hematom sau sarcina gemelara

hematom sau sarcina gemelara | Autor: delia stroea

Link direct la acest mesaj

Am fost la ecografie astazi, se pare ca sunt in saptamana a patra, dar pe langa pata de pe ecograf care indica sarcina mai apare una mai lunguiata, dar mai indepartata... Doctorita spune ca ar putea fi sarcina gemelara, desi e prea indepartata de cealalata, sau un hematom, mai ales ca in ziua a 28- a a ciclului am avut o sangerare maronie care a tinut si adoua zi mai ales la urinat... Nu stiu ce sa cred, s-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Ce e un hematom?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Delia,daca te uiti la mine la poze o sa vezi o poza de la un echo facut la varsta mica de sarcina,inca nu le bateau inimioarele dar se vad clar saculetzii de sarcina. La tine erau la fel? Poate ai gemeni,nu hematom. Si eu am avut sangerare maronie in ziua in care trebuia sa-mi vina ciclul ,doar o zi , si s-a intrerupt.

veronici
20+ cu doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DELL spune:

Buna Delia.Si eu sunt in aceeasi situatie cu a ta.Am 4 saptamani iar la ecografie se mai vede ceva.Tu ce ai mai facut?Pana la urma era hematom sau gemeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lolitamicuta spune:

Buna tuturor viitoarelor mamici cu probleme! De cind am ramas insarcinata am tot citit pe forumuri cite in luna si in stele despre experiente nefericite legate de sangerari in sarcina. Asi vrea sa va spun ca eu trec prin aceeasi situatie trista. Am mai multe chisturi si hematoame care spre disperarea mea singereaza incontinuu. Si cind spun singereaza, spun ca schimb cel putin 4 tampoane pe zi. Ca sa nu mai vorbesc ca uneori ma trezesc noaptea din somn cu cearceafurile balta de sange. Sunt insarcina in 14 saptamani si jumatate si asa mi se intimpla din prima saptamana. Nu vreau sa plictisesc cu toata odiseea asta. Vroiam doar sa stiti ca bebe e bine, in ciuda tuturor acestor probleme, ca se pare ca nu il afecteaza, ca merg la serviciu in fiecare zi, desi nu fac niciun fel de alt efort, ca fac tratament cu utrogestan, no-spa, duphaston, centrum materna si injectiic u pregnil si ca am o doctorita extraordinara careia i se datoreaza acest copil (eu nu ovulam si datorita ei am ramas insarcinata, prin tratamentul acordat) iar acum pentru optimismul si devotamentul cu care se ocupa de mine si de bebe. Se numeste Florina Mihalache!
Sper ca pina la capat totul sa fie bine si va doresc tuturor celor care treceti prin asa ceva sa aveti curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_a spune:

Si eu am facut prima echografie la 5 saptamani si au iesit sarcina si o pata. La urmatorul control, s-a dovedit ca am o sarcina gemelara. Acum am 36 de sapt. iar sapt viitoare urmeaza sa nasc.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

la mine la 5s mi-a descoperit bebe. Fiind foarte obsedata de numaratori de zile, stiam din ziua in care NU mi-a venit ca e bebe. Si am facut test si asa a fost. Pt ca aveam o durere pe dreapta (ovarul care ovulase..) am decis sa merg repede la un dr oarecare sa imi faca eco sa nu fie cumva extrauterina. Mi-a facut eco foarte lunga si tot unu era. Ii batea inima.

Apoi peste doo saptamani am mers la dr mea si a descoperit inca un bebe! Le bateau inimioarele la amandoi.

Pana la urma e foaarte important medicul, sa fie experimentat.

Acum avem 29s, voi avea doua Pufice, totul merge bine. Tre sa mai rezistam pana dupa jumatea lui nov-24 asa sa fie 38s!

Va pup si multa sanatate!

sugubina 29+ cu Puficele

Mergi la inceput