Mamici de sept-oct 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

AlinaMorostes, multumesc pentru raspuns! Ca o coincidenta, am vazut ca suntem nascute in aceeasi zi...

Ignatica, asteptam sa postezi pe prima pagina povestea nasterii lui David. Nu degeaba am batut-o la cap pe Pufy sa creeze link-ul ala.

Pufy, bine ai revenit! Ma bucur ca ai ajuns la Vatra Dornei si ca te-ai simtit bine. Cu dulshili grai moldovenesc/bucovinean te-ai descurcat? Cred ca a fost cumplit drumul de la Bistrita la Dorna, ptr ca se lucreaza si se merge mult pe un singur fir, plus ca-i plin de gropi. Oricum, ma bucur c-ai ajuns cu bine la Arad si ca ti-a priit concediul.

Sanatate la mamici si bebici!
Lili sapt 31 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

Buna seara,fetelor !

Azi incep si eu saptamana 34! Sunt uimita cat de repede trece timpul! Sper ca saptamana viitoare sa termin bagajul meu de spital, pentru ca al bebelinei e aproape gata!

Acum am terminat de citit ultimele pagini, pentru ca azi nu mi-a mers internetul.

Cata14 ma duc inapoi la serviicu dupa o luna. As putea sa stau si eu un an sau doi sau cat vreau acasa, dar fara plata si nu imi tine nimeni postul liber la scoala, ca e scoala particulara. Ma intorc dupa o luna, dar am un orar destul de flexibil si stau la nici 50 de m de scoala, asa ca pot da o fuga pana acasa la cateva ore. O sa fie si mama la mine, deci sper sa fac fata. Am deja si o menajera care am angajat-o full-time, deci de ajutor nu o sa duc lipsa.
Inteleg ce vrei sa spui tu cu paturica: sa fie infofolit nitel acolo ca si cum ar fi inca in burtica, sa fie trecerea mai usoara.
Inni, ma uimesti, dar te inteleg ca ti s-a facut dor de duca dupa atata stat in casa.
Acai24 si eu am o obsesie: sa nu mi se rupa apa la scoala in fata copiilor.
Gripo sa ne spui si noua secretul tau, poate reusim si noi aceeasi performanta si nu o sa ne facem griji pentru alaptat dupa nastere.
Uite aici un link despre listeria. Am citit si eu pentru ca am mancat branza Feta in sarcina, dar intotdeauna din sursa sigura, facuta din lapte pasteurizat.
http://www.cdc.gov/ncidod/dbmd/diseaseinfo/listeriosis_g.htm
Crisnemes stiu ca era mai demult in Ro un spray foarte bun pentru arsuri, Bioxiteracor. Poate confirma Inni.
Itzy saptamana viitoare cumpar o camera foto noua si o sa fac poza la puzzle de perete pe care l-am luat (o scena din Winnie the Pooh- se pare ca devine slabiciunea mea- am luat si paturica tot cu Winnie).
La mine la scoala cand se pregatesc clasele pentru pitici, profele sau ajutoarele lor deseneaza diverse personaje cu marker negru pe carton alb (sau alta culoare), le taie, le picteaza si pe urma le pun pe pereti. O sa fac niste poze anul asta la gradinita poate luati ceva idei.
Ignatica multumesc de raspuns. Pentru icter nu l-au pus la lampa pe David in spital?
Sephora si am am probleme cu sciatica. Ma doare si spatele, in zona lombara (de-o parte si de alta) dar numai cand stau aplecata.

E bataie mare pentru podium in luna august: Ingereasca, Cri, Adameasca, Inni, Oanacn ! Nastere usoara!

Mexxa incearca procto-glyvenol crema. Eu folosesc de vreo saptamana si e mult mai bine.
Ionica bine ca nu ati patit nimic.

mini_me 33+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

quote:
Originally posted by mini_meCrisnemes stiu ca era mai demult in Ro un spray foarte bun pentru arsuri, Bioxiteracor. Poate confirma Inni.


Confirm .
Intre timp i s-a schimbat denumirea si se cheama OXIMED. E intr-adevar foarte bun pt. arsuri.


Poze

Inni 37+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

Merci mult MINNI, pentru link...nu stiu ce sa zic, oricum timpul va decide. O sa urmaresc si treaba cu diareea mai atenta, sa vad daca se opreste, ca ieri am luat fier ultima data. In rest, eu, alte simptome n-am din ce zic ei, dar...Mi-a cam murit curajul, sunt botoasa rau, iar bebe e si el suparat ca si mami, ca misca intr-una, probabil il deranjeaza si pe el supararea asta a mea.

35+RADU ANDREI

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dori_ch/album?.dir=62d5re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Oximed e intr-adevar bun ptr arsuri sau intepaturi de insecte, dar in cantitati mici in sarcina. Contine tetraciclina si hidrocortizon.

Sanatate la mamici si bebici!
Lili sapt 31 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

Gripo eu zic mai bine sa stai linistita deocamdata. Du-te la doctor, fa analiza si asteapta raspunsul optimista. In functie de ce iese la analiza, vezi ce faci impreuna cu recomandarile dr.

mini_me 33+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

'Seara

Fetelor am intrat intr-o stare de lenevie cronica, nu mai am chef de nimik... as sta toata ziua in pat unde sa mi se aduca de mancare
Referitor la ce vorbeati mai devereme, eu cred ca un copil are foarte multa nevoie de dragoste si atentie din partea parintilor. Bineinteles ca banii sunt bineveniti dar ei nu pot umple golul lasat de lipsa ,unor parinti, de timp sau afectiune.
La noi bebeul a venit intr-un moment nu tocami potrivit pt mine, pt ca sunt abia in anul 2 de facultate si nici nu am apucat sa ma distrez cu barbatul meu indeajuns. Sunt totusi foarte fericita ca a aparut in viata noastra. Sincer sper din tot sufletul sa reusim sa ne descurcam dupa ce vine bebe pt ca eu sunt o cheltuitoare si imi place sa traiesc pe picior mare. Sunt constienta ca bebelusul va avea nevoie de foarte multe lucruri si sunt dispusa sa renunt la unele lucruri pt el
Am vb si eu cu Cri19 in seara asta la telefon, a zis sa va spun ca e bine deocamdata si va sta in spital pana la nastere. Singurul lucru de care e nemultumite este ca nu are AC si e foarte cald in saloane. A zis sa va pupacesc pe toate si sa nu va faceti griji pt ea k e bine

33 +
pozele noastre
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns credo spune:

Salutare burtici
Bine ai revenit puffy din vacanta. Cred ca te-ai relaxat - asa cat de cat cu Alesio cel atomic.
Inni faci bine sa mergi la munca, iti ridica moralul ceea ce este excelent - nu exagera totusi.
Vad ca sunteti toate (aprox) bine.
Bafta multa Cri, va fi bine vei vedea, rabdare si incredere in fortele proprii.
Vad ca ati inceput galeeria pt cele de august.Bafta celor care se asteapta sa nasca in urmatoarele zile, nastere usoara si recuperare rapida plus un bebe mancacios si cuminte.
Si noi putem spune ca suntem gata (98%), bebelina e cuminte, ieri am fost la ultimul echo care a confirmat ca nu s-a intors si cu o zi inainte am mers la doctor care de asemenea a confirmat acelasi lucru - eu le spusesem dinainte ca nu e intoarsa - au vrut totusi sa ma verifice.
Bebelina e cuminte in continuare, ieri a fost f agitatata de la echo pt vreo 2 ore - asa s-a intamplat de fiecare data - si m-a facut sa-mi pun semne de intrebare daca i-a placut sau o deranjeaza.
In fine, nu ne-a spus nimic ca de obicei aici rezultatul numai doctroul ti-l spuen, am vazut beblina isi sugea degetul mare de la mana dreapta (cred) si avem si poza cu ea.
Mi s-a parut bucalata la fata ceea ce m-a bucurat- ramane sa vedem marti daca eu am vederea buna .
Maine mergem la spital sa facem analizele de sange pregatitoare cezarienei si cam atat. Camera e gata, bagajul de asemenea - ne pregatim cu spor.
Din pacate nu pot raspunde multor fete despre dureri contractii si alte cele, eu nu am avut nimic din astea cu exceptia contractiilor false care nu le-am bagat pre mult in seama si treceau de la sine.
Cu hemoroizii m-am luptat si eu o zi doua, nu am facut absolut nimic special in afara de igiena si consumat cat mai multe fructe legume si lichide.
Era cineva care s-a oparit, Crismens parca, eu folosesc cu succes albus de ou daca nu am nimic pt arsuri pt moment - si functioneaza.
Eu nu ma pot plange cam de nimic cu exceptia ca mi se pare ca am burtica mica in ciuda greutatii care a crescut cu 40% de cand sunt insarcinata si m-am ingrasat cat sa-mi stea bine (eram slaba inainte)deci de la 47 am ajuns la 65.5.
Cam atat despre noi, v-am vazut pozicile la toate, f frumoase, nu va enumar ca deja v-am uitat -sntem multe.
Oricum mi-au placut in mod deosebit pozele lui Puffy cu manastire - era Voronetul sau mi s-a parut? Nu prea mai stiu geografie dar asa de dor imi e de un traseu la manastiri ufffff. Cand vom ajunge acasa vrem sa vedem multe, si cred ca ne trebuie o luna cel putin numai pt plimbat.
Va pupam pe toate, va uram sarcini usoare in continuare, aveti incredere in voi, si sa auzim numai de bine.

Adina 38 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Stef81ro lasa ca ne trece noua supararea cand ne-om vedea bebiii bucalati!

MamiLili dar Panthenol Spray e ok in sarcina?
A fost intr-adevar infernal drumul de la Bistrita la Vatra Dornei...dar si de la Vatra-Dornei la Voronet, Gura Humorului si Moldovita....ce mai a fost groaznic, dar ma bucur ca am ajuns fie si numai la 3 manastiri si ca nici n-am nascut pe acolo...
N-am prea avut treaba cu graiul modovenesc ca prea putin am interactionat cu localnici....asa ca m-am descurcat!

Tasia pentru vestile despre Cri!

Credo pentru marti!Refacere usoara si laptic mult pentru bebelina ta...si mai ales o bebica sanatoasa!
Intr-adevar era manastirea de la Voronet,( si mai era si cea de la Gura Humorului si cea de la Moldovita noua(dar nu mai stiu cu care am pus poze)).

Merg si eu in pat....dupa ce fac un dus...noapte buna tuturor!

Pupici!


Ioana(35+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului
www.alesio.myou.ro/model/page.html" target="_blank">Fotomodelul nostru
Poze Yahoo
Ingerasul mic din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Susa spune:

Buna seara gravidute..
M-am intors si eu acasica...am de recuperata vreo trei capitole...incet incet...
Am fost azi la doctor si totul e bine cu BBLukas in afara de pozitie...
nu s-a intors cu caputul in jos asa ca se pare ca ma paste cezariana..in principiu medicul a zis ca pe 12 septembrie se va intampla...daca nu intervine nimic intre timp... a incercat sa-l masoare dar doar femurul era in limita saptamanii 35 restul erau "out of range" asa ca nu mi-a putut spune cu exactitate cat cantareste doar ca e mare....si eu la fel de mare si umflata ma simt dar e bine ca ma pot misca si deplasa inca cu usurinta...la volan mi-e cel mai bine...cam atata momentan...dupa ce citesc mai scriu..va pup si sanatate maxima...

Silvia35+ cu Lukas-Daniel
POZE

Mergi la inceput