Teme de vacanta - un chin???

Teme de vacanta - un chin??? | Autor: annita72

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici cu puiuti prospat absolventi de clasa I, sau mai mari, cum va lamuriti copiii sa-si faca temele de vacanta?

Eu am probleme cu Ioana, care pleaca de la ideea ca oricum , doamna nu ii controleaza la temele astea (nu stiu de ce, poate asa le-a zis), asa ca, ce rost are sa le mai faca?!!!

Am incercat sa ii dau de lucru cate putin, am lasat-o sa se bucure de vacanta pana pe la inceputul lunii asteia (si o sa pelecam si inconcediu doua saptamani), i-am explicat ca nu le face pentru ca o controleaza doamna, ci pentru ea, sa nu uite ce a invatat in clasa I si sa-i fie mai usor intr-a doua, dar... pe o ureche ii intra si pe alta ii iese....
Le tot amana de pe o zi pe alta, cand se hotarasete sa se aseze la scris incepe sa mataie ca ea nu stie sa faca propozitii sau nu stie sa rezolve problema etc.

Voi cum procedati?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Eu nu i-am lasat decat o saptamana de pauza, apoi teme in fiecare zi, cate putin,de luni pana vineri, acum am lasat-o mai moale, ca in mare parte le-a facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fedo spune:

Doamna fiicei mele nu este pentru teme in vacanta, considera ca vacanta trebuie sa fie vacanta, iar ea in 2 saptamanai ii face sa-si aminteasca tot ce-au invatat in clasa I. Este unul din putinele lucruri cu care sunt de acord.

Cu toate astea, fata mea isi scrie cate o pagina in fiecare zi, pentru ca-i place si asa vrea ea, eu nu i-am impus nimic. Si citeste foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Baietelul meu a trecut clasa a-III-a. Este foarte constiincios si singur si-a facut lectii pe care doamna nu le controleaza. Citeste si foarte mult. Cum am ajuns eu sa-l fac asa de constiincios? La inceput cand a avut prima oara lectii i-am spus ce are de facut si ca va fi rusinos daca nu le va face. Mi-a zis ca vrea si el sa se recreeze si mai tarziu. Dupa ce trecea timpul incepea sa ma planga ca el nu mai are timp de lectii si el ce se fac. Era pur si simplu fatalist; nu mai putea sa-si vada de joaca din cauza grijii lectiilor. Eu l-am invatat ca singurul mod de a se linisti este sa le faca si sa scape de ele. Si asa a inceput el sa constientizeze ca e bine , in vacanta fiind, sa mai faci cate ceva. Asta se intampla inainte de a incepe clasa intai. Acum ce sa-ti spun, este extrem de constiincios si are grija singur de lectii. Cu cititul cel putin este campion; in vacanta aceasta a citit cinci carti din care una este penultimul volum din Harry Potter. Oricum nu functioneaza metoda cu constransul. Asa am incercat si eu si aveam parte de scene care mai de care.Pana nu se conving ei de ce e bine nu vor face de gura noastra. Mai depinde si de felul fiecaruia de a fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hai, ma, Annita, pune-te in pielea ei: aveai chef de teme de vacanta in clasa intiia? Sau intr-a opta? Sau nu conteaza cind? Bravo tie daca aveai, pe la noi n-avea nimeni, de prin clasa a patra imparteam tema la citi eram in grupul de copii si pe urma copiam in nestire unul de la altul...
Sigur ca teoria e usoara, practica, o data ajunsi parinti, ne omoara!
Fiu-meu mi-a mincat sufletul toata clasa intiia la facutul temelor si s-a plins cui a vrut sa-l asculte ca-i persecutat de parinti ca are teme in vacanta!!!
Noi ne-am vazut de treaba, l-am persecutat in continuare. Faci tema la mate? Cool! Poti sa te joci la computer, mergem la plaja, stam in cap sau orice alta chestie care i se parea lui meseriasa pe moment. Nu faci... pai atunci uite, ne uitam pe geam la Vasile care se joaca pe computer, Gheorghe care pleaca la plaja sau Ion care sta in cap. S-a vaicarit el o vreme dar, cu binisorul, a ajuns la faza la care faca mate zilnic, cam juma de ora pe zi. Protesteaza, i se faca sete si foame, se scarpina, dar stam acolo, linga el - drept, nu noi, bunicu-sau!, noi sintem responsabili cu scrisul si cititul in franceza... - si nu cedam. Ii mai dam o bomboana, un pupic, ii mai spunem ca uite, tie-ti trece ziua linga caietul asta, nu-i pacat de vacanta ta? Si, mai tiris, mai grapis, merge.
Argumentul cu o sa stii mai bine in clasa a doua n-a tinut nici o clipa, tine ala in care, in loc sa lucrezi elegant ca x, y si z, sa ai bani de masina ca x,y, z, sa mergi in Dominicana ca x,y si z, tu o sa speli veceuri, ca asta fac aia de nu invata. Cu exemple concrete, de oameni pe care i-a vazut el lucrind in frig, sau noaptea, sau ce mai stiu ce, i s-a prins de creier ca, persecutat sau nu, trebuie sa invete.
Bafta si rabdare! Stai cu ea, ajut-o sprijin-o si nu te mai stresa.
Pusi,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana31 spune:

doamna noastra invatatoare nu e adepta lectiilor pt. vacanta asa ca i-a lasat foarte liberi;i-a rugat sa citeasca cate ceva si eventual pe o pagina de caiet sa povesteasca ce au facut in vacanta si ce le-a placut lor cel mai mult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Annita,am deschis un subiect identic la Scoli,Gradinite,Crese,Bone.
Si eu intampin aceeasi problema cu fiul meu.Ieri de exemplu a avut chef sa faca si chiar a fost operativ,azi in schimb....nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Vacanta e absolut necesara ! Lasati, fetelor, copii in pace, sigur nu vot uita nici sa scrie si nici sa citeasca.

Pe al meu mare l-am lasat complet liber, il mai pun, cind am ocazia, sa calculeze restul, sa faca o adunare si-o inmultire, sa citeasca ce-o vrea. Trece in clasa a 2-a (dupa cursul preparator).

Acum pentru cei care au activitati artistice nu stiu daca trebuie (aproape sigur ca da) sa exerseze in vacanta (dans, muzica). Angy, tu ce stii ?

Si pe cei care adora sa faca teme si sa scrie si sa faca probleme din Gazeta, iar trebuie lasati un pic liberi sa faca ce vor, dar nu toata ziua. Le puneti o minge, o coarda in mina si ii trimiteti la joaca.




Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Mik,da trebuie sa exerseze,eu elevilor mei le-am spus asta,dar nu le-am dat un material anume si pun pariu ca majoritatea n-au pus mana pe bete.
Dar fiu-miu a primit de studiat la pian materialul de clasa II si serios ca parca l-as canta eu in locul lui,nicicum nu se poate aduna sa studieze,eu ma enervez....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Si mie mi se pare exagerata ideea temelor de vacanta ...pai daca e vacanta, vacanta sa fie . In Canada nu se dau teme pe vacanta, decat daca vor sa lucreze ei suplimentar, nu obligatoriu. Anita, cred ca fetita ta stie ea ce stie de nu face temele, ar trebui s-o motivezi tu mai mult intrinsec decat extrinsec, dandu-i exemple concrete de ce e important sa inveti, adaptate explicatiile la varsta ei fireste. Aaaa si voiam sa adaug ceva, fiecare copil are un ritm diferit de invatare.....faptul ca poate fetita ta are un start mai incet deocamdata, nu inseamna ca mai tarziu nu-l va intrece pe cel mai constiincios copil din clasa ei , eu cred cu tarie in potentialul copilului. Si da, rolul parintilor e sa ajute copilul, sint plina de idei revolutionare ca fiimea deocamdata n-a intrat la scoala Succes in noul an scolar !

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annita72 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri, fetelor!

Acum trei zile ne-am intors din concediu si vad ca merge mult mai bine. Nu stiu daca e mai odihnita sau simte ca se apropie scoala, dar a fost destul de silitoare.

Kristin, nu se pune problema ca nu poate sa invete! Dimpotriva, cred ca asta ma deranjeaza mai mult, faptul ca stiu ca poate (la scoala e printe cei mai buni copii, asta ca sa nu zic ca-i cea mai buna), dar trebuie sa trag atat de ea si sa facem lucrurile in timp dublu fata de cat i-ar lua daca s-ar concentra putin si daca nu s-ar mai vaicari atat si nu ar taragana lucrurile.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Mergi la inceput