***majestate***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

tudor si spiritul craciunului

- flori, flori, (flori e bunica) hai sa vezi un gunoi!
- ce gunoi tudor? intreaba flori mirata...
- un gunoi, trebuie sa-l aspiri!
si fuge flori repede in camera tot gandindu-se ce gunoi ar putea gasi todur dupa ce am dereticat toata casa de sarbatori, ca sa afle de la tudor ca gunoiul era tocmai bradutul pe care l-am impodobit noi cu atata entuziasm cu o seara inainte.

mosule ce tanar esti...

dupa prima intalnire cu mosul de la gradinita (care era un baiat de vreo 17 ani) tudor ne tot atrage atentia ca mosul nu e batran si ca are maini fine si fata fina. poftim cultura!

sarbatori fericite va dorim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

sageata

am racit si eu, ca tot omu' in perioada asta, asa ca sufar langa copilul care se joaca intr-ale lui. la un moment dat simt o durere groaznica in partea dreapta a capului...:
-au, ce m-a sagetat in cap!
majestatea se intrerupe din joc si vine langa mine fixandu-ma cu privirea cateva secunde bune, dupa care intreaba:
- da' de ce nu mai iese sageata din cap?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

cainele de zapada

tudor si tati trec pe langa un frumos catelus husky. tati ii atrage atentia:
- uite tudor ce catelus frumos, asta e un caine de zapada...
- el pazeste zapada?


golirea fiziologica

majestatea troneaza peste jucarii si nu stie pe care s-o mai aleaga si cu care sa se mai joace. dintr-o data isi da seama ca il trece rau pipi, da rau de tot:
- ma trece un pishuuuuuu! ma trece tareeeeeee!
...si batzaie din picioare si se incrunta incercand din rasputeri sa nu dea drumul pishului buclucas pana ii aduc eu olita. in sfarsit apare olita, isi face tudor treaba pret de cateva minute dupa care declara cu jumatate de voce, sfarsit, dar ca o usurare:
-m-am golit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

a litera

- hai sa literam!
- hai sa scriem se spune, tudor.
- nuuuuu! hai sa facem litere, hai sa literam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

bunicile si alcoolul

tati catre "buni" (strabunica majestatii):
- hai buni sa-ti pun si tie putina bere.
la care tudor sare ca fript si fuge in fata lui tati sa-i explice:
- nuuuu-i da, ca bunicile nu beau bere!!!
- dar ce beau?, intreaba buni nerabdatoare sa vada ce-o asteapta la capitolul bautura.
- apa plata si apa minerala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Superb Majestatea Sa! Am ras in hohote , Silvia ii transmite .

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

fragadadeied

de azi dimineata (suntem amandoi acasa, cu gatul in pioneze si nasul in boccelutza) majestatea ma intreaba obsesiv:
- de inseamna fragadadeied?
- nu inseamna nimic, tudor, asta nu e un cuvant care sa aiba vreo semnificatie, e inventat de tine!
mai trece ce mai trece si din nou, aceeasi intrebare. eu disperata, el vizibil nervos ca nu pot sa-l lamuresc. deja imi puneam la indoiala cunostintele de limba romana. vroiam sa fug la dex, poate, poate oi gasi ceva acolo ...dar n-am apucat, ca m-a pus tudor sa-i citesc din nou (spre disperarea proprie) "capra cu trei iezi", pe care i-o citisem si dimineata devreme . si-ajung acolo la replica lupului care zice ca vrea sa-si astampere foamea cu "carne frageda de ied" si-atunci imi pica fisa!
- asta e tudor, "carne frageda de ied"! tip eu triumfatoare si ma uit la chipul, in sfarsit satisfacut al copilului care tocmai a primit raspunsul mult dorit.

pe asta v-am spus-o doar asa, ca sa ma mai descarc si eu, ca ma capiaza toata ziua majestatea cu "capra cu trei iezi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Mai vrem!!! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el ca tare-i scump!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

mihaela, nina,

cap xxl pentru minte brici ;-)))

- eu am capul mare?
- nu...
- ba da, am capul mare!
- de ce zici ca ai capul mare, tudor?
- ca sa pot gandi bine.

din capitolul cuvinte potrivite...

- s-a implinat paharul?
traducere: "s-a umplut paharul?"

...

- tati, hai sa jucam shac.
- nu shac, shah.
- bine, hai sa jucam hash.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

eeeei, dragii mosului, ca taaare de mult n-am mai scris despre majestate. a scos multe perlute dar le-am cam uitat.
vreau sa va zic ccc ca n-a scapat de obsesia cu "capra cu trei iezi". ba dimpotriva, e si mai rau. toata ziua vrea sa ne jucam de-a "lupul si de-a iezii". de 100 de ori e el lupul si eu iedul cel mare, mijlociu sau mic, dupa cum doreste majestatea, si de 100 de ori invers. si facem un fel de sceneta, si ne prostim prin casa pana la disperare.

...tot din capitolul cuvinte potrivite...

iesim de la super-market si tudor insista sa duca el o punga destul de grea. in fine, i-o las, se chinuie s-o duca, eu incerc sa i-o iau.
- uite tudor ca e mai mare punga decat tine.
- dar o pot duce, ca m-am imputernicit. (adica m-am facut mai puternic)

...a primit caricoci de la bunica (intre noi fie vorba, mare greseala a facut ca i le-a cumparat, ca toata casa a mazgalit-o, de la pereti pana la lenjeria de pat, la haine si covoare). de cum le-a vazut a sarit pe ele, si-a luat caietul si-a strigat entuziast:
- hai sa cariem! (sa scriem cu cariocile, adica)

mai vin, ca am uitat ce mai vroiam sa scriu...





Mergi la inceput