cistita interstitiala, medicatie si sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredana80 spune:

Buna!
Numele meu este Loredana. Anul acesta dupa multe multe vizite la urologi si multi multi ani de dureri soacra mea a fost diagnosticata la Fundeni, de seful sectiei cu cistita interstitiala. Medicul care s-a ocupat de ea i-a recomandat Elmiron 100 mg timp de 6 luni. In caz ca nu ia acest medicament va trebui operata (va face pipi la punga). Noi nu stim cum putem intra in posesia lui. Ma puteti ajuta cu mai multe informatii?

quote:
Initial creeata de Simonna

Reiau aici un mesaj postat la "clinica on-line". Rog moderatorii sa il stearga daca nu e locul lui aici sau daca am exagerat postindu-l de doua ori. Am facut-o doar pentru ca incerc sa gasesc un raspuns, o solutie, fie si o jumatate de solutie, iar acolo am primit un singur raspuns. Poate aici este mai vizibil. Sper eu.
Multumesc.

Buna doamnelor, domnilor :)

A trecut anul de cind iau un medicament numit Elmiron, diagnosticul fiind: cistita interstitiala. Fara remediu, diagnostic sau tratament, am plimbat boala pe picioare ani in sir, in Ro, de la un medic la altul. Intre timp am facut un copil, apoi mi-am descoperit si pietrele la vezica biliara, am scapat si de ele si de vezica - sa tot fie vreo patru ani, dar tot fara diagnostic pentru partea urologica am ramas.
In 2004, doi urologi montrealezi m-au trimis la plimbare: fugi, cucoana, esti prea tinara pentru simptomele pe care le descrii, a zis unul dintre ei, celalalt i-a tinut isonul.
Eu i-am luat in serios, n-am nimic, ziceam toata ziua, dar intre timp ma cocosam de durere si ajunsesem sa merg la toaleta de 30 de ori pe zi, in medie, plus de vreo 10 - 15 ori pe noapte.
In 2005, mai, cred, un alt urolog m-a crezut pe cuvint, am facut cistoscopie, am primit diagnosticul si o prima runda de Elmiron, pentru 6 luni. Pe urma inca o runda si, acum, de curind, alte sase luni de pastile.
Elmironul isi face efectul, sint, efectiv, alt om, dar incep sa ma scrintesc la cap, dupa ce am citit pagini intregi pe Net despre boala in sine si medicatie in combinatie cu sarcina. Uite asa, sint doi - trei ani de cind tot zic ca fac un copil si acum se pare ca am sa iau mereu acest medicament, fara de care viata mea se transforma intr-un du-te vino la toaleta, mai mult tiris, plus dureri abdominale si dorsale asa, ca la PMS, ba chiar mai rau.
Asa ca stau cu zilele pe net, poate reusesc sa gasesc o solutie, imi trebuie doar un an in care sa inlocuiesc Elmironul - medicament netestat pe gravide, aprobat pentru utilizare in 1996 - cu ceva naturist, local, nu stiu... Cit sa vina bb-ul.
Urologul ridica din umeri si zice: go ahead! Fa, madame, copilul! Cind il intreb ca impact va avea medicamentul zice: CRED ca niciunul. Cum adica "CRED", ca eu innebunesc! Si chiar vreau sa mai fac un copil si ar fi cazul sa ma apuc, altfel intra zilele-n sac, Atomix are 7 ani, si si pe el l-am facut tirzior.
Astept pareri. Sfaturi. Solutii, daca are cineva. Parerea unui medic sau a oricui sufera sau a auzit de boala asta.
Multumesc,
Simonna


Mergi la inceput