Maternitatea Bucur

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clara spune:

DA, MERCI MULT, DAR TE-AS RUGA SA MA TII SI PE MINE LA CURENT.
PE CIND MARELE EVENIMENT?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendraghici spune:

Mai am ceva de asteptat. La sfarsitul anului. Tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mommy spune:

Voi naste si eu la inceputul lui februarie 2004 la Bucur cu dr.Monica Dunarintu. Stiti ceva despre ea? Sunt foarte speriata caci e prima sarcina si am nimerit la aceasta dr. la recomandarea unei colege. Pana acum nu am ce sa-i reprosez, dar, stiti voi, ce nu facem noi ca sa avem bebeii sanatosi?!
Va doresc nastere usoara, multa sanatate si sa ne mai intalnim aici!
Daca puteti, informati-ma si pe mine cu noutatile de la Bucur, va rog. Multumesc mult.
De ce ati avut nevoie cu adevarat in bagajul pentru spital?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelie spune:

Va rog si eu cu o informatie...despre dna.dr.Pleslianu de la Maternitatea Bucur..e prima mea sarcina si nu cunosc nici un medic in Bucuresti.
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

bagajul pentru bucur ar trebui sa fie cam asa:
- 2 pachete de vata mari;
- o fasa sterila (fasa, nu pansamente sterile);
- un pachet cu tampoane (nu OB) - pentru a proteja cat de cat chilotelul. se pun pentru ca pansamentele sterile pe care ti le dau ele sau ti le pui tu dupa fiecare spalare nu protejeaza integral si poate faci economie de chilotei;
- 5 perechi chiloti mai mari;
- 2 camasi de noapte cu deschidere in fata. la internare daca vrei (si daca le spui ca nu ai camasa de acasa) iti dau ei o camasa cu care sa nasti, ca sa nu-ti murdaresti o camasa de-a ta, dar, desi sunt curate si sterile, sunt cam... ponosite.
- halat;
- prosoape (unul pentru igiena zilnica, unul mai mic pentru tamponat sanii dupa ce ti-i speli);
- hartie igienica;
- sapun;
- pasta/periuta dinti;
- un radio mic;
- o carte usoara;
- rebus;
- pix;
- telefon mobil sau cartela telefonica (l-am innebunit pe barbac'meu cu "adu-mi si aia si ailalta");
- cearsaf de pat - eu am prins un week-end acolo si n-a avut cine sa mi-l schimbe pentru ca era incuiata magazia.
- papuci de casa;
pentru bebe:
- caciulite (cred ca am innebunit lumea ca am spus asta la fiecare mesaj cu bagajele de maternitate) - in Bucur se plangeau asistentele de la copii ca nu prea aveau caciulite, ca varsau copilasii pe ele si le schimbau foarte des... aveau sarmanii copilasi niste caciulite nepotrivite pe capsoarele lor.
- cativa pampersi. iti aduc copilul in camera. ele vin sa-i faca igiena de doua ori pe zi: dimineata si seara. atunci iti schimba, iti spala copilul, ti-l ung la fundulet cu crema si ti-l schimba cu pampers de la ele. sa nu faci greseala sa le spui ca l-ai spalat tu (si o sa-l mai speli in chiuveta, ca bebele nu face caca chiar si numai inainte de a veni ele), pentru ca nu ti-l mai schimba si nu ti-l mai dau cu crema la fundulet;
- n-are rost sa aduci hainute pentru cat sta bebele acolo - ti-l schimba ele cu camasute si pelincute de la spital, scapi de grija spalatului hainelor tale. sa-i iei hainute doar pentru cand il scoti din spital;
- o pompa de san, daca crezi ca o sa ai mult lapte;
- sutien de alaptat;
- tampoane de pus in sutien sa nu-ti uzi camasa;
- sa vorbesti cu cineva sa-ti faca de mancare cat timp stai acolo - multe supici de pui, carne fiarta (nu prajeli) compoturi si in general chestii lichide. nu banane, ca baloneaza, nu portocale (nu stiu de ce). cu mancarea de acolo nu supravietuiesti.
- indometacin supozitoare - pentru dureri daca iti fac epiziotomie.
- multe hartii de 10.000

daca imi mai amitesc ceva, revin
multa bafta si pupici pe burtici

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

si ce-am uitat, foarte important, tot ce aduci pentru bebe sa fie spalat cu sapun special de bebei si calcat (pentru sterilizare).



www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mommy spune:

Multumesc mult, Mihuletule! Auzi, dar cu ce unguent il ung pe bebe, sa am si eu la mine in bagaj. Si sutienul pentru alaptat cam cum arata? Daca ma duc la magazin oare gasesc? Am vazut tampoane pentru sani la Billa (30 buc.-176.000lei). Hm!
Te rog mult de tot, spune-mi si mie cat se cotizeaza pt o cezariana? Se da ceva si la anestezist si cat?
Am fost luni la dr. mea (recomandata de o prietena) si ceea ce nu-mi place e ca este foarte rece si ma expediaza repede, desi platesc 250 mii consultatia plus 300 eco plus cadou. Nu m-a intrebat nicmic altceva, iar eu nu am apucat sa-i pun nici o intrebare. Toate informatiile le am de la voi si VA MULTUMESC MULT TUTUROR.
La ultima vizita de luni mi-a dat sa fac eco si sa iau Alilestrenol si niste supozitoare care ma constipa si ..."La revedere, ne vedem peste o luna. Urmatorul!" Voi ce ziceti, sa continuu cu dr asta sau sa mai bat si pe la alte usi, asa, la noroc, poate dau de vreun dr. sufletist?
Va pupicesc, burtici, si va doresc sa aveti parte numai de bine!
Lia - Mommy de 13 sapt. si 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

am uitat sa spun si de sosete, doa perechi si sa nu uiti de acte (buletin, carnet de gravida, daca ai, rezultatele analizelor).
mommy, daca nu esti multumita de doctorita, schimb-o fara sa stai pe ganduri - in fond urmeaza sa nasti si o neliniste in plus n-are nici un rost. daca vrei sa ramai la bucur (si din cate am mai citit am concluzionat ca nu e o maternitate asa rea), poti alege dintre dna dr. popa, cu care am nascut eu, dr. iulia sosievcshi (parca asa o cheama) sau dr. olteanu(un el). daca nu, ia si tu lista medicilor de pe discutii comune la puricat si fa o alegere pana la finalul ei .
de ce nasti cu cezariana? ai probleme medicale? nu de alta, dar se practica si nasterea cu epidurala, si e pacat sa te operezi daca tot se poate sa nasti normal, fara sa te doara.
pupici

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

unguent cu bebe - crema de galbenele, la farmacii. nu lua romanesc, ca are prea mult propolis.
sutienul de alaptat e o chestie care se desprinde cu capse de pe bretica de sus, nu stiu unde se gaseste. daca nasti prin cezariana, te imbraca cei de la spital in niste chestii cu sanii pe afara, asa ca nu-ti trebe in spital.
pentru anestezist sa ai pregatit 1 mil.
multi pupici de la noi

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput