat dar stie cineva unde pot gasi o bona buna, care sa le "inspire" la munca?. daca stie cineva sau daca aflati despre after school (pe incercate, ca pe siteuri am mai intrat si eu), spuneti-mi si mie, pls.

Pupici

Mergi la inceput