Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by Annie80

felicitari fetelor!!!!
se pare ca eu am ramas in urma cu cititul cartii, deocamdata sunt pe la pagina 48, dar promit ca o sa continui...de fapt cand mam apucat so citesc deja le rarisem la vreo 2-3 tigari pe zi, ajutata fiind si de p[icaturile anti tabac, si citind cartea si poenindu-se de tigara si fumat, si unde mai spunea si Mr Carr, ca fumatorii pot continua sa fumez cat citesc cartea..am calcat stramb.

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.



Annie e ok ca fumezi in timp ce citesti cartea. Sotul meu a fumat tot timpul cat a citit , chiar si in dimineata urmatoare, abia apoi a zis "gata". Nu ai de ce sa te invinovatesti. Mie nu mi-a mai venit sa fumez dupa cateva capitole. Depinde de la persoana la persoana.

Lemonima bucur ca nu mai fumezi. Cum te simti?



Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Ma simt excelent, astazi eram in statie la autobuz si o tipa fuma langa mine , nu m-a facut sa simt nimic deosebit .Nu pot sa zic ca sunt tare pe pozitie, mai mi se face dor si ma gandesc dupa ce oare tanjesc , dupa tuse , dupa gustul ala oribil, imi trece repede asa ca sunt bucuroasa ca am scutit si o gramada de bani si sunt si pe drumul cel bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Fetelor,

M-am gandit sa deschid un subiect nou, " o metoda simpla prin care poti sa te lasi de fumat si tu"

O sa va rog fetelor sa intrati acolo si sava scrieti parerea despre aceasta metoda. Poate impreuna reusim sa ajutam mai multa lume sa scape de fumat.



Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

metoda usoara ca sa te lasi de fumat
almo
Trimis la - 05/03/2008 : 22:39:30
--------------------------------------------------------------------------------

in urma cu doua saptamani sotia mea m-a rugat sa scriu aici pe forum la un subiect legat de fumat si sa spun cum m-am lasat eu de fumat, in ideea ca poate ajuta pe cineva.
am scris mesajul de mai jos.
<<
am fumat 24 de ani. multi.
in decembrie un prieten mi-a zis "citesc o carte despre cum sa ma lasa de fumat".
ma rog, eu sunt un tip (apropos, eu care scriu sunt sotul lui "almo") mai greu de convins in special cu "vrajitorii" de-astea. am zis deci "citeste-o tu si daca te lasi o citesc si eu". fara sa cred ca e posibil, ca dupa ce mi-am folosit vointa si (dupa parerea mea) inteligenta sa ma las si nu am reusit ma va face sa ma las o carte... nah ...

a citit-o si s-a lasat pur si simplu fara sa aiba pofte si momente de chin si asa ceva. si tot n-am crezut ca e posibil.
asa ca am incput sa o citesc si eu. are 180 de pagini. cred ca la fiecare a doua pagina am vrut s-o las naibii pentru ca mi se parea o tampenie. da, stiam tot ce scria ala acolo. nimic nou. si ?
[...]
am terminat de citit cartea in tren intorcandu-ma intr-o marti de la serviciu cu convingerea ca mi-am pierdut vremea citind-o, dar ca, da, trebuie sa ma las odata si odata de fumat. marti seara am mers la sala si am jucat fotbal, am baut bere si am fumat (ca de obicei). miercuri dimineata in drum spre serviciu mi-am zis "azi la cafea voi fuma ultima tigare"
la 9:30 ca si in fiecare zi din ultimii 7 - 8 ani am iesit la o cafea, am fumat o tigare si cand am aruncat-o am zis "ok, asta a fost ultima".
din momentul ala nu am avut nici o clipa dorinta de a fuma. ma bucur ca m-am lasat de fumat si mi-e rusine de mine cand ma gandesc ca am fost atat de prost vreme de 24 de ani... incredibil de prost.
ulterior am dat cartea unei prietene care a citit-o si s-a lasat si ea de fumat. acuma cand vorbesc cu ioana (ca asa o cheama) ne salutam cu "jesus loves you brother" la misto ca ne dam seama ca vorbim despre fumat ca martorii lui iehova sau alti religiosi fanatici despre credinta.

cred cu convingere (fara sa ma fi prostit la cap) ca oricine se poate lasa de fumat FOARTE USOR.
cred cu convingere ca am fost prost ca am fumat 24 de ani.
cred cu convingere ca fara sa imi spuna nimic nou, cartea asta m-a facut sa inteleg foarte bine ca nu am nici un motiv sa fumez si ca nevoia de tigare e doar inmintea mea si ca in realitate nu am nevoie. e doar o iluzie.
ca sa fiu sincer pana la capat, de vreo doua trei ori am avut asa senzatia "asta e un moment bun de-o tigare" dar mi-am zambit imediat "hai nu zau :) ???" . atat.
[...]
a, mai ceva : in fiecare dimineata beau cafea la 9:30 in acelasi loc fara sa vreau si tigare. stau cu fumatori care fumeaza si nu vreau sa fumez si eu. am fost si la chef si am baut si tot n-am simtit nevoia de tigare.
>>

ulterior cateva "useritze" au cerut cartea si le-am trimis-o.
pana acum doua doamne s-au lasat. una n-a terminat de citit cartea. de restu nu mai stiu :)
le urez sa nu se mai apuce niciodata.

azi doamna "almo" ma roaga sa mai compun o poezie ca vrea sa dechida un subiect nou. s-a gandit ea ca vrea sa salveze planeta si sa ajute pe cat mai multi/multe sa se lase de fumat.
sunt cam ocupat dar pentru ca m-am chinuit cel putin 10 ani cu gandul ca nu ma pot lasa de fumat si stiu cat de greu a fost, si pentru ca am ajuns sa ma las de fumat extraordinar de usor cred ca merita cateva minute si daca macar o persoana reuseste sa se lase de fumat cititnd cartea asta.

dupa cum o sa vedeti "cartea" e un pdf in limba romana. nimeni nu face nici un ban. toata "cheltuiala" necesara e timpul petrecut ca s-o cititi.

inca ceva: vine un nefumator la tine si iti spune "tre sa te lasi de fumat ca asa si asa. din cutare si cutare motive."
ce stie el ? e vreun nefumator care stie mai bine decat noi care am fumat sau fumam cate motive exista ca sa te lasi de fumat ? cand vine un nefumator si iti zice ca sa te lasi de fumat presupune doar sa lasi tigara si gata ... ce stie el ? sincer. ce stie ? habar nu are ce vorbeste.
va spun eu insa, care am fumat 24 de ani, fara filtru si cu filtru, dimineata in pat (pe vremea studentiei) si seara inainte sa intru in pat, la cafea, la bere, la vin, la petreceri, dupa fiecare meci de fotbal ... (uneori chiar si in pauza !!!) deci repet va spun ca SE POATE si ca mie mi-a fost FOARTE USOR dupa ce am citit cartea asta.
acuma, poate n-a fost cartea asta ceea ce m-a facut sa ma las atat de usor. cert este ca singura diferenta intre sutele de tentative (lamentabile esecuri la primul impuls de nevoie de nicotina, cica) si aceasta ultima data e ca de data asta am facut-o dupa ce am citit cartea.

deci daca vreti cartea scrieti un mesaj privat.
le-as ruga si pe doamnele care citesc la momentul asta cartea sa ne spuna pe unde au ajuns si cum merge treaba (nu uitati sa fumati linitite cat cititi) iar pe cele care s-au lasat, sa se laude aici putin.

numai bine.

Adrian

Annie80

Trimis la: - 06/03/2008 : 06:20:33
--------------------------------------------------------------------------------

Almo , Adrian, in primul rand va multumesc pt carte ( nu mai retin daca am facut-o) si o sa scriu si de la celalalt subect.

am sansa sa ma revansez cu cititul caci mam molipsit cu varsat de vant sau zona zoster (whatsoever). si o sa bolesc prin pat (daca tot e sotul acasa, de ce nu) o sami pun laptopu in brate si sper so temin.

eram intro zi cand nu fumasem nici la cafea, si pe la pranz am mers la iste prieteni , fumator, ei au fumat, eu nu, dar mi sa facut rau de la fumul lor apoi am incepu sa citesc cartea si Mr Carr spune ca putem fuma in timp ce citii...si ma facut sa salivez si am fumat

sincer nici nu mai stiu de cand am inceput sa fumez regulat...cred ca am vreo 10 ani .... dar nam fumat cat am fost gravida si ama alaptat cam doi ani, mama reapucat dupa o cearta cu socrela

asa si leam spus prietenilor mei de carte, si miau tras un zambet " aha joia dupa Miercurea-Ciuc"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Acum numai stiu unde sa scriu .
Deja am aprope o saptamina , aseara am avut un cosmar , e drept ca la servici cineva m-a intrebat daca poate sa mearga pe avion cu un tub de oxigen , iar eu toata noaptea numai asta am visat ma vedeam cu tubul acela de oxigen, pofta de a fuma o tigare imi trecea instantaneau , imaginea din vis ma inspaimanta , imi juram ca nu o sa mai fumez niciodata . Groaznic cosmar am avut.
Cu toate ca astazi dupa o zi mai grea sau asa mi se paruse mie tare as fi tras o tigare imi e greu, tare greu. Dar sunt mandra de mine am lasat si cafeau care inainte credeam ca am mari dureri de cap daca nu beau acea minunata cafea si uite ca a trecut o saptamina fara tigare si fara cafea si nu am murit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:

Felicitari, Lemoni, dar de ce trebuie sa renunti la cafea? Eu beau in continuare cafeaua si e la fel de buna si fara tigare. Sau poate ca iti facea rau?
Am mai bine de o saptamana de cand sunt nefumatoare si ma simt bine, imi mai trece cate un gand nebunesc prin minte, daca as trage si eu macar un fum???, dar ma linistesc repede pentru ca ma simt prea bine asa.
Va sustin si va felicit pe toate cele care vreti sa va lasati de fumat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

lemoni si oprietenava rog sa scrieti impresii si la subiectul celalalat. Ideea de a deschide alt subiect a fost f buna, pt ca am primit multe mesaje noi de la fete care isi doresc sa se lase de fumat. cred ca numele subiectului e mai sugestiv.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Almo vad ca s-a inchis subiectul tau. Asa ca o sa raspund incontinuare aici.
Adi mersi de sapuneala , am nevoie de asta cateodata .
Oprietena am lasat cafeaua pt ca nu imi era necesara , aveam eu o falsa impresie ca ma apuca migrena daca nu beau cafea dar nu s-a intimplat nimic asa ca mai bine fara tigare si cafea. Azi am baut una asa de pofta dar si aia era decaf de aici incolo promit cand beau cafea sa fie decaf , numai de miros si de pofta.
Acum tocmai ce am avut un client s-a asezat langa mine si mirosea a tigare , mirosul imi placea la nebunie dar mi-a dat totusi o durere de cap fantastica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

subiectul nou deschis e inca activ
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117446
si cu toate ca nu comenteaza nimic acolo, de cand s-a deschis 24 de persoane au cerut cartea. evident ca le-am trimis-o.
asteptam rezultatele, nu ?
faptul ca ai cartea asta :) sub perna, nu te face sa renunti la fumat. trebuie citita doamnelor !



Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Lemoni ai avut dreptate, subuectul e inchis. cred ca subiectul a fost omorat inca din fasa. Imediat dupa deschiderea acelui subiect au aparut inca 20 de doritoare noi intr-o zi. Asta e insa, moderatorii au considerat ca nu era f important.



Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput