Ce fac copiii de 5 ani si jumatate in vacanta?

Ce fac copiii de 5 ani si jumatate in vacanta? | Autor: ina C

Link direct la acest mesaj

Radu este plecat la bunici.Am optat pentru aceasta varianta din mai multe motive:
-sta mai mult timp in aer liber;
-capata mai multa independenta;
-bunicii sunt 24 de ore pe zi cu el, spre deosebire de noi, parintii lui, care avem serviciu.
-cunoaste si altfel de copii decit prietenii de acasa care sunt obsedati de desene si calculator ( la tara copiii stau toata ziua in curte )etc.
Are doua saptamini de cind e plecat si va mai sta una!
Ai vostri?
ina C

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Esti o persoana fericita!
in primul rand pentru ca Radu are bunicii la tara si in al doilea rand ca merge singur, fara "mami, dar mergi cu mine".
Si eu optez pentru varianta asta, daca e vacanta atunci sa fie la bunici si apoi cine se executa la mofturele mici?

Daca nu tabara ,innot si joaca afara cat cuprinde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Si Paul e in vacanta, l-am dus sambata la ai mei la sat si va sta toata luna iulie. Lui ii e super bine, toata ziua se joaca cu copiii pe strada, mie insa mi-e putin mai greu pentru ca mi-e tare, tare dor de el.

Silvana si Paul
http://photos.yahoo.com/silvana_popovici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Noi n-avem inca vacanta,dar curand(pe 13 iulie) vom lua vacanta ca venim in tara pentru 3 luni:)).
vom merge la mare,la munte...copii pe strada n-avem,dar presupun ca vom gasi niste copii...va mai merge si la gradi,ca gradinita la care merge Andy in tara e deschisa si pe timpul verii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Adi sta acasa... cu bona...
Cand este frumos sta toata ziua afara, se intalneste cu prietenii din cartier.
De doua ori pe saptamana merge la canto si pian.
Apoi concediu... va trece repede..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bmagdaro spune:

Ne zapacesc pe noi de cap, ca n-avem unde sa-l trimitem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Ce va invidiez ca aveti bunici la tara si poate merge copilul acolo. Al meu saracul a inceput gradinita in prima zi de vacanta (aici gradinitele sunt permanente - platesti si cand mergi in concediu) ca a plecat bunica-sa in Romania. Ma simt oribil ca-l trimit acolo toata ziua, nici nu-i place ... offf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaioana spune:

Si eu sunt o fericita, pt. ca baiatul meu a plecat cu bunicii in vacanta la Valenii de Munte si e in elementul lui acolo. Daca acasa, cand venea de la gradi, statea la tv sau la calculator, acolo sta toata ziua afara, face plaja, se joaca cu verisoarele lui, e f. incantat. Sta la munte cam 3 saptamani, dupa care il luam noi, parintii, intr-un circuit la munte si la mare. Sper sa aiba o vacanta frumoasa.

corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Diminetile ii dau temitze de facut, de ex sa desene dintr-o carte cumparata, sa scrii abecedaru dupa memorie si cind termina mama trebea in casa zdup afara...casa in cap nu-i cade sigur.Noi muncim pe cont propriu, deci , vacatza putina(12 zile).In schimb avem caravana si plecam in fiecare weekend la mare, deci, vacata pe la munte(Gardaland-lac,parc distractii)si un pic mare.


Ali, mama baietzoiului Enrico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Si Paul al meu este plecat cu bunicii la casa de la tara a strabunicilor. Ma bucur si eu ca are parte de alt fel de activitati decat a avut in restul anului, sta mai mult in aer liber in natura (zona este de deal in jurul Sibiului), se joaca cu alti copii, nu mai sta toata ziua in casa la tv si calculator, mai cunoaste si alti copii in afara de cei de la gradinita. Cel mai mult ma bucur ca mi-au zis ai mei ca a mai luat in greutate ceea ce si speram f. mult. A plecat la inceputul lui iulie si va sta si in august pentru ca desi ne este si noua f. dor de el nu putem pleca sa il luam mai devreme de luna septembrie. Este greu dar sper ca aceasta perioada va fi benefica pt. el. Apoi de la toamna va incepe iar gradi si iar tv si calculator in casa...

P.S. Al meu nu are inca 5 ani jumatate, ci doar 4, dar am gasit multe similitudini cu alte raspunsuri de la acest subiect si de aceea mi-am permis sa scriu.

Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

se joaca, se joaca, se joaca...ca doar de aia-i vacanta....

Mergi la inceput