Implantul dentar, stie cineva ce dezavantaje are?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

buna,
Baietelul meu are 13 ani si a avut infectie la molarul si incisivul de sus.Nu au putut fi salvati si i-au fost scosi,Dr.i-a facut aditie de os care ne-a costat 650 euro(am lesinat cand am auzit).
Ne-a recomandat implanturi(450 euro si 5 milioane lei buc.)
Acum va intreb la 14 ani nu este prea devreme?(va face peste doua luni)
Aditia de os este tot pt.implant?
Eu l-am intrebat si mi-a zis ca infectia a fost foarte mare ca i-a lasat niste gauri care trebuiau astupate.(N-AM inteles prea bine)
Acest dr. este tanar cu masterat in GERMANIA si pare ca stie ce face.

s.m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

E scump, dar si eu zic ca pare ca stie ce face.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Alionushca poti sa-l intrebi pe sotul tau despre varstra copilului meu in legatura cu implantul?
Huba tu ce parere ai?
Eu am tot cautat pe net informatii dar nu am gasit nimic despre implanturi la copii.
Ramona in USA cum e ?

s.m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Fetelor,nu ma aude ,nu ma vede nimeni?

s.m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Ma chinui sa mentin acest subiect pe prima pagina, poate vede totusi cineva si ma ajuta si pe mine.

s.m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

coltofeanu
Ce parere aveti despre implanturile dentare ?

Daca si-a facut cineva asa ceva o rog sa ne impartaseasca din experienta sa... cum a decurs operatia, cum se simte dupa implantarea suruburilor, daca este dureroasa samd. ( inca nu am nevoie de asa ceva , dar am citit un material despre implaturi dentare ... si nu mi s-a parut deloc usoara interventia ).

eve44
Eu am implant dentar pentru o maseluta.
In martie am avut prima faza,nu m-a durut nimic ,a fost mai usor decat o extractie.
Apoi mi-au pus un bont de vindecare ,aici a fost foarte nostim deoarece a doua zi mergeam din nou sa-l puna la loc.
Acest bont tb sa stea cam 10 zile apoi a urmat amprentarea.
Iar penultima faza a fost cea de proba si apoi implantul definitiv.
Este foarte reusit ,nu doare nimic,m-am obinuit cu el .
Trebuie insa avuta o igiena perfecta a cavitatii bucale.
Daca mai ai alte intrebari iti raspund cu placere.

EVE


Oana_B
Si eu am un implant pe o masea in partea de jos.
La operatie am avut de ales intre anestezie locala si totala si am ales locala. N-am simtit nici un fel de durere, dupa operatie vreo 3-4 zile aratam de parca as fi avut abces minus durerea si tot dadeam cu limba pe acolo ca ma gadilau funditele de la cusatatura.
Dupa 2 luni (pentru partea de sus mi-a spus ca vindecarea dureaza mai mult si m-as fi dus dupa vreo 3 sau 4 luni), m-am dus sa puna bontul ala de vindecare (healing abutment ii zice aici) dar abia in ianuarie ma duc pentru amprentare pentru ca atunci imi intra noua asigurare.



coltofeanu
Implantul are suficienta rezistenta cand muscati dintr-un aliment mai tare, organismul il accepta cu usurinta si nu se observa diferenta dintre acesta si un dinte sanatos ? Trebuie respectata o igiena bucala perfecta pentru ca se poate infecta cu usurinta ?


eve44

La mine e o maseluta normala ,nu se vede diferenta intre ea si ceilalti dinti ,au aceasi culoare ,forma idem si m-am obisnuit foarte repede cu ea.
Pot manca orice ,dar e bine totusi sa nu sparg alune sau nuci sau mai stiu eu ce bomboane tari.Astea in mod normal nu sunt indicate nici pentru dinti naturali .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Scuze Iana, n-am mai trecut pe aici. In US se face la fel cum ai descris tu, de aia spuneam ca pare a fi in ordine tratamentul descris de medic.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ernestine
Trimis la - 08/04/2008 : 10:51:10
--------------------------------------------------------------------------------

As vrea sa cunosc prin intermediul acestui Forum pareri despre implantul dentar.Am citit citeceva despre acest lucru si am cunoscut pe cineva care si a facut implant,dar parerile sunt foarte variate,la fel si preturile.Persoana in cauza platise 300 euro.Pe net am vazut preturi pina la 1000,iar eu auzisem ca a scazut pretul.As vrea sa cunosc si parerea voastra.Cunosc un caz care a facut complicatii mari din cauza unor implante dentare.Avea hepatita si in urma acestor implanturi starea ei de sanatate s a inrautatit atit de tare provocindu i moartea,in final.Verdictul medicilor,asta a fost;implanturile iau afectat sistemul imunitar.



eva03

Trimis la: - 08/04/2008 : 12:24:29
--------------------------------------------------------------------------------

Eu nu stiu multe despre implanturile dentare. Pot numai sa iti spun ce se intampla, asa cum stiu eu mai bine sa relatez senzatiile pe care le-am trait si le traiesc ca proaspata purtatoare de implanturi dentare.
Intai eu am platit suma de 1600 euro pentru trei implanturi. Din nefericire (sau din fericire pentru ca era ultima solutie), mai am inca nevoie si imi voi mai pune.
In al doilea rand, pentru mine nu mai exista nici o alta solutie. Asa ca m-am hotarat sa risc. Nimeni nu iti poate garanta nici daca organismul nu iti va respinge implantul si nici durata lui de viata, asta din cate am citit. Tot acolo spuneau ca unele dureaza 7 ani, altele 10 ani.
Ca si operatie, dureaza in jur de o ora, doua, chiar trei, depinde si de tine si de medic. Evident ca se face sub anestezie locala. Nu te doare foarte tare, doar ca iti amortesc falcile de tinut atat de mult gura deschisa la maxim. Acum depinde si de zona in care ai nevoie de implant. La mine au fost masele. Ce am aflat dupa aceea: ca te umfli serios, ca te doare cateva zile destul de tare, ca te invintesti cateva zile.
In timpul operatiei ti se implanteaza in os niste piulite. Se cicatrizeaza, iti scoate firele (cel putin asa s-a petrecut la mine) si iti pune in aceste capsule niste suruburi. Eu nu am stiut ce se intampla, dar am aflat pentru ca au inceput sa-mi tremure implanturile in gura si, in final, unul a cazut. Atunci am putut sa vad ca era un surub in toata regula care era pus in capsula din interior.
Prima oara crezusem ca organismul mi-a respins implantul... Din acel moment, cum se desuruba unul si se clatina, ma spalam frumos si il insurubam la loc
Mi s-a atras atentia ca igiena trebuie sa fie perfecta si ca nu am voie sa fumez. Ei bine, ce am gasit eu cel mai bine de facut? Sa ma reapuc de fumat dupa doi ani de pauza! Acum...???
Alte informatii pe care eu le-am primit au fost: cu privire la fumat: se referea la fumatorii inraiti..., iar cu privire la acceptarea implanturilor: depinde de starea de sanatate a persoanei in principal. Alte persoane mi-au spus ca nu e indicat dupa varsta de 30 ani ca nu sunt sanase de reusita.
Desi am abaterile mentionate mai sus, eu sper din tot sufletul ca organismul meu sa nu le respinga.

Iti doresc multa sanatate. Sper ca ti-am fost de folos si astept daca mai ai intrebari.

mama lu' Claudiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Eu joi fac un implant, adica 2. Mi-e o groaza de mor, dar exact acelasi lucru pe care l-a scris aici Alionushca l-a zis si dr.meu.
Pe mine ma costa un implant 400 euro, mi-am facut radiografie panorammica, osul e bun, urmeaza implantarea surubului in os si dupa 4-5 luni capatul, s-au cum s-o numi el.
Mai multe detalii va spun joi dupa ce vin de la interventie.
Eva mi se pare ciudat ce spui tu acolo. cum sa-ti tremure implanturile in gura?
durata de viatza...depinde foarte mult de dr. care le pune, dar si de pacient. sa vedem cum vin eu joi de la cabinet.
Tineti-mi pumnii, ca tare fricoasa mai sunt.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Giova, cred ca nu am fost suficient de explicita
Eu nu stiam ca are doua parti implantul asta: una interna, in os, celalta, externa, surubelul. Surubelele alea externe mi se desurubau, iar unul a cazut. La urmatoarea sedinta, medicul mi le-a fixat la loc si le-a insurubat mai bine, asa ca acum nu mai se clatina, nu mai "tremura" nimic. Ba mai mult sunt mereu tentata sa le folosesc. Dar mi s-a recomandat sa evit asta, voi respecta.

Sanatate multa! Nu iti fie frica, nu doare asa de rau si ...pana la urma o sa ai niste dinti superbi. Merita efortul! Poate ne spui cum te simti dupa aceea.

Mergi la inceput