Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Butterfly1 spune:

Buna fetelor , apropo de fumat...eu vreau sa ma las de tigari mai ales ca imi doresc un bb mic anul asta insa cred ca in afara de vointa ai nevoie si de sustinere din partea celor din jur. La mine si sotul si mama mea fumeaza. Ideea e ca chiar daca incerci , de la un pachet sa reduci din ele , vine sotul de la serviciu si isi aprinde o tigara...Eu incerc sa rezist da el nu ar vrea sa se lase nici in ruptul capului...nu ma ajuta la nimic....Sper sa reusesc de una singura ca n-am ce face....

Butterfly1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

eu sint in a 4-a zi fara tigari; mi-e bine..surprinzator de bine; tocmai asta ma ingrijoreaza...era si replica in carte: cine se lasa usor de tigari se reapuca usor....mai m-am lasat cite o luna-doua la fel de usor..sau cit am fost gravida sau cit am alaptat si apoi iara...daca si acum fac la fel? desi de cite ori mai ma pauca dorul recitesc ce mi-am conspectat din carte..foile pe care le port in geanta permanent; voi cum naiba v-ati reapucat dupa un an?????? sper sa rezist..nu o luna-doua-trei ci permanent...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

almo..referitor la ideea mea de boala dupa ce te lasi...m-ai linistit acum..poate era tot " micul monstru" care imi soptea timpenii..nu mai ma gindesc la asta si gindesc pozitiv Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by Butterfly1

Buna fetelor , apropo de fumat...eu vreau sa ma las de tigari mai ales ca imi doresc un bb mic anul asta insa cred ca in afara de vointa ai nevoie si de sustinere din partea celor din jur. La mine si sotul si mama mea fumeaza. Ideea e ca chiar daca incerci , de la un pachet sa reduci din ele , vine sotul de la serviciu si isi aprinde o tigara...Eu incerc sa rezist da el nu ar vrea sa se lase nici in ruptul capului...nu ma ajuta la nimic....Sper sa reusesc de una singura ca n-am ce face....

Butterfly1



la noi in familie sotul meu s-a lasat prima data. in primele zile fumam pe ascuns sa nu ma vada, ca ma gandeam sa nu-i fac pofta. ca sa-mi spuna ca pot sa fumez linistita, ca nu ii fac nici o pofta, ca pur si simplu nu mai vrea. apoi au venit la noi in vizita prieteni si am iesit cu ei afara sa fumeze, dar surprinzator nu ne-a tentat tigara. acum cand ma gandesc, parca nici nu i-am vazut ca fumeaza. e ca si cum cei de langa tine beau si pe tine nu te tenteaza.

intrebare pt cele care au reusit sa se lase "nu aveti un sentiment de mila cand vedeti pe cineva pe strada fumand?" mie parca imi pare rau de ei, ca sunt inconstienti si nu se gandesc la sanatatea lor. parca as vrea sa le spun "opritiva pana nu e prea tarziu!"


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by ang3lt0uch

Mda..nici nu mai indraznesc sa spun ca vrea si eu ...as vrea dar....peste 2-3-5 ore undeva cumva vad o tigare sau fumeaza cineva si deja totul in jur dispare ....se focalizeaza imaginea pe tigare cu zoom evident ...si teleghidata la magzin sa-mi cumpar!!

Am mai incercat...nu merge decat daca imi e rau de la tigari ...trebuie cumva sa-mi faca greata...altfel nu i chip... exista asemenea solutie ? idei ceva ?

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic



ang3lt0uch hai indrazneste. mai incearca odata si cu metoda asta.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Butterfly1 spune:

Mai fetelor , tare greu cu tzigarile astea....cred ca o sa ajung in postura sa ma las de tzigari cand o sa aflu ca sunt insarcinata , deocamdata n-am fost in stare....

Butterfly1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

la mine e a 5-a zi fara tutun;
mi-e surprinzator de bine...drept recompensa ma rasfat ca toate bunataturile atit alimentare cit si de imbracat sau alte rahtele pe care le vad...
totul e sa ma tina..intr-adevar cind vad lume pe strada fumind mi-e mila de ei dar mi-e teama sa nu ma apuca din nou...prea usor imi e...
almo tu de ce te-ai apucat dupa un an?????? in perioada asta de un an ti-a fost greu? ai simtit mereu nevoia sa fumezi? cum ai rezistat un an si cum de te-ai apucat dupa un an?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Butterfly1 spune:

Chiar asa Almo, ce ti-a venit ? Eu ar trebui sa iau exemplu de la Roxi ! Ia zi-mi Roxi , tre sa-mi iau inima-n dinti si sa zic "de astazi nu mai fumez si punct !"si sa arunc pachetul de tzigari si bricheta ?
Tu cum ai facut ?

Butterfly1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Fetelor,
Si eu sunt o fosta fumatoare de peste 11 ani. Am fumat din primul an de facultate pana anul acesta, respectiv pana acum patru zile.

M-am lasat dupa multe culpabilizari si remuscari, sunt insarcinata in 14 saptamani (luna patra). Acum ca nu mai fumez nici nu stitzi ce sentiment de libertate am.

Ce vroiam eu sa va spun, este ca nu trebuie sa lasati totul pe: o sa ma las cand fac bebe. E usor pentru femeile care au greturi, nu mai fumeaza ca nu mai pot. Eu nu am avut greturi deloc, asa ca am putut fuma fara probleme. Am aflat ca sunt insarcinata la o saptamana dupa conceptie , am simtit pur si simplu, si de atunci mi-am propus sa ma las. Dar nu am reusit brusc. Imaginea bebelinei mele jucause la ecografie m-a determinat sa ma las. A fost un act pur de vointa, nu o stare fizica de rau.

La inceput, de la un pachet si ceva pe zi am trecut la 15 tigari ff slabe, apoi la 10 fff slabe (0,1mg nicotina), apoi la 7, la 5, 4, iar de la patru le-am lasat definitiv. Nu m-am mai atins de tigari de patru zile si va marturisesc ca ma simt ff bine, libera de vina si nu am nici o tentatie. Cafea beau fara cofeina si nu am dorinta sa fumez. Sotul meu continua sa fumeze (in bucatarie, ce-i drept), prietenii la fel, vad oamenii la restaurant cum fumeaza...nu m-a ispitit acest lucru!

Eu am fost genul de fumatoare care nu concepea viata fara tigara, ma trezeam si ...cafeaua si tigara, niciodata mic dejun. Fumam de placere, de nervi, de bucurie, ca recompensa, din orice... Si am reusit...Dar va spun, sarcina nu inseamna neaparat ca renuntati la fumat. Stiu enorm de multe gravidute care continua sa fumeze, ba 5 pe zi, bashca un pachet. Fiecare cu ...viata lui. Si eu as fi putut fuma lejer pana la sfarsit, dar a fost o problema de constiinta la mine. Sa vedeti apoi, cand intervine in forta vointa, ce simpu este.

NU IMI VINE SA CRED CE SIMPLU A FOST SA MA LAS DE FUMAT SI CE SENTIMENT PLACUT DE VICTORIE, DE LIBERTATE SI DE FORTA AM!!!

V-am spus povestea mea, eu sper ca va va folosi un exemplu in plus.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Butterfly1 spune:

Eu deja n-am mai fumat de dimineatza de la cafea. Inca rezist , sper sa fiu ok si maine dimineatza cand o sa simt mirosul cafelei facute de mamik mea...Doamne-ajuta !!!!

Butterfly1

Mergi la inceput