Calculul datei nasterii

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ses spune:

quote:
Originally posted by Anne_aug78

Buna ziua,
eu am avut ultimul CM pe 5 iulie 2007 si acum cica sunt in 6 saptamani.BB are 5.7 cm si i bate inimioara...
Am luat Utrogestan o saptamana si dupa aceea mi azis medicul sa l intrerup voi ce stiti despre acest medicament ce experiente aveti?!

Anne_Luna



Anne sa stii ca si eu am luat Utrogestan tot la inceputul sarcinii si atat. Daca citesti atent instructiunile, este recomandat pentru a fixa sarcina... si cam atat. Mie imi dadea oricum stari de greata si m-am oprit de capul meu, dupa o luna. Nu se intampla nimic rau ca il opresti. Eu am incetat sa ma indop cu pastile de mult si ma pregatesc sa nasc in curand. Am luat doar acid folic pana in luna 4 si mai iau fier din cand in cand. Dr meu chiar s-a mirat de ce sarcina sanatoasa am. In plus, am fost si foarte activa. Am avut noroc sa nu am vreo problema si am umblat prin tara pana saptamana trecuta... am fost la curse de masini la bz, la siab... si inca mai conduc masina. E drept ca de vreo saptamana mi-e mai greu, dar iti recomand si tie miscare multa cat poti si sa mananci sanatos . E mai bine de 100 de ori decat toate pastilele pe care le poti lua.
Pup si sarcina usoara!


ses 38+
Mamica de baiat
http://good-times.webshots.com/album/558948466rsDoPR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ses spune:

quote:
Originally posted by hova-anna

buna fetelor
sunt o burtica noua printre voi.la mine se potriveste tabelul cu ce spune medicul adica am avut UM pe 20dec si tr sa nacs pe 27sept desi medicul nu mi-a spus o data exacta ci doar ca la sf lui sept.dar sapt viitoare se implinesc 40de sapt.sunt curioasa daca baietelul meu vrea sa iasa sau nu cand il astepta noi.va povestesc dupa cum a fost.nu va faceti griji si la mine au fost pe parcurs mai multe dpn presupuse dar se clarifica lucrurile spre sarsit.
sarcini usoare sa aveti.


hovaneti



Babele spun ca baieteii sunt oricum mai "puturosi" si ca vin mai tarziu pe lume. Stiu multe mamici de baietei care au nascut la 40 de saptamani si una chiar si-a provocat nasterea (avand 40)
Eu chiar prefer sa mai stea putin, ca am casa in renovare si cred ca pe saptamana viitoare este gata. Acum e cel mai cuminte: nu plange, nu cere de mancare, nu tre' sa ii schimb scutecul... si pot sa il iau cu mine peste tot (fara accesorii) :)
Oricum, nu cred ca exista o data exacta pe care sa ti-o poata da vreun calcul matematic sau vreun doctor savant, cu privire la nasterea puiului tau. De la 38 de saptamani incolo... pana la 40.. trebuie doar sa fii pregatita. Data mai este influientata si de activitatea ta (zic eu), pentru ca poti face, fara sa iti dai seama, lucruri care sa provoace nasterea (sex, baie, efort..) sau poti fi mai putin .. activa.. si atunci vine mai tarziu.

In fine, nu stiu de ce vreti data exacta... e mai fain sa vina fara ceas la mana. :)

Va pup si sarcini usoare sau nasteri usoare !


ses 38+
Mamica de baiat
http://good-times.webshots.com/album/558948466rsDoPR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

La inceput Dr si tabelul spun aceeasi posibila data nsterii. La primul eco mi s-a zis ca bebe e mai mare cu o saptamana (ceea ce consider imposibil pentru ca STIU cand l-am conceput ). Explicatia a fost ca bebele e mai mare doar ca e dezvoltt ff bine cica ar fi o diferenta intre varsta reala a fatului si varsta conform dezvoltarii fatului. Voi ati mai intalnit asa ceva? Care are dreptate? E bebloiu meu asa de BINE CRESCUT?


http://tickers.baby-gaga.com/p/dev061pf_.png[/image][/link]

22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

BUNA FETELOR!
SUNT O VIITOARE MAMICA SI SPER SA MA PRIMITI SI PE MINE PRINTRE VOI!
AM SI EU O INTREBARE:AM AVUT ULTIMUL CICLU MENSTRUAL PE DATA DE 25.09 2007 CU UN CICLU LA 30-31 ZILE.MAI EXACT CATE SAPTAMANI DE SARCINA AM ACUM?

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Pe prima pagina a acestui subiect, "desprecopii" a pus un link care te poate ajuta in rezolvarea dilemei tale.
Iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos.



http://tickers.baby-gaga.com/p/dev061pf_.png[/image][/link]

26+ cu ADRIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Multumim de site, e foarte bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TaniaS spune:

Salutare eu sunt o viitoare mamica cu burtica 12+ si ma tot chinuiesc pe aici sa citesc lucruri interesante... sunt curioasa daca mai sunt mamici cu burtici mai micute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TaniaS spune:

Eu am avut prima zi a ultimului CM pe 15.09.2007
Data probabila e 22-23 iunie 2008
Medicu zicea pe 27.11.2007 bb are 10s 1z azi e 12.12.2007 bebe meu are deci 12s 1z mi se pare ca trece timpul incet !
Voua nu ?
Tania 12+ tati vrea ALESSIA-RUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana81 spune:

salutare
este pt prima data cand sunt pe acest forum si deja am o dilema....dc o putem numi asa...in aceasta seara mi-am facut testul de sarcina si am asteptat circa 10 min pana la aparitia rezultatului si anume doua linii roz dar destul de intrerupte si vagi ca culoare...ne dorim f mult un ingeras si ar fi pt prima data cand incercam sa concepem
dupa parerea voasta credeti ca e timpul sa ma bucur?
va multumesc din suflet si astept un raspuns pt ca abia astept maine sa fac un alt test
(ca o completare mestruatia nu s-a instalat pt ca nu a venit timpul , mai sunt cam 2 zile , dar nu am nici un simptom de anuntare si simt o greutate in zona abdomenului si putina oboseala)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

La prima sarcina aveam data prob. a nasterii pe 8 martie 2006 si bebe a venit pe 23 februarie ( baietel). Asa ca......vine cand ii suna ceasul!

Mergi la inceput