Vreau prea mult de la copilul meu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

mara are 5 ani si 4 luni

are un program destul de incarcat. gradi (germana) pana la 12, dupa care in functie de zi merge la Lexis (engleza), balet, germana, pian (sedinte de 1/2 h, acasa), fiecare din ele de 2 ori pe saptamana.

asta-vara a mers la inot zilnic. acum de-abia asteapta zapada pentru a merge la ski si la patinoar (deja probeaza in metro/carrefour toti claparii care ii ies in cale)

desi programul este incarcat, toate activitatile le face cu placere. orele de germana sint de fapt ore de joaca cu papusile, carora le spune povesti in germana, tipu' cu care face pianul ii canta o multime de cantecele pentru copii care ii plac, la balet de-abia asteapta spectacolele si este foarte mandra de costumele pe care le are. daca da cel mai mic semn ca ar vrea sa renunte la ceva, vom renunta.
in mod cert nu va deveni balerina sau pianista, insa acum ii fac placere.
in conditiile in care noi venim de la servici seara la 7, alternativa ar fi sa se uite la desene, mai ales acum cand vine vremea rea.

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

madadum, Octami ne cerea un sfat. Iar eu daca as fi in locul ei si as citit mesajul tau m-as intreba la ce ti-a folosit sa te lauzi.


www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Lasa copilul cum doreste el. Nu l forta, n o sa iasa nimic bun asa. Lasa l in pace si niciodata nu poti sa stii cand iti va cere el ca vrea inapoi la inot sau la dans.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Eu am constatat la cel mare ca abia dupa ce incepe scoala e capabil sa faca fata si unor activitati organizate cum ar fi un sport, desen sau muzica. Stiu ca acum e o adevarata moda sa aiba copilul inca de la 3 ani tot felul de activitati gen balet, muzica, tenis. Dar poate ii fortam noi prea mult. Ma uit la cel mic al meu, are 5 ani peste doua saptamani, si nu vrea sa auda de nimic ce implica un profesor sau un antrenor. Exact ca si fratele lui mai mare, care are acum 10 ani.

Noi pe Andrei (cel mare)l-am dat la inot la sfarsitul clasei I si dupa vreo 3 sedinte de urlete: Mami nu vreau la inot!, a inceput sa ii placa si a invatat foarte bine sa inoate. Numai ca dupa aceasta, gata. Nu mai vrea, ca nu ii vede utilitatea. De concursuri nici nu vrea sa auda. Anul asta, in clasa a IV-a a inceput cu fotbalul, ca el vrea la fotbal. Aici s-a lovit de refuzul nostru, orice numai fotbal nu. Nu imi place atmosfera si nici faptul ca ii tine numai afara indiferent de vreme. Am facut un compromis si a incpeut baschet. E deja la a 4 sedinta si se si viseaza Michael Jordan. Sa patineze a invatat singur pe role si acum ii face placere sa mearga in parc. In rest nu vrea cu niciun chip alte activitati, are o ora de engleza in care isi face tema pentru ca in clasa nu prea lucreaza. Si acum l-a inscris invatatoarea la cor si vad ca a vrut.

Hai ca v-am facut capul calendar. Ideea mea e ca nu trebuie fortati, dar daca nu au miscare trebuie inventat ceva, un inot sau patinaj sau ceva. Au dreptate mamicile care spun ca nu pot lasa copiii numai la desene. Dar nici sa nu incercam sa ii transformam in genii muzicale, sportive si artistice impotriva vcointei lor. E un timp pentru toate, daca cer ei, eu zic ca merita incercat.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

A mai trecut ceva vreme de la ultimul post, asa ca sa va spun cum am "schimbat" noi programul. Ca intre timp am considerat ca este bine sa inceapa si engleza.
Pian facem numai o jumatate de ora pe saptamana (ca nu dorim sa ne facem muzicieni desi avem inclinatii clare) mai mult pentru a-si petrece timpul cu alti copii cu aceste procupari, a invatat si el sa cante gama, iar eu sunt multumita.
La engleza am vorbit cu domnisoara de la inceput ca nu acceptam teme si am avut norocul unei bune pedagoage, care nici nu avea de gand sa le dea teme, face la o firma, sunt 4 in grupa si mai mult se joaca.
Canto facem de un an si aici suntem si buni si pasionati.
Si mai facem dans,o ora jumatate pe saptamana, la care dupa ce am vazut cat este de greu, am vrut eu sa renuntam, dar nu a vrut el.
Toate astea se petrec intre ora 16 si 17. Miercuri are liber, iar luni de la 16 la ora 18, pentru ca facem intai acea jumatate de ora de pian si apoi dans.
Avand in vedere ca dupa gradinita pana la 15,30 se joaca, iar dupa orele respective in general mergem in oras la plimbare, eu nu cred ca suntem exagerati.

Am facut un oarecare compromis. Adica merge la diverse activitati, pentru a nu sta in casa, dar fara teme acasa de nici un fel.
Oricum nu-l poti convinge sa faca nimic din ce nu ar vrea, exemplul este cel cu inotul, la care n-a fost chip sa mearga.

Pana la urma cred ca ideea este sa incercam mai multe activitati si sa ramana cu cele care-i plac. Nu cred ca este bine nici lasat in voia lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
aici de ex copii nu se joaca pe strada, al meu e singur, ce sa faca toata ziua, sa stea in casa?



Si eu sunt adepta ativitatilor extra-gradinita macar din motivul asta. Deci, cand am ocazia, il inscriu la tot felul de cursuri pentru copii ca sa aiba ocupatie dupa amiaza. Sw-ar plictisi intr-un final fdaca ar sta mereu acasa, trebuie antrenat in ceva.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Fetita mea de-abia din clasa I a inceput cu pianul.Acum in clasa a doua se duce la 2 cercuri de muzica la cererea ei.

Baietelul de aproape 6 ani a fost doar la innot si la 4 ani a invatat sa innoate bine dar daca nu se arata asa de interesat si nu mergeam toata familia foarte regulat la innot cred ca nu reuseam sa-l invat atit de curind.

Poate ca ar trebui incurajat de voi parintii sa mergeti la innot cu niste prieteni de familie care au copii de aceeasi virsta?Jocurile acvatice sunt foarte indragite si poate asa va reusi sa se detaseze si sa-i placa din nou?

Mariana 25+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

OCTAMI, raspund cu intarziere.
Cred ca esential este sa-i placa ceea ce face, nu intotdeauna ce vrem noi coincide cu ceea ce vrea un pici. Noi avem 6 ani si 4 luni si am renuntat la karate in favoarea dansului, am realizat ca mergea la karate doar pt. placerea mea (consideram k pt. un baietel este un sport adecvat, chiar eu am practicat acest sport o perioada lunga de timp) m-a uimit total cand am auzit ca vrea dansuri unde pana acum nu are nici o absenta.
In ceea ce priveste inotul cred ca trebuie sa mai insisti, sau sa-l stimulezi intr-un fel. Noi am inceput acum 2 ani si mai mergem si acum dar copilului meu i se pare cel mai greu la ......inot....Incredibil ! Merge cu placere (acum.. nu te gandi in trecut nu era la fel!!!) dar este totusi cea mai grea activitate, deci nu-ti fa probleme nu esti singura care ai dilema cu vointa, dar cred ca trebuie sa gasesti tu singura calea spre vointa lui.
La varsta lor conteaza foarte mult si poate cel mai mult profesorul sau persoana cu care fac activitatea respectiva. Avand aceeasi problema ca si tine la inot iti pot spune ca la inceput am stat de vorba cu profesorul de inot si l-am rugat sa-l incurajeze cumva, ceea ce s-a si intamplat, ulterior, piciul fiind asigurat de profesor ca este cel mai bun elev al lui, a capatat o ambitie fantastica.
In ceea ce priveste Silvana.ady, avem timp de joaca berechet, daca stii sa-i organizezi bine timpul e loc pt. toate. Are timp si de "ratele si vanatorii", si de "inghetata" si de "fatea" si de fotbal cu gasca lui de copii. E adevarat ca nu sunt de acord cu excesul de calculator, PSP, Play station si prefer in locul lor alte activitati care mi se par mult mai ok decat omorat omuleti sau condus in NFS si mai ales nu cred ca e vorba de moda, cred ca -l va ajuta mai tarziu sa stie cum sa-si planifice singur timpul pe care il va avea la dispozitie in afara scolii si a lectiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OCTAMI spune:

Multumesc mult pentru rasspunsuri,mamicilor!
Intre timp am decoperit activitati noi care ii plac,mergem la desen si facem si engleza intr-un mod adaptat varstei care il atrage.Despre sport ,inca nu am inceput nimic ca tot a fost vreme buna si am iesit la joaca ,cu bicicleta ,insa pentru iarna ne gandim.Oricum va multumesc si va doresc sanatate multa la puii vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Legat de multele activitati extra-gradinita, cei mai multi psihologi considera ca ar acestea ar trebui evitate pana la varsta de 6 ani. Si asta nu pentru ca un copil de 5 ani nu ar face fata fizic sarcinilor impuse de aceste activitati (este chiar surprinzator cat de bine par sa se adapteze) ci pentru ca nu pot "duce" din punct de vedere emotional.

Copilaria furata este copilaria de care nu te-ai putut bucura asa cum ai fi dorit tu. Un copil (intr-o masura mai mare decat adultul) are nevoie de ceva timp (zilnic) in care sa nu-l organizeze nimeni in nici un fel. Acel timp de hoinareala, de vorbit cu ursuletii, de uitat la televizor, de facut "ce-mi place" este esential pentru dezvoltarea emotionala a unui copil.

Copiii care au fost mult prea "organizati" de altii pana la varsta de 6 ani, dar si dupa, tind ca la maturitate sa-si retraiasca ceea ce le-a fost furat: copilaria. Putem avea astfel o serie de adulti bine educati dar imaturi, egoisti, copilarosi, iresponsabili, egocentrici, etc.

Eu nu cred ca un copil de 5 ani spune singur "vreau la pian" in loc de "vreau la joaca". Si atunci in spatele tuturor acestor activitati este egoismul de nestins al parintilor. Sub pretextul ca le fac bine copiilor de fapt nu se gandesc decat sa se valorizeze pe ei insisi prin intermediul copiilor. "Iata, am dat nastere unui mic geniu, ceea ce ma face sa ma simt gaina care face oua de aur". Eu o consider toate aceste fitze o forma de exploatare a minorului in folosul exclusiv al adultului.

Cred ca o singura activitate bine aleasa si care-i place copilului, facuta exclusiv prin joc (fara teme acasa si alte prosteli) este mai mult decat suficienta. Restul e exploatarea minorului.

alice simon

Mergi la inceput