Parinti cu copii de SD 7

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cristian, bine ati venit sanatosi acasa.

RUXMAX. Eu am sa-ti spun ca la 10-12 saptamani dr. meu mi-a spus ca bb este SD. Aveam 29 atunci si ne doream enorm copii. Nu conteaza varsta, cunosc si de 19 ani cu copil SD sau alta boala.... Am fost la spuma spumelor(dr.) sa vad daca este adevarat si toti ne-au spus ca bb este sanatos. Nu am stiut de amneocenteza si nu am facut. La nastere a fost un soc. Cum spunea si Vali, barbatii doar fac copii nu au si grija de ei. Este cruda realitatea dar este adevarata. Pe un barbat il poate schimba orice, incepand de la o banalitate si pana la ceva grav. Sunt raritati cei ce au grija de copiii lor. Daca tu ca femeie te crezi in stare sa duci o cruce de acest fel si bine documentata inainte.....te felicit. Dar nu lua o decizie in pripa si singura. Cunosc cazuri care la amneocenteza, triplu test....au fost analizele pozitive ca bb este bolnav si la nastere nu a avut nimic bebelusul. Este decizia ta ce vei face.
"Vreau sa-ti spun ca te lupti cu o haita de caini turbati si mai ai si un copil de protejat" Este cam dura comparatia dar asta este societatea in care traim.
Este cumplit sa fii mama de copil cu probleme si sotie si bona si femeie in casa si cariera.....foarte greu si peste tot singura. Poti sa te consideri singura din puncut barbatilor(sot, amant, ....)
Dr. meu este in concediu si vine peste 2 saptamani, la un simplu ecograf el ti-ar spune daca este sau nu SD. Asa a fost la mine.
Sa ne spui si noua ce ai hotarat si sper din tot sufletul sa o ei pe cea mai buna. Doamne ajuta sa faci alegerea cea mai buna pentru voi/familia voastra.



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpioara spune:

Eu am avut 31 de ani cand l-am nascut pe Andrei. Nici unul dintre doctorii la care am fost nu au vazut nimic relevant care sa indice SD. Cel putin asa m-au asigurat pe mine. Cat despre semne..ceea ce mi s-a parut ciudat a fost ca femurul era mai mic decat normal. Ulterior am aflat ca era un posibil semn de Down. Am vrut amnio dar mi s-a spus ca nu este nevoie.

Mult curaj si sa dea Dumnezeu sa ai un copil sanatos.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Eu am avut 28 de ani cand l-am nascut pe Paul. Paul a fost un copil foarte dorit. Eu am avut testul triplu in primul trimestru al sarcini si in al doilea trimestru testul quatriplu amandoua au iesit negative. Singrurul test care era mai sigur era amneo. Dar pt ca am fost tanara, cele doua teste erau negative si toate sonogramele erau normale doctorul a spus ca nu e necesar. Testele care le-am facut eu erau 92% sigure. Amneo e 99.8% sigura. Problema e ca 1 in 200 de sarcini se pierde daca faci amneo. In amneocenteza ti se ia celule din licidul copilului si i se face testul cromozomial. Foarte rar, daca copilul are sd tip mozaic testul ameo poate sa iasa negativ, dar asta e foarte, foarte rar.
Sansa ta ca copilul sa aiba sindromul down este foarte mica, chiar acum vorbesc cu un paranetologist la telefon si a spus sa nu iti faci griji ca ai sanse destul de mari ca copilul sa nu aiba sd, daca vrei sa ii trimiti un email.
Sansa ta de a avea un copil cu sd este de 3 ori mai mica decat sansa oricaruia dintre noi, cele de aici care am avut deja un copil cu sd, dar totusi exista.
Sotul meu a fost cu mult mai puternic ca mine cand am primit vestea. Pentru el Paul a fost o binecuvantare din momentul in care a venit pe lumea asta, mie mi-a trebuit ceva timp- pe mine m-a lovit destul de tare stirea.
Tu stii ce e mai bine pentru tine, sotul si copilul tau.
inca o data vreau sa iti spun ca testul triplu nu e mare lucru. Rezultatele lui de obicei nu prea sunt exacte. E aproape ca si cum ai arunca o moneda in aier si ai vedea ce parte iese- are/nu are. Nu chiar dar aproape...
Mult noroc si sa dea Dumnezeu ca totul sa fie bine.






What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul
http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Felis eu cred ca am inceput sa stiu cum sa traiesc cu durerea asta din suflet. Am perioade cand incep sa plang si nu ma mai pot opri, dar incerc pe cat posibil sa fac acest lucru acasa, unde nu ma vede nimeni. Inainte nu ma puteam stapani, plangeam peste tot pe unde mergem.
Azi am fost la dentist si mi-a dat gazul ala care te face sa razi, dar pe m-a pufnit un plans si am plans ca si cum asi fi fost singura in camera aia. Asistenta mi-a dat servetele pentru ca imi curgeau ochii. Nu am zis nimic, dar am plans cam doua ore. Am plecat de acolo iar in drum spre casa am fost la cimitir. Doamne cate pace e in cimitirul ala, e asa de frumos... auzi greierasi si pasarele cantand. Am vorbit cu Paul ceva timp apoi parca mi-a venit sa il dezgrop cu mainile, dar bineinteles ca nu am facut-o. Am venit acasa si m-am pus in fata calculatorului si acum e 7:32 si tot in fata calculatorului stau.
Nu prea am chef sa fac nimic, pana si mancatul ma enerveaza, ca tot trebuie sa mestec...
Tot sper sa am energie de undeva...
va imbratisez pe toate


What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul
http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Cristina,te imbratisez sa iti pot da multa multa forta sa mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Dragele mele, mi-ati adus o raza de speranta. va multumesc din suflet.
Azi ma duc sa-mi fac echo-morfo la HERGHELEGIU si sper sa imi dea vesti bune.
Despre sot: inca nu stie de spaima mea, l-as imbolnavi de nervi, dar stiu ca m-ar sustine, ceea ce nu cred despre familie si prieteni...
Deocamdata masuratorile au iesit bine, vb de echo de la 15, 16 si 17 saptamini...
Sigura ca daca tu, Paula, mi-ai da nr de tel aldr tau, as fi prima care l-ar suna.

Doamne-ajuta!

ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Il primesti pe PM si spui ca vii din partea mea. II spui ce ti-au spus altii si ca ai vrea si parerea lui. La Herghelegiu am fost si eu...si cu baiatul. Nu vreau sa-ti spun ce mi-a spus la baiat ca nu mai faci copii. E un .....Singura speranta este sa te rogi sa fie bine si gata.
Succes.



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cristina, nici nu stiu cum sa te imbarbatez, nu am cum, cu ce in ce fel la ce durere imensa ai in suflet. Roaga-te si tu sa fii tare si sa poti trece peste toate.



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristas spune:

scuze ca intervin.
Ruxmax, decizia iti apartine. Eu zic ca barbatii nu au nimic de zis.
nu sunt pro sau contra barbatilor, dar vb sotiei - trebuie cineva sa si munceasca in aceasta familie.
Aceeasi parere despre herghelegiu, niste... anonimi in ale ecografiei. Daca poti ajunge la Dumbrava, eu iti recomand.
Felis, dupa operatie cavalerul a facut spuzeala deoarece nu aveai voie baie? Maria e plina si am inceput cu musetel. Ma gandeam si la intoleranta de medicamente, dar ar fi facut-o de acolo daca era sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Cristina26,multa putere!Iti dau unsi multa putere de la noi.
Ruxmax,eu aveam 27 ani cand l-am nascut pe Andrei.Nimeni nu mi-a spus nimic la nastere.Vestea a fost ca un trasnet pt noi.Dar sotul meu a fost mai mult decat un exemplu.Il iubeste la fel de mult ca si atunci si ,vorba lui"cui nu-i place de baiatul meu,sa ma ocoleasca si sa nu se uite!".In alta ordine de idei,sora mea e in Italia si au indemnat-o sa nu faca Amniocenteza.Mult noroc si intelepciune in hotararea pe care o iei.Iti tinem pumnii sa fie totul bine.
Cristas,sanatate multa Mariucai si voua putere sa aveti grija de ingeras.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput