Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Am terminat si eu Kafka pe tarmul marii, mi-a placut si i-as da 4*. Ma apuc de Kristin Lavransdatter si am in paralel Sinuciderea fecioarelor de Jeffrey Eugenides. A citit-o cineva sa-mi spuna ceva impresii?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Lulu77, D.H. Lawrence e unul din scriitorii mei favoriti. Am inceput cu "Lady's Chatterley Lover," "Sons and Lovers," "Aaron's Rod" si ultima citita e "The Plumed Serpent." Sa scrii pareri despre Paunul Alb, ca nu am citit-o inca.

Eu continui starea de depresie cu Cezar Petrescu, dar imi place. Ma pune intr-o stare de melancolie, deprimare. . . Adevarul e ca am devenit un pic dependenta de povestile lui, sant narcotice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Sanca, n-am citit nimic de Lawrence si as vrea sa cumpar niste romane de-ale lui. Cu ce imi recomanzi sa incep?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Crini, cartea "Amantul Doamnei Chatterley" a fost pe placul meu. Iubire, pasiune, sex tot ce vroiam de la carte . Eu cu asta am inceput, si m-am indragostit de stilul lui.
Am luat cartea asta pentru ca englezii nu au publicat-o pana in 1960. A fost publicata in Italia, iar englezii au interzis-o din cauza scenelor de sex, si pentru ca indragostitii nu erau din aceiasi clasa sociala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Caragiale !!! L-am gasit acum pe un site si, Doamne, ce dor mi-a fost si nu stiam de ce (cine) !

************
Li

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Am terminat "Numele ei era Viata"(3*) de Melania Mazzucco; povestea emigrarii a doi copii italieni, acum un secol, in America, e un prilej pentru autoare de a face o radiografie a ceea ce a insemnat pt. oamenii saraci "visul american", de a ilustra care era de fapt realitatea in America si cum s-au destramat in multe cazuri iluziile de imbogatire. Ceea ce nu mi-a placut in mod deosebit au fost "ruperile de ritm" ale povestii, pt. ca scriitoarea alterneaza povestirea cu amintiri despre familia ei(care au stat la baza romanului) si cu cadre din viitorul personajelor; dar per ansamblu e o carte buna, pe care la inceput si la sfarsit nu am putut sa o las din mana.

Am abandonat "Memoriile lui Hadrian" de Marguerite Yourcenar,desi de obicei ma straduiesc sa termin si ce nu imi place; mi s-a parut insa un stil sec, o carte care nu ma incanta cu nimic; pacat, eram convinsa ca imi va placea... :(


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Teodora nici mie nu mi-au placut Memoriile lui hadrian....de fapt in afara de "Stavilar la Pacific" Marguerite Yourcenar nu imi place.
azi-noapte am stat pana la 12 citind "Kafka pe malul marii".....e suuupeeer! nu mai zic nimic ca mai am o suta de pagini! (dar imi place de numa')
si ca sa ma destind am citit piticului niste Winnie the Pooh, preferatul lui. pentru ca suntem multe mamici pe aici va recomand "Cartea lui Winnie ursuletul pentru cei mici", am comandat-o direct de la Egmont si e tare tare frumoasa! desene deosebite, cantecele, poezele si vreo 4 povestiri.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Eu continui cu Ilf&Petrov si scaunele lor si intre timp mi-am luat Apuleius, "Magarul de aur" si Nicolo Amanitti, "Nu mi-e frica" (in original cred ca se cheama "Io no ho paura"). Il cunoaste cineva ? Ar fi primul roman scris de el pe care-l citesc.

************
Li

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

Teodora nici mie nu mi-au placut Memoriile lui hadrian....de fapt in afara de "Stavilar la Pacific" Marguerite Yourcenar nu imi place.
azi-noapte am stat pana la 12 citind "Kafka pe malul marii".....e suuupeeer! nu mai zic nimic ca mai am o suta de pagini! (dar imi place de numa')
si ca sa ma destind am citit piticului niste Winnie the Pooh, preferatul lui. pentru ca suntem multe mamici pe aici va recomand "Cartea lui Winnie ursuletul pentru cei mici", am comandat-o direct de la Egmont si e tare tare frumoasa! desene deosebite, cantecele, poezele si vreo 4 povestiri.

Roxana



Roxana, "Stavilar la Pacific" e scrisa de alta Marguerite : Duras.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mik, sigur!!!!! giiizzz ce greseala am putut face. 5 minute la colt ptr mine sa nu mai incurc Margaretele intre ele. mersic ca m-ai tras de manecutza!

Roxana

Mergi la inceput