Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Fiind nevoia sa stau din nou īn pat, am avut ragazul sa citesc "A Suitable Boy" (O partida buna) de Vikram Seth. Cartea e ca o fresca a societatii indiene de la īnceputul anilor 50, dupa cīstigarea independentei, prezentata prin istoriile a patru familii legate prin relatii de rudenie si prietenie. Cadrul īl constituie eforturile unei mame, aflata īn cautarea unei partide bune pt. fiica ei mezina. Cu toate ca are ca. 1400 (sic!) de pagini, e o carte pasionanta, pe care cu greu am putut s-o las din mīna. Mi-a placut mult si credo-ul autorului, rostit de personajul autobiografic, un poet indian, īntrebat de prefera sa scrie īn engleza. Suna cam asa, īn traducere libera, "Suntem cu totii rezultatul unor coincidente istorice si trebuie sa facem ceea ce stim sa facem cel mai bine, fara sa ne punem prea multe īntrebari".
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

quote:
Originally posted by silvana.ady

Cineva a citit "The life of Pi" a lui Yann Martel? Ma chinui la ea de o buna bucata de vreme si nu reusesc sa inaintez de loc.



A fost una din preferatele mele, pur si simplu am adorat-o. Ca si The Curious Icident of the Dog in the Night-Time de Mark Haddon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

quote:
Originally posted by pisi-pis


A fost una din preferatele mele, pur si simplu am adorat-o. Ca si The Curious Icident of the Dog in the Night-Time de Mark Haddon.





pisi-pis, cartea cu catelul am citit-o si eu si mi-a placut foarte mult.

Cu Pi-ul asta parca nu inaintez


Sivi - mami de doua printzese
Shirly (12.09.1999) & Danielle (27.03.2003)
Poze mai vechi si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by silvana.ady

cu Pi-ul asta parca nu inaintez


Sivi - mami de doua printzese
Shirly (12.09.1999) & Danielle (27.03.2003)
Poze mai vechi si mai noi




pas cu pas o sa inaintezi tu... ca si Piscine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lory2004 spune:

Silviana ,

Am terminat de citit " Indragostita de un massai" si mi-a placut foarte mult. Am inteles ca mai sunt inca 2 carti scrise de aceeasi autoare (care este si personajul principal), dar din pacate nu sunt traduse din germana...
Chiar merita citita ... daca sunt altele la asteptare in fata ei(merita sa o muti printre primele )

Acum citesc : "Ultimul templier" .



Lory si scumpetea lu' mami Rares 15.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/loryoprea/my_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, v-ati pierdut in lectura???

Eu tocmai am terminat autobiograifa lui Mineko Iwasaki - Geisha, o viata. Mi-a placut, e frumos scrisa si aduce mai multe detalii despre viata in Kyoto, traditii, - decat cea a lui Arthur Golden.

Silvana, ce ai facut, te-ai dat la fund cu Viata lui Pi?

Eu cred ca dupa asta trec inapoi la literatura romaneasca. Sa vedem ce o sa ma atraga.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu din pacate nu am avut timp sa incep nimic nou.....asa ca mai astept doua saptamani sa se linisteasca apele la munca.
lectura placuta tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Si la mine a fost o perioada mai slaba la citit, am reusit, totusi sa termin saptamana asta "Intoarcerea huliganului" de Norman Manea, o carte de 5 stele, o recomand din toata inima, complexa, o carte de memorii in esenta, ce impleteste elemente fiction cu non-fiction. Cartea este scrisa foarte frumos, un "elogiu adus limbii romane", cum bine zicea un critic pe coperta ei, a reusit sa imi imprime tristetea autorului ce s-a simtit vesnic exilat pe orinde a trait, din perioada copilarie si pana in exilul american si apoi reintoarcerea in Romania.

Acum am inceput "Brick Lane" de Monica Ali, am parcurs doar cateva pagini si deocamdata imi place cum scrie, sa vedem daca mai departe povestea ma va captiva. Despre cartea asta am citit tot aici aprecieri pozitive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Nu mai stiu cand v/am povestit ultima data despre lecturile mele, dar in ultimul timp m/am delectat cu Middlesex care mi-a placut foarte mult si deja mi-am comandat Sinuciderea fecioarelor, dar n/am apucat inca sa o citesc. Apropo de punctele care se dadeau cu ceva timp in urma cartilor cite, pentru Midlesex eu acord punctaj maxin /5 puncte.
Am mai citit O iubeam de Anna Gavalda care mi-a placut, dar cam prea usurica. Imi doresc insa sa citesc Impreuna, dar nu se mai gaseste, poate editia urmatoare.
Apoi, Dezonoare de John Coetzee, o carte draguta, despre Africa de Sud si ce presupune viata acolo.
Acum citesc Intoarcerea huliganului de Norman Manea.
Cartea este intradevar scrisa foarte frumos, dar pe de alta parte destul de grea si trista. Dar este o "carte de arta" daca pot sa/i spun astfel si cred ca ar trebui citita de toti, asta si pentru ca mai zilele trecute domnul presedinte Basescu spunea ca trebuie sa dovedim crimele comunismului. Ei bine, cartea aceasta poate fi o dovada.

Multi pupici.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Cornelia, pentru mine "Sinuciderea fecioarelor" a fost o mare dezamagire, si asta m-a impiedicat mult timp sa cumpar "Middlesex". Chiar sunt curioasa, daca as reciti-o acum dupa Middlesex cum as privi-o.

Acum am inceput Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West de Gregory Maguire, tradusa in portugheza "Vrajitoarea din Oz", am vazut ca are critici foarte bune. A citit-o cineva?

Mergi la inceput