Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou! | Autor: doinabita

Link direct la acest mesaj

nota administratorului:

am primit toate actele cerute de regulamentul nostru.
Iti multumesc pentru intelegere si iti doresc succes in campania pentru fiul tau.

----
ma numesc bita doina,as dori sa vorbesc despre problema lui CLAUDIU Daniel,cu voi,trebuie sa reusesc prin orice mijloace prin oricine vrea sa ne ajute .deschide-ti linkul: http://ajutatilpedan.uv.ro si veti vedea despre ce e vorba.daca doriti sa discutam despre asta va astept cu idei noi,sugestii,caci eu am scris in multe locuri,televiziuni,presa,dar pana acum nimic concret.

bita doina
********************************************************************
Va multumim fetelor pentru sufletul vostru MARE !!!..va scriu mai jos si sper din suflet sa ma iertati daca cumva am omis pe cineva..astept sa fiu trasa de maneca..
laura69slik
orchid
megbeng
agelica g
blakpanterro
Liana30
Gabitza1977
ionella3003
dana e
Miramar
rodicasoian
angelapriboi
impreuna
andora
CRISMIR
Danelutza
Dana ch
gabrielle74
Bianca B
Menna
diadaniela
OtiliaV
Yosaria
laura72
roza_roza
luminita
loredana

AVEM INCREDERE IN VOI !!!!

CU VOI VOM DEVENI INVINGATORI !!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna dragi prieteni,
Sunt Doina Bita,mama lui Claudiu Daniel.O sa va prezint mai pe larg,despre accidentul lui Dan,caci asa ii spunem noi.
S-a intamplat pe 30 iunie 1996,terminase clasa a opta si trebuia sa dea examen la liceu.Era o zi foarte calduroasasi a facut o pauza de invatat si a plecat la scaldat la Dunare,deoarece noi locuim la Zimnicea,jud.Teleorman.Nu a stiut ca acesta va fi ultimul drum pe care il va face pe picioarele sale si ca de atunci nu se va mai putea ridica in picioare dar nu va mai putea folosi nici mainile macar sa ridice o frunza cu ele.A ajuns la Dunare,a facut baie ,a sarit de mai multe ori,apa era adanca, voiau sa plece acasa dar din ce mi-a povestit dupa vreo 2 ani,caci nu a vrut mai devreme sa-mi povesteasca,el le-a zis prietenilor ca mai sare o data!!!!!!!!
Atunci s-a intamplat nenorocirea:in acelasi loc unde sarise de multe ori Dunare adusese aluviuni si din apa adanca a ramas pana la genunchi,a facut saltul si a ramas sub apa a paralizat pe loc.Mare noroc am avut ca a intrat un barbat sa-si invete fetita sa inoate si l-a gasit pe Dan.Au urmat zile si nopti de chin,disperare si sperante...Parca eram intr-un cosmar din care nu puteam sa ne trezim.Am stat internati la spitalul Bagdasar din 30.06.1996,pana 30.nov.1996,o operatie la care avea sanse de 1%sa traiasca,dupa operatie 21 de zile critice,frica, teama,un adolescent cu un diagnostic dramatic tetraplegie vertebro-medulara C4-C5,completa senzitiv si motor.Nu pot sa va redau in cuvinte suferinta lui, dar si a noastr ca parinti,doi parinti care vedeau ca baiatul lor cel mare ,care ar fi trebuit sa ne fie sprijin la batranete trebuia sa ste intr-un scaun rulant toata viata.Apoi am venit acasa...nu statea nici in acel scaun rulant, "curgea" din carut,of Doamne.Sotul meu care este profesor de educatie fizica a adus un scripete acasa si l-a adaptat pentru el si a inceput recuperarea cu Dan,zile,luni,si ani de munca.Dupa un an si jumatate s-au vazut rezultatele,statea in carut sprijinit de spatar.In toti acesti ani prietenii i-au fost aproape,fostii lui colegi,alti prieteni pe care si i-a facut,la el e in pemanenta unul,doi sau mai multi prieteni,fete si baieti.Anul acesta am aflat de operatia in China, am luat legatura cu doctorul de acolo,i-am trimis tot ce a cerut si am primit raspunsul POATE SA II FACA LUI DAN TRANSPLANT CU CELULE STEM,pe RMN,se vede ca nu e leziunea complete mai are patru coarne nervoase de legatura!!!!
Dragi prieteni va rog s ne ajutati sa facem posibila aceasta minune,eu am scris in multe locuri dar pana acum nimic concret care sa imi dea sperante,nu disper mai este timp dar trebuie sa-l folosesc caci nu pot sa ii iau aceasta ULTIMA SPERANTA.Va voi tine la curent cu tot ce fac pentru Dan,sunt sigura ca Dumnezeu ma va calauzi SI OAMENII VOR FACE MINUNEA POSIBILA!!!!!!!!!!!!
Doina Bita.

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Buna seara!

M-a intristat povestea ta...cat de aproape sunt pericolele care-i pasc pe copiii nostri...

Iti doresc mult succes si multa putere sa lupti pentru copilul tau si sa reusiti sa strangeti banii necesari. Suma e mare, dar au reusit si altii sa stranga sume si mai mari de bani. Sper din tot sufletul sa gasiti oameni care sa va ajute!

Va doresc multa sanatate si noroc!



No, vidiazni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna seara Roxana,
Iti multumesc pentru mesaj,nu stiu de unde o sa iau puterea dar o sa o AM.Nu pot sa nu ma gandesc la un lucru mai trist:ce va face Dan cand noi,parintii nu vom mai fi?de aici cred ca imi vine puterea.

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna dimineata dragi prieteni,
Maine,joi voi pleca la Bucuresti pentru a rezolva o problema cu caminul pntru celalalt baiat al nostru,Catalin,si vreau daca tot am ocazia sa merg sa ma rog la Biserica Icoanei si la Patriarhie, la moastele Sf.Dimitrie.Daca cineva doreste sa ne intalnim,sa ma invete cum sa coordoneaza campania caci sunt incepatoare i-as fi recunoscatoare.Astept mesaje de la voi.Voi ce mai faceti azi?E totul bine?Sper ca da.Cu Dumnezeu inainte!!!

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Dragi prieteni,
Am uitat sa va spun ca a aparut cazul si in Formula AS, nr.724,unde a scris o fosta profesoara a lui Dan,acum pensionara.


bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Multa sanatate si putere!!

Poate D-zeu va face ca operatia lui s fie posibila, sa indrepte atentia oamenilor spre Dan.
Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau, dar ma gindesc poate incerci si la asociatii, ziare si reviste, poate o campanie media ar fi de ajutor. Incearca sa cauti pe net, daca vrei o sa ma uit si eu de ceva adrese unde sa mai poti scrie si sa poti trimite copii dupa acte.

Sint atat de multi oameni cu bani si siocietati, poate incerci si prin sponsorizare.

Mult curaj si sanatate.


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Doina, m-a impresionat nespus povestea ta. Esti o femeie puternica, daca tii piept unei situatii asa complicate in familie - baiatul bolnav, iar fata rebela... Si fetita mea, in varsta de 4 ani, e in carucior, asa ca-ti inteleg durerea izvorata din neputinta de a-ti ajuta copilul... Si eu ma stradui sa-i aduc analizele si examenele medicale la zi, ca sa le pot traduce si trimite in China, tot in speranta unei operatii reusite... Daca te pot ajuta cu ceva, te rog spune-mi. Si activeaza-ti mesajele private, te rog. Pana atunci, sunt cu sufletul alaturi de tine si de Dan!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Iti multumesc pentru incurajari,ca sunteti cu sufletul alaturi de noi.Am vazut ca ne confruntam cu probleme similare.Daca pot sa va ajut cu ceva in problema cu China te rog sa nu eziti sa ma contactezi,voi veni in Bucuresti maine,pentru cateva zile.Daca vrei si poti ne putem intalni.Multa sanatate.

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna dimineata dragilor,
daca cineva doreste sa ne intalnim in Bucuresti,sa discutam despre problema fiului meu m-as bucura mult,astept mesaje de la voi,nr.de tel.este pe iplog.Pe Dan l-am lasat cu tatal lui si cu sora lui,sper sa reusesc ce mi-am propus,o sa va tin la curent cu ce vreau sa fac pentru cazul fiului meu.

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Draga Doina,
Am citit acum povestea lui Dan si m-am cutremurat.
Va doresc mult succes, sper sa reusiti sa demarati o campanie de strangere de fonduri, sa deschideti un cont unde sa putem trimite si noi cate ceva, pe masura posibilitatilor.
Eu sunt traducator autorizat, si am avut 2 cazuri de clienti cu probleme similare care au plecat pentru transplantul cu celule olfactive in China. Exista un site
http://www.coloana.org/index1.php?module=Terapii/02.Transplant_OEC.html&dir=Terapii unde vei gasi cateva amanunte care te pot ghida.
Am eu formularele de incadrare in program traduse, daca doresti ti le pot trimite ca sa vezi ce declaratii si documente trebuie sa completezi.
Mult succes!

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput