o surpriza frumoasa - de suflet

o surpriza frumoasa - de suflet | Autor: cl

Link direct la acest mesaj

quote:
Initial creeata de desprecopii

am primit pe o adresa de email - care nu are legatura cu www.desprecopii.com acest mesaj:

---
Buna ziua!

Sunt un necunoscut pentru Dumneavoasta, un roman din Basarabia cu numele
Tinica Alexandru. Imi cer scuze pentru deranj.
Am gasit adresa in internet, cautind informatie despre Campulung Moldovenesc.
Sunt medic, consilier local in orasul Soldanesti, judetul Orhei.
La sfirsit de iunie organizez ( cu forte proprii, donatii ) un pelerinaj al elevilor din
Soldanesti (circa 40 persoane) la Sfintele Manastiri din Tara. Cind am planificat
itinerarul, m-am gindit ca pe traseul Putna - Manastirea Petru Voda ar fi bine sa facem
o excursie in orasele Campulung Moldovenesc si Vatra Dornei. I-am spus aceasta
idee si D-lui Primar Gabriel Constantin Serban, pe care l-am cunoscut la o intrunire
in or. Chisinau.
Elevii care vor calatori sunt selectati in urma participarii la concursul istoric si
ortodox : ,,Prin Istoria Romanilor - spre Credinta si Iubire de Neam", un lucru
foarte necesar pentru promovarea romanismului in Basarabia.
Daca doriti sa ma ajutati cu unele sfaturi in aceasta privinta.
Nu insist, dar as vrea sa aflati despre viata romanilor basarabeni, despre activitatile
noastre etc.

Soldanesti, 5 iunie 2006. Cu respect, Alexandru Tinica.

Doamne ajuta!---

m-am gandit ca ar fi frumos daca am putea aduna niste banuti, in secret pentru acesti copii - ma gandesc la un fond din care sa cumparam carti, albume despre Romania, si poate cite o atentie acestor copii. ce parere aveti?




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.




Sper sa nu se supere nimeni ca am dublat subiectul. Il gasiti si la "Generale", aici . Stiu ca sunt persoane care activeaza/citesc numai la "Umanitare" si m-am gandit ca poate vom avea mai mult succes, daca il pun si aici.

Claudia

o carte pentru un copil-si tu poti ajuta!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by desprecopii

iata clarificari:

---
Stimata Doamna Mirela Zoita,

sincer sa fiu, V-am scris cu gindul de a avea o sustinere de incurajare pentru
petrecerea pelerinajului. Dar nu m-am gindit ca aceasta se va transforma intr-o
asemenea actiune ampla de ajutor. Acum, dupa ce citesc intentiile D-stra pe topic,
dar nu cunosc modalitatea de a ma implica in discutii, vreau sa Va spun citeva lucruri concrete. Acest concurs si pelerinaj sunt initiate de mine impreuna cu un bun
roman - american Constantin Marandici din Detroit. Am crezut la inceput, ca vom desfasura un mic concurs cu participarea a citorva elevi. Traind intru-un oras romanesc, dar comunizat, nu ne-am gindit ca numarul celor care gindesc romaneste este atit de mare si convingator. Domnul Constantin sponsorizeaza pelerinajul pentru
20 elevi. La concurs participa peste 50 elevi, cu lucrari bune, si toti doresc sa viziteze
Tara, locurile noastre Sfinte si Istorice. Asa ii invata la scoala sotia mea - Aliona,
presedinta API. Am alcatuit un pelerinaj prea mare, dar necesar elevilor, incepind de
la Ipotesti-Suceava-Putna si mergind obligatoriu pe la M. Petru Voda si Diaconesti.
Si deaceea ne retinem pina vom avea sursele necesare pentru deplasare. Vrem sa
petrecem acest pelerinaj prin intermediul Centrului Emaus al Mitropoliei Basarabiei
din Chisinau.
Vreau sa Va comunic ca datorita acestui concurs, am primit invitatie de la Liga Tinerilor Romani de Pretutindeni pentru 5 elevi, care vor participa de la 15 pina la 25 iunie la Tabara de Cultura si Civilizatie Romaneasca de la Bisoca, judetul Buzau.
La moment acesti tineri se pregatesc pentru implicare in citeva proiecte : editarea unui
ziar scolar, reparatia a doua izvoare de apa potabila si desfasurarea zilelor
Mircea Eliade in Soldanesti.
V-am spus toate acestea, ca sa Va convingeti ca nu este vre-un interes personal
in activitatile noastre. La Bucuresti ne sustine, in afara de Liga Tinerilor Romani de
Pretutindeni, Alianta Civica, in persoana D-lui Ionut Anton, care colecteaza carti
si ne indrumeaza.
Daca V-ati hotarit sa ne ajutati la desfasurarea pelerinajului, pentru a avea posibilitate sa venim cu un autocar de 45 persoane, nu trebuie sa ne transmiteti banii, poate ca inca nu aveti incredere in noi. Venim cu sursele acumulate pina acum, pina la Vatra Dornei, sau Campulung Moldovenesc, si daca doriti ne ajutati de acolo mai departe.
Daca se va accepta proiectul ,,Zilele Mircea Eliade", depus la Institutul Cultural Roman, in toamna vom efectua o excursie la Bucuresti.
Noi am inceput aceste activitati de promovare a adevarului si a romanismului
in Soldanesti si nu ne vom opri niciodata.
E cam plictisitoare aceasta scrisoare a mea, dar acestea ne sunt intentiile.
Va multumesc mult ca exista asa oameni buni ca Dumneavoastra.

Doamne ajuta.
----




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.



o carte pentru un copil-si tu poti ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Bilantul de pana acum:

Stinu,:
-Ioana Dinca: Literatura universala, lecturi suplimentare
-Vann Gool: Cocosatul de la Notre-Dame
-Petre Simion: Matematica pentru cls. a IV-a si a V-a, culegere de exercitii si probleme
-I. Petrica: Probleme de matematica pentru gimnaziu
-Vasile Teodorescu: Limba si literatura romana pentru admiterea in liceu


Nuschu, : 10 euro plus urmatoarele carti:
-prof dr Constantin Barboi: Dictionar de personaje literare
-Mihail Sadoveanu: Romane
-Paul Dugneanu: Texte comentate, Mihai Eminescu-poezii
-Addenda la volumul M. Eminescu, Proza si Versuri
-A. Gh. Olteanu: Folclor si literatura culta
-Lecturi literare clasele V-VIII: Literatura clasica romana
-Cezar Petrescu: Cei trei regi
-Viorica Niscov: A fost de unde n-a fost, Basmul popular romanesc
-Delia Damirescu: Din legendele romanilor


Ioana75, : 30 RON, plus:
-Mihail Sadoveanu: Zodia Cancerului sau Vremea Ducai-Voda
-Alfabet Ilustrat
-I. Al. Bratescu-Voinesti: Puiul
-Dimitrie Bolintineanu: Mama lui Stefan cel Mare
-E.T.A. Hoffmann: Piticul Cinabru
-Viorica Paus: Salut les amis!
-Lewis Carrol: Peripetiile Alisei in Tara Minunilor


Claudia




o carte pentru un copil-si tu poti ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Claudiainchid subiectul acesta, este deja cel de la generale deschis de Mirela, e facut si lipicios si oricum de obicei se spunea ca subiectele au mai mult succes daca sunt la generale nu?:)))


Oana_B

Mergi la inceput