Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirian spune:

buna.peste o saptamana se vor implini 8 luni de cand am renuntat la fumat. nu stiu cum am reusit, am citit cartea mentionata pe forum, intr-o oarecare masura m-a ajutat. am mai avut o tentativa in urma cu doi ani, atunci dupa o luna si jumatate am reluat fumatul. am fumat 24 de ani, aproximativ un pachet zilnic, cred ca mi-am facut datoria cu prisosinta fata de vicii. in ultima perioada, ma minteam singura, ca imi place sa fumez, realitatea e ca in afara de prima tigara de dimineata celalte nu mai aveau nici un gust. duhneam tot timpul, aveam dintii si degetele galbene si simteam vesnica umilinta, cand , intr-un grup de nefumatori, trebuia sa ma scuz si sa aprind o tigara. da, nu a fost usor, dar nici prea greu, sunt mai libera, am mai mult timp si nu mai pierd toate evenimentele importante pitindu-ma prin colturi si toalete ca sa trag rapid un fum de tigara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Dragelor, cum pot s-o conving pe-o "domnisoara" trecuta de 40 de ani sa nu ne mai omoare pe toti din birou?
E singura fumatoare pe langa 5 nefumatori.
Replica ei "Asta e!", "Inafara de asta n-am nici o placere" sau pur si simplu ne ignora pe noi sau cei care vin.
Seful, care trece ocazional prin zona, trece falfaind din tigara. N-ai cui sa te plangi.
Nu-si misca fundul nici la WC cand o trece, cum sa o scoatem la tigara pe coridor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

mihaela, daca nu merge cu vorba buna, incearca cu amenintarea. este INTERZIS fumatul in institutii, in afara locurilor special amenajate pentru asta.

Eu nu mai fumez de 7 ani, mai precis din secunda in care am aflat ca sunt insarcinata. Imi placea sa fumez, insa am considerat ca e de datoria mea fata de copiii mei si de familie sa ma las, caci nu vreau ca mai tarziu sa sufar eu sau ei, caci din cauza porcariilor alora, mi-am distrus sanatatea si mi-am scurtat viata petrecuta alaturi de ei, chiar si cu un minut.

Si ca un semnal de alarma, vreau sa va spun ca ieri a fost operat tatal meu. i s-au scos 1 tumoare de 3 cm diametru si inca 2 de cate 1 cm. tumori ale glandei salivare, favorizate in primul rand de catre fumat. acum asteptam rezultatul la biopsie. ne rugam sa fie benigne.
sper din tot sufletul ca tata sa priceapa macar acum sa renunte la fumat, cu toate ca azi, cum s-a simtit mai bine a si "sudat" o tigara . a coborat de la etajul 4 al spitalului pana in curte special ca sa fumeze .
i-am propus sa incerce tigara electronica, macar compromisul asta sa-l faca...mi-a ras in nas si mi-a zis sa termin cu prostiile, ca nu are a face tumora cu tigara! cum sa-l conving? am apelat la santaje sentimentale, ca e dator fata de cei 3 nepoti ai lui si pt cel de-al 4 lea care este pe drum, ca trebui sa fie sanatos sa se bucure de ei si ei de el...uffffff, sper sa reusesc sa-l conving!


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina86 spune:

Citat:
citat din mesajul lui StMihaela

Dragelor, cum pot s-o conving pe-o "domnisoara" trecuta de 40 de ani sa nu ne mai omoare pe toti din birou?
E singura fumatoare pe langa 5 nefumatori.
Replica ei "Asta e!", "Inafara de asta n-am nici o placere" sau pur si simplu ne ignora pe noi sau cei care vin.
Seful, care trece ocazional prin zona, trece falfaind din tigara. N-ai cui sa te plangi.
Nu-si misca fundul nici la WC cand o trece, cum sa o scoatem la tigara pe coridor...

Daca 5 oameni nu ati reusit s-o determinati sa nu mai fumeze in birou mi se pare ca "domnisoara" este nesimtita , ii lipsesc cei 7 ani de acasa, respectul fata de ceilalti..... si pana nu o veti face sa inteleaga ca depaseste pragul nesimtirii probabil ca va va ignora in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui StMihaela
Nu-si misca fundul nici la WC cand o trece, cum sa o scoatem la tigara pe coridor...


Si... face si pipi in birou, la borcan ?
Ntz ntz ntz!
On topic, i-as face niste zile fripte, dar rau... sa tina minte sa fumeze afara, sau sa-si schimbe locul de munca, nah!

Eu am 4 ani de cand m-am lasat de tutuneala, si-s tare mandra de mine.

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

..ma scuzati ca sunt off topic acum, dar am indraznit sa intru pentru a-l ajuta pe Alex, un copilas de 1 an si 3 luni.
In 9 zile trebuie internat si i se va face a 3a operatie la inima.
La semnatura mea gasiti mai multe informatii despre el.

Va rog sa incercam sa-l ajutam, acum cand inca se mai poate face ceva...


Multumesc

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex
26+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Fetelor, salutare.
Azi e a 3-a zi consecutiv de cand nu am mai pus tigara in gura (azi pana la ora asta, sper sa nu recidivez). Nu pot spune ca mi-e foarte greu dar am avut cateva momente de stress maxim la servici in care m-as fi infipt intr-o tigara...am rezistat convingadu-ma ca oricum tigara aia nici bine nu-mi face, nici nu rezolva problemele...nici macar nu ma calmeaza.Mai greu e cu tabieturile si tentantia de a fuma in pauza cand fumeaza toti colegii.
Voiam sa va intreb: voi ati avut dureri de cap, stari de nervozitate? Eu am fumat 4 ani mai putin de 10 tigari/zi in medie (uneori 2 tigari/zi, in concedii si 1 pachet/zi). Sotul meu, fumator cu state mai vechi, de cate ori a incercat sa se lase a experimentat stari fizice foarte urate...nu l-am crezut pana cand nu m-am trezit eu ca am dureri de cap zilnic, mai ales dimineata, si o stare de nervozitate accentuata. Sunt aceste stari legate de renuntatul la fumat si, mai ales, cat de repede ma pot astepta sa treaca?
Thnx!

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

iepumic- nu te lasa !eu nu mai fumez din martieam facut sport,baut cafea mai multa,ignorat durerile de cap,am rontait morcovi cand simteam nevoia de tigara .nu m-am ingrasat .

bafta multa, nu ceda tentatiei.se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

M-am lasat de fumat de 1 luna. Am mai avut tentative dar nu am reusit pana nu mi-am cladit o motivatie puternica pentru mine: sanatatea. Vreau sa fiu cat mai mult langa copiii mei si daca pot prelungi si cu o saptamana asta prin lasatul de fumat, merita!

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

e simplu: va propun sa dati o cautare pe google dupa "oral cancer" al carui principal motiv se spune ca e fumatul si sa va uitati la poze...o sa va treaca instantaneu pofta de fumat; ceva mai scirbos n-am vazut

o prietena tocmai a fost diagnosticata cu asa ceva...cutremurator! tanara dar fumatoare de ani multi...acum s-a lasat brusc dar ce folos? urmeaza operatia, posibil mutilare faciala ca e mare tumoarea, radiatii si teama ca nu vei supravietui...

SE MERITA?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel.

Mergi la inceput