cine preseaza flori?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Liviana, nu am poze pt. ca am dat prietenilor aproape tot ce am facut, de fiecare data cand vin in tara car dupa mine si flecustetele pe care le-am facut.
Peste hartia, cartonul sau panza folosite ca baza, aplic un lipici transparent si lichid, aici i se spune lipici pt. lemn (nu stiu daca se fol. pt. lemn sau nu), aranjez florile si pe deasupra aplic hartia de orez, care e subtire si transparenta si da o impresie placuta fara a diminua cu nimic din farmecul florilor. Ideea nu imi apartine, desigur, am luat-o de la altcineva mult mai talentat decat mine dar am gasit-o si www.hgtv.com/hgtv/dc_floral_arrangements/article/0,1793,HGTV_3418_1375266,00.html" target="_blank">aici.
Promit sa pun poze cu lampa mult visata de mine, deocamdata ieri am adunat florile din gradina soacra-mii si le-am pus la presat, asa ca mai dureaza ceva.
Pt. sigilare mai exista si posibilitatea laminarii (plastificarii) asa cum se fac cu cartile de vizita de ex., dar eu n-am incercat.
Tu cum faci, inramezi tabloul si le pui in sticla pur si simplu sau le sigilezi si altfel?

Corina, mami de leutz blond si bb Aris (12.08.2005)
poze filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Corina, eu n-am incercat pana acum sa sigilez nimic. Nu stiu de ce, dar mi se pare mai greu. Am facut doar cateva tablouri si de regula le inramez imediat. Aseara am terminat de facut jardiniera si as vrea sa o inramez mai frumos, cu passpartou. Nu stiu insa de unde pot cumpara rame si passpartou mai ieftin, caci pana acum am vazut doar la preturi de peste 500.000lei. M-am uitat pe site si intr-adevar decorarea lampilor nu pare sa fie greu de facut, insa nu stiu daca in RO se gaseste hartie de orez... Ai idee daca da?
Jocelyn, welocme! Freziile sunt intr-adevar superbe. Eu nu am presat astfel de flori pana acum. Felicitarile le sigilezi? Cum procedezi?


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Iunie 2006
Grecia 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Am impresia ca petalele nu isi pierd culoarea daca lasam florile fara apa.Spun asta dar eu nu ma pricep la presatul florilor, am pastrat doar ca decoratie interioara buchetul de nunta al meu si cel de botez al baietelului.
Anotimpul meu preferat este toamna si neavind talent sa pictez peisajele superbe din tara asta, am adunat si presat frunze colorate,apoi le-am pus intr-o rama de tablou.
Succes tuturor la hobbiul de presare a florilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by aiska

... am adunat si presat frunze colorate,apoi le-am pus intr-o rama de tablou.
Succes tuturor la hobbiul de presare a florilor!




In genul asta am vazut un tablou mare cat masa intr-un muzeu in Anglia. Erau frunze de acelasi tip puse in serie, culoarea evoluand treptat de la verdele primaverii pana la cenusiul iernii (sau ma rog poate incepea cu iarna, nu imi mai amintesc...).

P.S. Vedeti si :

http://www.pressedflowerdesigns.com/gallery/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

aiska, buchetul de mireasa l-ai pastrat intact ca in ziua nuntii? In cazul asta florile se usuca si in timp isi vor pierde culoarea, spre deosebire de florile presate. Cele presate isi pastreaza culoarea cata vreme nu vin in contact cu umezeala.


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Iunie 2006
Grecia 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Liviana, daca inramezi tablourile imediat nu are rost sa le mai sigilezi, zic eu, ca doar sigilarea este pt. protectie si sub sticla sunt bine protejate.
Nu stiu daca exista hartie de orez in Romania ca pe vremea cand eram eu in tara nu ma interesau "creatiile", aici am gasit in magazine specializate pe hartie, adica au toate tipurile de hartie posibile.
O alta idee interesanta este folosirea florilor presate in accesorii si bijuterii, ca aici,aici sau aici. Chiar la asa ceva nu ma pot incumeta, desi mi-ar place, ca n-am idee cum se face si ce materiale sunt necesare, in fond sunt doar o amatoare.

Corina, mami de leutz blond si bb Aris (12.08.2005)
poze filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

liviana nu mai gasesc tablourile .unde sunt ???

gata,le-am gasit !!!

aa,si jardiniera e superba! si femeia gravida !!!!!!!wooow !!!
minunata!!

ma pun pe "furat" flori ,ma atrage foarte mult ideea tabloaselor din flori presate.

aldebaran banuiam ca trebuie sa existe asa ceva,lpici,de asta eu ma gandisem la "lac",pt ca e transparent.


mai veniti cu idei !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Fetelor, ce-am vazut eu pe aici e o minunatie...Cum se preseaza florile acestea? N-am gasit nimic in romaneste. Care e tehnica? Stiu ca in copilarie mai presam si eu flori care imi placeau dar parca nu se pastra culoarea.Se mai rupeau cand le dezlipeam din caiet...Astept cu nerabdare un sfat pentru ca ma pregatesc de concediu la munte.Cu multumiri, Marilen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Corina, nu pt tablouri vroiam sa stiu tehnica de sigilare, ci in ideea ca vreodata o sa fac felicitari. Tablourile nu pot fi decat inramate. Am vazut bijuteriile indicate de tine, si multe altele pe net. Problema principala e ca nu stiu in ce masura se gaseste materia prima necesara aici, in ro. Am citit pe site-uri ca se folosesc rasini, adezivi si hartii speciale, etc, insa nu stiu si nu cred ca in Ro exista asa ceva. De aceea pt moment cel mai simplu de realizat mi se par tablourile.
aelita, ma bucur ca ti-au placut si ultimele mele creatii. Sunt realmente mandra de jardiniera. Nu degeaba am "buchisit" la ea 3,5 ore si m-am culcat la 2 noaptea. In timpul zilei nu ma lasa Matei. Succes la presat!
Marilen, din pacate in Ro nu este prea dezvoltat acest hobby, de aceea nu se gasesc info pe site-urile noastre. Totusi, poate se va extinde acum, daca tot se creste nr de fete amatoare. Marilen, daca stii Eng, vezi info de pe site-urile cu linkurile indicate de fete. Cel mai introductiv ghid este la: http://www.riverhaven.com/.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Iunie 2006
Grecia 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Corina, o intrebare special pt tine: in Grecia/Atena ai vazut cumva handmade paper? Cam ce preturi are o coala?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Iunie 2006
Grecia 2006

Mergi la inceput