Stomatita, stiti ce cauze are?

Stomatita, stiti ce cauze are? | Autor: mamita

Link direct la acest mesaj

De cate ori merg cu fata la pediatru si se uita in guritza ei imi zice ca are stomatita...
Pe Ilinca nu o deranjeaza...cel putin nu mi-a dat de inteles ca ar durea-o guritza atunci cand mananca..
Ieri a facut febra mare (39,5) si am fost cu ea la medic si mi-a zis ca are ..stomatita, bineinteles, si mi-a dat tratament.
Mi-a spus ca probabil a luat vre-un microb... a bagat in gura ceva de pe jos ...
Cred ca a uitat ca-mi zicea de stomatita si cand nu avea copilul febra!!!
Intrebarea este : de la ce se face, dom'le, stomatita...ca exact asta ne lipsea ???
Daca s-a mai pricopsit cineva cu asa ceva sa-mi spuna si cum a tratat-o...va rog !

Ilinca(1 an si 10 luni) si mamita ei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Stomatita este o chestie infectioasa care se poate face de la multiplii microbi.Parerea mea sincera e sa schimbi doctorul-vad ca daca fata are sau nu febra ii pune acelasi diagnostic.
Daca chiar are stomatita la farmacie(sau la un dentist)iti poate da o solutie cu variate ingrediente care sa ajute la vindecare.
Numai ca la stomatita de obicei urli de durere cind maninci sau bei ceva.
Sanatate fetitei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cand ai stomatita nu poti manca de durere ... eu faceam pe vremea copilariei de la Eritromicina.


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

gicerina cu stamicin badijonari locale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Si al pui meu a facut stomatita si i-a pus diagnosticul stomatita herpetica. Este data de virusul herpetic si se manifesta se pare cand organismul este slabit sau ai imunitate scazuta, oricum este foarte dureroasa, cel putin Tudor nu a mancat aproape nimic si se tot plangea ca il doare gura. Poate apare si de la fructe sau legume mai astringente sau cel putin asa am inteles eu.

Tudorel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Cum arata? ca aftele?
Si baietelul meu are, ii dau cu glicerina cu stamicin, nu prea vad ameliorari. Are 7 luni si 1/2.Ma tot gandesc la cauze: in ziua cand i-au aparut i-am dat pt prima data caise si piersici crude, pe de alta parte cu 2 zile inainte l-a pupat menajera fix pe gura sub privirile stupefiate ale mamei mele, si nu in ultimul rand de cateva zile ii introdusesem si glutenul si tocmai am citit cu pielea zbarlita ca intoleranta la gluten poate da afte.

Codrtu, asta herpetica cum arata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

mamita, ce lapte ii dai copilului (si chiar derivatele...) ??. schimba laptele pentru un timp (preferabil laptele praf preparat cu apa fiarta chiar 10 minute, cum scrie la carte). pregateste branza de vaci din acelasi lapte praf (ii mai adaugi ceva, in functie de gustul copilului, ca sa-i placa, de preferat mere sau un sirop de fructe de padure) iar in gurita ii dai cu glicerina boraxata (stie farmacista). sanatate multa si nu te speria, e abia inceputul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamita spune:

Ii dau lapte Nestle Junior, dar de cand cu problema asta i-am dat Nan fara lactoza.
Aftele stiu si eu cum arata, am facut si eu de doua ori, de la Biseptol. La ea nu este asa, sunt doar niste puncte albe...pe care eu nu le-am vazut, dar mi-a zis dr. ca sunt...
Ideea este ca in ziua in care a facut temperatura mare a facut kk mai albicios...ce mai era aproape alb...si i-au iesit si 3-4 bubite (aspect ca intepaturile de tantari) in zona subratului.
De kk dr. a zis ca este o.k.(!?) iar de bubite a zis ca nu este nimic contagios...
Mi-a dat tratament pentru stomatita (antibiotic + sol pentru badijonaj bucal + med pt refacerea florei int) si ce sa zic...de a doua zi n-a mai facut temperatura.
Problema mea este ca nu stiu de la ce a facut aceasta stomatita...sa fie imp si faptul ca ea inca bea destul de mult lapte?
Sa fie de la porcariile pe care le baga in gura, sau de la vre-o mancarica ..? Habar n-am!!
..si dr. care de 1 an de zile imi zice ca are stomatita...inseamna ca febra a fost de la altceva ?!

mamita...depasita de situatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darry spune:

Daca este stomatita aftoasa poate face de la antibiotice cum am patit noi cu David(avea limba incarcata la cele 2 tratamente de la rosu in gat cu antibiotice). Daca are dureri la nivelul guritei si refuza mancarea sau daca are pete galbui pe interiorul obrajorilor, pe limba si pe cerul gurii inseamna ca are stomatita aftoasa si e bine sa pape alimente lichide sau semisolide care sunt usor de inghitit. Nu este recomandat sucul de fructe care este acid si ii poate produce dureri si mai mari. Tratamentul cel mai bun este cu solutie de bicarbonat de sodiu 10% sau cu glicerina boraxata(din farmacie). Toata gurita pe dinauntru, inainte de masa trebuie tamponata cu o bucata de tifon steril sau un betisor steril. Sanatate multa. David si Darry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Mamita,chiar acum vreo 3 sapt ne-am confruntat si noi cu stomatita(fetita mea e de aceeasi varsta cu a ta).La fel mi-a facut febra si dr. mi-a zis ca e de la stomatita,i-am dat antibiotic...ea nici nu vroia sa manance nimic,se vedea ca o doare gurita...noi banuiam ca e gatul.Cica laptele nu afecteaza daca este fiert f bine,am intrebat noi pt ca eu ii dau lapte de vaca.Iam dat cu solutie de glicerina si cu stamicin,nu-ti zic ce m-a muscat ,ca nu a stat deloc .Nici eu nu stiu de ce a facut stomatitele prin gurita...poate de la biberoane...nu pot sa-mi dau seama.

Multa sanatate!

Dana cu Paul (8.09.2000)& Ana Maria (6.09.2004)

A ajunge la admiratia oamenilor e foarte mult, dar mai mult inca este a ajunge la iubirea tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Uitati ce am gasit pe net despre stomatite:
http://www.pentrucopii.ro/childhood/Default.asp?artID=1
http://www.boli-medicina.com/aparatul-digestiv/bolile-cavitatii-bucale/STOMATITE-LE-BM-COM.php
http://www.naturaplant.ro/tratamente.php?idp=35&start=0
http://www.gradina-online.ro/Tratament_naturist_pentru_stomatita_A3552.html

Si eu am avut mari probleme de la aceste stomatite, aftoase in cazul meu, si sper ca baietelul meu sa nu aiba la fel. Printre cauzele posibile stiam de antibiotice, lapte sau o imunitate scazuta, dar mai bine cititi linkul al 2-lea, acolo spune despre toate tipurile de stomatite, iar la cea aftoasa spune ca: "cauza este necunoscuta".



Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput