Slipi la copii- de la ce varsta?

Slipi la copii- de la ce varsta? | Autor: Caprioara

Link direct la acest mesaj

Salutare,

Iaca vreau si eu sa aflu de la voi pareri legat de momentul potrivit de a incepe purtatul de slipi la copilashi.

Duminica, trebuia sa vina in vizita la noi o fetita de trei ani. Noi avem baiat de 4 ani si juma (dar e mic sub medie ca dezvoltare).
Avem curte si am pus o piscinica pentru copii, sa se joace cu apa. Maica-mea m-a apostrofat ca de ce nu-i pun slipi lui Matei, ca vine o fetita in vizita si ca e rusine. Eu am ramas cu gura cascata, pentru ca mi se parea aiurea ce spunea. Si am refuzat sa-i pun slipi, pentru ca nu mi se parea ca e asa cum spunea ea.
Ei, si vine si fetita (care arata de 5 ani, nu de trei), si ai ei o dezbraca de tot si pe ea .

Eu ma gandeam sa astept pana o sa-mi ceara el sa-i pun, cand o sa-i fie rusine sa mai umble fara. O fi bine???

Va intreb si pe voi, ce parere aveti, de la ce varsta trebe?

Pup you all,


Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozi avea 4 ani si la mare nu i-am pus slipisori. Nu a vrut sa se dezbrace. Prietenii ei (de aceeasi varsta) vazand ca sta imbracata si-au dat repede slipii spunandu-i ca acum vor fi toti la fel. La 7 ani si-a pus slipi desi pe plaja erau fetite de 8 fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

eu i-am pus slip pe el de cate ori mergem la bazin sau la ocean (de la 6 luni)... mi se pare normal sa poarta slip pe el cand e in public printre strani care nu stiu eu ce au in cap si ce inclinati sexuale au ... sa nu credeti ca ro este ferita de nebuni la cap cu inclinati spre pedofilie.
Poate chiar vecini vostri, prietenii... nu aveti de unde sti astea.

Fiecare face cum doreste.. dar eu cred ca e nevoie de slip.



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Gabriela,

La lectiile de innot de la bazin e chiar obligatoriu sa aiba slip.

Insa sa-l tin la mare sau in gradina cu slipi uzi pe el, parca nu-i ok la 4 ani... Si chiar asa sunt pedofili peste tot? Si daca sunt, crezi ca asta conteaza pentru ei, ca are sau nu copilul slipi pe el? Adica, vreau sa spun: daca are atunci nu-i mai tenteaza?

Mai astept pareri.




Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

parerea mea este ca slipul trebuie dat neaparat inca de la varsta scutecelor.
nu as suporta gandul ca unii pedofili fac poze ... cu copilul meu.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Cand o sa am un copil o sa-i pun slipi. In alte tari nici nu sunt lasati parintii sa-i dezbrace pe copii de chilotei pe plaja. Parerea mea e ca e mai bine asa. Daca nu vreti sa stea copilul cu slipii uzi, il puteti schimba cu altii uscati...si tot asa...

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Da, consider ca ajuta in fata unui pedofil daca copilul are sau nu slip/... candeste-te la portofoliul lui de poze cu copii dezbracati sa fie printre si al tau cu vreo 30 - 50 poze...

Poti sa iei cu tine 2 - 3 perechi de slip si sa il schimbi.. dureaza 20 - 30 min sa se usuce un slip la mare la soare daca e stors bine...

Cum am zis fiecare face cum doreste, e copilul ei decizia ii apartine.
Eu nu am lasat copilul fara slip niic in curte la mine in bazin.. si eram acasa doar eu cu sotu.. trebe sa se invete ca asa e normal sa aiba slip pe el.



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

baietelul meu are 2 ani si i-am cumparat slip; nu m-am gandit la pedofili, ci la intimitatea lui. mi se pare normal sa nu-i expun putulica in vazul si eventual comentariile lumiii. cand va fi mare, daca va dori el sa o faca, n-are decat.
dar daca as avea piscina in curte, nu cred ca i-as pune slipul.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Mai intai i-am pus pampers special pentru apa si mai tarziu slip. Se gasesc slipi asa draguti pentru copii! Noi nu iesim in pielea goala, asa ca nu-l lasam nici pe el. Asa mi se pare decent.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Pana anul trecut, la mare a stat fara slip. Anul trecut nu a mai stat fara (la 4 ani jumate), si i-am respectat dorinta. Ciudat este ca acum deabia asteapta sa mergem la mare si sa stea fara chilotei pe el.
O sa vad acolo daca nu il apuca rusinea. Sunt aproape sigura ca nu va sta golut, dar acum nu il contrazic...

Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Cred ca la 4 ani ar trebui sa poarte slip. Eu una nu l-am lasat niciodata (mergeam la piscina de la 1 an), fara slip. Pur si simplu nu-mi place mie!


www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput