Fetele din America (76)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Fetelor as vrea sa merg in ianuarie pana in ro. A calatorit cineva in perioada asta? N-am chef sa raman blocata in vreun aeroport. Anul trecut am mers la 1 martie si a fost OK dar cu vremea asta imprevizibila nu stiu ce sa fac.
In ceea ce priveste biletul cum e mai avantajos? sa-l iei cu cateva luni inainte ? sau sa risc un last minute deal ?( nu ma intereseaza exact data la care as merge ) .


Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

apropo de viza/ pasaport american. sunt tari care le cer cetatenilor americani viza luata de la ambasada lor din sua? sau americanii se urca in avion si merg unde vor muschii lor?

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Michelle eu am fost in ro in ian si a fost f. bine. Nu numai ca biletul a fost f. ieftin dar peste tot in Ro era neaglomerat, ca dupa sarbatori. AM fost cu colgii de liceu la munte, am stat la hotel Alpin la Sinaia. In weekend ce mai se umplea ca veneau bucurestenii la ski dar in rest f. bine. breakfast pina la 11 cu tot ce doreai, sauna... in toate bodegile tuice fiarta si vin fiert cu coji de portocala si scortisoara. Nu mai stiu daca a fost frig sau nu caci eram cu tuicile in nas dar a fost zapada si soare. AM facut fotografii superbe, am mers cu cania trasa de cai. Am fost si la Bran la castel, erau tarani cu cascaval si niste sticle dubioase cu o licoaosie... ziceau ei ca e singele lui dracula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

adrienne eu imi fac griji doar de drum. ca n-am chef sa prind vreun aeroport inchis . eu merg seattle-washingtonDC- Vienna - Timisoara
si de acolo iau trenul spre Baia Mare deci practic e calatorie in jurul lumii.

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

nu ai nevoie de viza pe pasaport american atata vreme cat stai mai putin de 90 de zile. daca depasesti perioada asta, te duci ( nu stiu unde, stiu ca la aeroport se poate face) si iti iei viza de sedere. nu stiu exact cat costa ca eu am intrat cu pasaportul romanesc. acu' nu stiu cum sa fac sa imi iau viza de student in italia pe pasaportul american ca nu vor astia de la ambasada sa imi dea,ca imi zic sa ma duc in amerika mea. of..

americanii au nevoie de viza pentru diferite tari cu care nu au iei conventii. stiu ca pentru rusia ai nevoie de viza, sau india . cu india e chiar complicat, ca indienii deveniti cetateni americani trebuie sa renunte la cetatenia lor ca india nu accepta cetatenia dubla. mi se pare o prostie, ce se mai plang ca trebuie sa stea la cozi infernale pe la ambasada indiana. mai sunt tari, alea din middle-east plus altele, pe care nu le stiu.

in ianuarie e o placere sa calatoresti. bilete ieftine, avioane aproape goale, de poti dormi intins.



"Men always want to be a woman's first love; women have a more subtle instinct: what they like is to be a man's last romance."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Bic, sper ca stii ca daca vrei sa o faci si romanca pe fetita, trebuie musai sa ii faci rapid certificatul de nastere, pana la un an, ca dupa aia nu mai merge. doar singurica, la 18 ani, poate sa ceara si cetatenia romana.



"Men always want to be a woman's first love; women have a more subtle instinct: what they like is to be a man's last romance."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Michelle,

vremea nu o putem prezice de acuma. Daca e sa te uiti cum a fost iarna asta, in US aeroporturile nu au fost inchise mai mult de 2-3 zile din cauza conditiilor meteo.

Si noi am fost in RO in Decembrie / Ianuarie si nu am avut nici o problema, si am avut conectie in Dulles si Amsterdam. Numa desteptii de la KLM ne-au cancelat reservarea la intoarcere si ne-am intors cu Air France, care a fost mai bine pentru noi.


Adrienne, cred ca si Delta au restrictie la 50 LBS pe valiza, si 2 valize la check in. Ai putea sa-i intrebi direct, ca sant afurisiti si acrii daca iti cantaresc valizele cu 2-3 LBS peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Se poate face certificatul de nastere si dupa un an, dar numai in Ro, deci nu si la consulatele din US.

Noi nu dorim sa ne complicam cu 2 certificate de nastere. Oricum nu-i va folosi pasaportul romanesc. Ramine cu cel de aici.




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu
Virsta Ralu


Home, wherever you are...


Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach
Poze noi - Martie 2006
Excursie la Temecula
Downtown LA & Hollywood

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Siminaf, de ce incepe copilul de la pre-school direct la clasa 1? Nu face un an de Kindergarden?
(pura curiozitate).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

si eu stiam ca se poate scoate certif de nastere romanesc dupa un an, doar ca trebuie platit. inainte de un an nu costa nimic.

You're unique. Just like anyone else.
... si bursuca 08.05.05

Mergi la inceput