Parinti cu copii de SD 7

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nu mai cred in nimic, nu mai am nici o speranta de viitor. Acum e la perfuzie si tratament cu antibiotice, sa vedem mai tarziu poate e si de operatie...nu mai stiu ce sa fac, daca va fi cazul asta este.



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Paula,imi pare rau sa aud de Alexa ca este bolnava.
Iti trimit adresa pe messenger
pt voi si putere.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Vai PAULA... ma sperii... Chiar asa de rau e ALEXA?.... Tu esti pt noi (sau cel putin asa te vad eu) un fel de simbol si model, a ceea ce se poate face si realiza cu un copil cu SD... Simt ca imi fuge pamantul de sub picioare.... Ma rog ca Alexa sa fie bine si tie sa iti dea putere...


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06 aprilie 06, mai 06,iunie 06....
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Despre ce operatie e vorba,Paula?
Sa ai putere sa lupti pt puiul tauIar tu ai putere,ai demonstrat asta de nenumarate ori.
pt puiutii tai.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Azi a intrat in tratament, nu stiu nici ei ce are???? Face febra mereu si nu-i mai scade. Daca o operez e cu amigdalele/polipi momentan. Dar a aprut si o alta probleme. Se invineteste urat de tot cand se enerveaza, depune efort, plange.....se face neagra la fata si buzele....si mai negre. A ramas ca dupa ce o aducem la un nivel de plutire o duc sa o investigheze peste tot. Cei de la Grigore vor sa o trimita la alt spital. Pana luni sta sigur in spital. Azi nu am putut sa o vad, maine ma duc la prima ora. Nu am cu cine lasa bb si nu pot si pe ploie sa merg si cu bb si cu geanta..si umbrela. Le-am trimis tot ce au nevoie dar Alexa ma striga mereu si plange cand ma aude la telefon.
Am mereu in minte ca sunt foarte fragili pana la 5 ani si ca pot muri in orice moment. Plang si nu pot sa ma gandesc la nimic. Am incercat sa ma joc cu Paul sa nu ma mai gandesc dar tot cu gandul la ea sunt. Mi-au promis ca dupa ce se vindeca intra la un tratament mai puternic de imunitate si poate nu va mai raci. Ma cunoaste tot spitalul, si cum ma chiama, si pe ea...de la portar la cel mai mare(pe multi nu-i stiu eu dar ma stiu ei...)Mi-au spus sa intrerup si cu cresa...Acum ce fac cu ea, dupa ce m-am chinuit atat sa o integrez acum o izolez? E greu si nu am cu cine discuta. Sotul spune sa o aducem acasa sa nu o mai tinem acolo. Aseara tipa cand am plecat de spuneai ca o omoara cineva. Asa simte copilul aste ce va urma, ce va fi ....si intelege daca-i spun dar nu poate sa accepte despartirea de cineva dar mai ales de mine. Se urca in bratele mele si ma incolaceste cu picioare, maini si tipa ca nu vrea sa se dea jos....







Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Paula, tare, tare rau imi pare de Alexandra.. Mi-e atat de mila de ea mititica.. Sa stii insa ca si eu cu Olguta trec prin momente grele(gelozie feroce, sta lipita de mine, mananca numai cu mine, noaptea ma cauta cu mana prin pat, etc), poate peste boala Alexei se suprapune si varsta asta imposibila de 2 ani jumate..
Cred ca este groaznic pentru ea acolo in spital..
Iti doresc multa putere, si insanatosire grabnica fetitei..




Mami de Codrin, Olguta si Cornelie mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Adriana, Olguta ta realizeaza mai bine ce e cu gelozia. Alexa intelege si are momente cand nu-i geloasa. Cum ti-am mai spus nu il pup pe unul pana nu-l pup si pe celalalt....asa fac si cu mancarea, papa din acelasi castron numai sa nu vad ca se urasc sau gelozesc degeaba. Eu incerc sa-i educ cat mai uniti, sa aiba tot ce le pot oferi si cu ce le mai da si Dumnezeu sa-i fac mari si sa am cu ce ma mandri.
Alexa de felul ei e mai lipicioasa de mine, mai ales in momente de criza, durere, ...in rest e cu tatal ei. Nici un pupic nu-mi da daca nu are un interes in acele momente. Daca are o probleme nu vrea decat la mine, cu mine....eu stiu ce vrea mereu, cand vrea ceva si doar eu o inteleg in felul ei de a vorbi. De fapt pe mine a deschis ochii , cu mine a crescut....nu vreau sa-mi mai amintesc prin ce a trecut micuta. As fi stat cu ea in spital dar nu mai pot psihic, ma darama de tot acele locuri. Am preferat sa stea mama ca eu sa nu ma imbolnavesc. In ultimul an am avut prea multe si incerc sa ma mai menajez si eu cat pot. Trebuie sa fiu tare ca sa ii pot creste si ajuta.
Vorbesc de zeci de ori cu ea la telefon, e trista, de multe ori nu-mi raspunde....dar ma asculta si ma pupa la final de convorbire. Sa vad cum va reactiona maine. Joi cand ne-am dus pe seara din nou la ele, a strigat tare, bebe pai(Paul), mama....
Asa de mult il iubeste pe Paul si sa vedeti ce tine la lucrurile ei daca le vrea si el.....cedeaza doar daca-i spun ca nu-i face nimic si e fratiorul ei. Paul are o atitudine de barbat si tipa, trage si daca vede ca nu poate obtine ce-si doreste de la ea sare la ochelarii ei. Sa vezi atunci incaerare....



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Dragele mele,
Eu am fost si am muncit voluntar o zi. M-am intors epuizata acasa, poate si pentru faptul ca de obicei nu fac nimic in veci. De cand Paul al meu a plecat de la mine nu prea mai am chef sa fac nimic.
Dar sa nu deviez de la subiect, am fost pe post de bucatareasa (ceea ce am facut am scos cartofii pire din pungi si i-am pus in farfurii, apoi am pus margarina in castronase, am pus carnea, cartofii si fasolea in farfurii) si am servit la mese. Din cate am inteles in fiecare an se organizeaza aici in oras un fel de tabara pentru adulti cu nevoi speciale. Se organizeaza tot feluri de jocuri, concursuri, dansuri... e destul de fain. Am vazut multi adulti cu sd, am vazut si adulti care nu au nimic in afara de retardare mentala. Nu a fost nimeni cu paralizie. Toti aveau mobilitate. Am cunoscut 2 adulti cu sd care erau legal orbi. Nu asi fi ghicit niciodata, cand am vorbit cu fata se uita la fata mea, nici unul dintre ei nu folosea baston. Alti adulti cu sd erau foarte bine pot sa zic, alti mai putin bine.
Am sa va povestesc de un baiat cu sd, baiatul lui Marta. Are 32 de ani, vorbea perfect, m-a ajutat sa pun mancarea in farfurii, a ajutat sa se faca curat dupa ce au mancat toti. Eu daca il vedeam pe strada si vorbeam cu el, nici nu imi dadeam seama ca are sd. Sincer din cat am vorbit cu el nu am vazut nici o diferenta intre mine si el. Din cate am inteles lucra la un magasin. Nu stiu exact ce facea acolo.
Era o fata cu sd atat de frumoasa, cred ca avea in jur de 25 de ani. Era atat de cocheta, finuta si dulce. Nu am vorbit nimic cu ea, desi am vrut dar nu am stiut ce sa zic.
Doamne Paula, ma mira faptul ca nu stiu ce are. Oare de ce se invinatateste asa????
Ma duc sa vorbesc cu pediatrul ala pe care il stiu. Sa ne tii la curent cu tot ce se intampla cu ea. Daca e ceva cu ce te putem ajuta doar spune.
adresa mea este
cristian26@att.net
cristina2paul@yahoo.com
poti sa imi scrii pe care vrei
o sa incerc sa stau online sa vad daca te voi prinde pe messanger.

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul
http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanadelia spune:

Sunt Oana, mama lui Matei de pe forumul SD. Paula, imi pare f rau pt problemele Alexei, chiar nu stie nici un medic ce se intampla, care-i cauza acestor probleme de sanatate.. Problemele astea cu invinetirea, nu sunt de la inima !?
Cristina 26, f interesant ce ne povestesti, pe aici nu intalnim f des, in public, persoane ( in special adulte ) cu SD,si e bine sa stim si noi cum se descurca cei cu SD la maturitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Paula,imi pare tare rau sa aud ca Alexa are probleme asa de mari.Si Andrei cand e bolnav sau are ceva,tot ca Alexa se comporta:vrea doar la mine si numai cu mine;cred ca nu mai are rost sa-ti povestesc cum facea la spital...Trebuia sa ma ajute cineva sa-l dau jos de pe mine ca sa-l poata consulta.Sper sa va reveniti repede.
pt voi si sanatate multa Alexei.
Cristina26,imi pare bine ca ai gasit cu ce sa-ti umpli timpul.Imi pare bine ca ai intrat in contact cu alte persoane cu sd.Daca as putea si eu as face la fel.Sanatate multa si putere sa treci peste incercarile vietii.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput