Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

servus doamnelor.
eu sunt sotul din prima postare la subiectul asta.
ala care v-a trimis cartea la multe dintre voi.
ei... dupa doi ani si un pic de nefumat, tot ce va pot spune este ca nu mai vreau sa ma apuc in veci.
visez insa cu ochii deschisi uneori ca e o dimineata de vara, ca sunt in sudul frantei, pe o terasa de unde vad marea, citesc un ziar si beau o cafea si fumez o tigare.
serios. nu-i de gluma :)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaban spune:

buna fetelor pot spune si eu cu mandrie ca am renuntat la fumat,totul s a intamplat mai mult fara sa vreau,am ajuns sa nu mai suport fumul si mirosul,iar acum daca bag o tigara in gura imi este rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina_R spune:

Salut fetelor,
Ma inscriu si eu in procesul de renuntare la fumat. Astazi e a 3-a zi fara tigari, m-am pregatit mental cred ca timp de un an. Fumam si eram deranjata de mine fumind. Am incercat sa reduc tigarile dar nu a mers, eu daca fumez nu ma incurc cu 2-3-5 tigari, eu fumam mai mult de doua pachete pe zi (ce-i drept Kent nanotek gri. Este prima data in 15 ani cind renunt de buna voie la fumat, sper sa reusesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyi spune:

Buna fetelor,

Si eu vreau din tot sufletul sa ma las de fumat, sper ca de data asta sa am vointa necesara de a nu ma mai lasa prada tentatiei.
Acum o saptamana si ceva am fost la munte, cu scopul de a ne relaxa si de a respira aerul acela curat, insa am reusit exact opusul. Fiind o gasca de 8 fumatori si 2 nefumatori, s-a fumat la greu in livingul gazdei la care stateam, asa ca am inhalat la fum (si pasiv si activ) pana cand m-am intoxicat, la propriu. Toata saptamana mi-a fost foarte rau, tahicardii si atacuri de panica, iar cand am fost la doctor (pentru ca ma speriasem, nu stiam ce am) mi-a spus ca asta este cauza. Asa ca am luat patania asta ca pe un motiv in plus sa ma las de fumat, mai ales ca in viitorul apropiat am vrea sa facem si un bebe. M-am mai lasat o data de fumat, in vara trecuta, dar nu am rezistat decat 3 luni. Sper ca de data asta sa reusesc!

Multa bafta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrojola spune:

am 2 luni de cand am renuntat la fumatma simt foarte bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eLaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

servus doamnelor.
eu sunt sotul din prima postare la subiectul asta.
ala care v-a trimis cartea la multe dintre voi.
ei... dupa doi ani si un pic de nefumat, tot ce va pot spune este ca nu mai vreau sa ma apuc in veci.
visez insa cu ochii deschisi uneori ca e o dimineata de vara, ca sunt in sudul frantei, pe o terasa de unde vad marea, citesc un ziar si beau o cafea si fumez o tigare.
serios. nu-i de gluma :)

sunt la jumatatea cartii, ma detest deja pentru miros, delasare, ten, etc si imi doresc ENORM sa ma ajute ceva in incercarea mea.
nu am vointa


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna! De mult va citesc, dar este prima data cand scriu la acest subiect. Astazi este a treia zi fara tigari, de fapt am fumat aseara una si a fost tare nasol, sper ca senzatiile si gustul nasol sa-mi aduca aminte cand mai tanjesc dupa o tigara. Sper sa reusesc de data asta si sa nu ma mai apuc niciodata, pentru ca nu este prima data cand ma las. Va admir pe cele care ati reusit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Eu nu mai fumez de 2,5 ani.
Am exersat fumatul o perioada de 15 ani cu o suspendare pe perioada sarcinii.

Pana la urma, tot copilul a fost cel care m-a facut sa ma las definitiv de fumat. Incepuse sa constientizeze faptul ca eu fumam si taica-su nu, ca eu miroseam a tutun... faze d'astea.

Asa ca in cursul a aproximativ unui an de zile, am trecut de la tigari Kent 8 la nr. 4 si apoi 1. Pe urma mi-am impus sa nu mai fumez in casa , in masina... si-am ajuns sa fumez doar cate 2-3 tigari pe zi cand mergeam cu ea in parc. Intr-o zi am uitat sa-mi fumez tigara de dimineata si cand mi-am amintit am aprins tigara si am simtit ca ma ia o ameteala ... Din momentul ala nu am mai pus tigara in gura si nici nu ma tenteaza sa fumez chiar daca se pufaie langa mine. Mai am si acum in dulapul din bucatarie restul de pachet din care am tras ultima tigara.


Nasul meu s-a lasat de fumat dupa ce a avut o problema la plamani (ceva cu aer sub pleura) si a fost operat. I-a spus medicul ca daca nu renunta la tutun nu mai traieste mult.


Cred ca pentru a reusi sa te lasi de fumat trebuie sa gasesti un motiv suficient de important.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

Buna! vreau sa ma las de fumat ,o spun in fiecare zi si tot la chiosc ma opresc,si cumpar iar un pachet.sper sa reusesc intr-o buna zi sa spun nu tigarilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Azi se implineste un an de cand m-am lasat de fumat pentru ultima data!

Alte dati pana acum incercam sa fumez cel putin o data. Acum insa inca imi este proaspat in minte ce am citit in cartea minune: o tigara nu e doar o tigara ci e PRIMA tigara! Cred ca pentru multi e patetic daca citesc pe-aici se pot distra. Dar pentru noi e motivant.

Hai la multi ani! Sa nu mai fumam niciodata! E asa de placut sa nu ai grija tigarilor, sa nu incepi sa tremuri ca ai uitat sa-ti cumperi, sa nu fie nevoie sa te certi cu copiii sa iasa din bucatarie pentru ca tu fumezi, sa nu mirosi a tutun...

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Blogul grasei
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!



>>>Continuare

Mergi la inceput