Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

PsichoMom pacat ca nu te-am intalnit cu vreo 10 ani inainte sa-i fi spus chestia asta cu ingrasatul unei colege de ale mele din liceu, fuma ca vroia sa slabeasca.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erin20 spune:

Am reusit sa ma las si eu in sfarsit. Anul trecut prin noiembrie am citit acest subiect, am downloadat cartea aceea a lui Alan Carr, dar am zis ca inainte de a o citi voi incerca sa ma las singura Si de atunci nu am mai fumat! Nici macar nu am apucat sa citesc cartea
M-am apucat de fumat pe la 14 ani (nu stiu daca nu cumva eram mai mica) cu "prietenele".
Ceea ce m-a motivat cel mai mult sa ma las au fost: am inceput sa simt anumite intepaturi in zona plamanilor, sunt alergica la o gramada de chestii si mi s-a facut frica sa nu fac astm ca cica e riscul foarte mare, apoi anturajul...lumea care se tot plangea de fumul de tigara:)) mi s-a facut mila de prietenul/familia mea. Ceea ce a pus capacul a fost intalnirea mea cu o colega care fumeaza 2-3 pachete pe zi..vorbeam cu ea, si i-am simtit respiratia si parca mi s-a facut greata!!! Atunci am zis gata...parca nu vroiam sa patesc si eu asa :)) tot de atunci is dependenta de apa de gura

Sper sa ma tina.Acum chiar nu vreau sa dau inapoi si nici sa mai fiu controlata de acest viciu inutil..Am putut sta 2luni si ceva fara..Cred ca pot si mai mult. Plus ca ma simt mult mai bine fizic si psihic vorbind de cand m-am lasat Bafta si voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna,
Si eu am 1 luna de cand m-am lasat de fumat. Fumez de aproape 2o ani (cred ca suna mai bine de cand aveam 18 ani) si ajunsesem la min. 1 pachet /zi. Prima oara m-am lasat cand am ramas insarcinata si am reinceput cand avea puiutul meu vreo 4 luni (eu nu am alaptat din lipsa de laptic). Acum pur si simplu am zis ca dupa ziua mea renunt. Noroc ca a renuntat si sotul odata cu mine. Pofta prea mare de tigari nu am, desi la mine in birou se fumeaza. Dar ce ma deranjeaza este faptul ca nu ma odihnesc noaptea bine si ziua sunt cam zombi, am stari de greata si bineinteles am momente cand ma enerveaza lucruri care in mod normal nici nu le-as fi bagat in seama.
Cu mancatul stau bine, incerc sa nu fac excese. Totodata fac mai mult sport decat faceam inainte.
Un alt lucru pe care l-am observat este ca nu mai tusesc cum tuseam inainte.
Si nu in ultimul rand avem mai multi bani in buzunar decat inainte, cand zilnic se cumparau aproape 4 pachete de tigari.
De apucat din nou sigur nu ma voi apuca. Nu este usor dar nici imposibil.
Bafta va doresc la toate. Nu va lasati, ca doar nu sunt tigarile mai tari ca noi.
Maadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaeu spune:

Buna, eu incerc cu disperare sa ma las.
Am inteles ca e o carte, de unde o pot lua si eu?

15+ speram noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terenic spune:

Si eu m-am lasat de fumat de la 1 ianuarie. Mi-am spus ca ultima tigara o voi fuma in noaptea de revelion si asa a fost. Nu este greu, trebuie sa ai vointa, asta este secretul. Si Doamne ajuat sa se faca pachetul de tigari 15 lei, poate asa se vor lasa mai multi, daca ii ustura la buzunar. Cu toate ca nu cred ca asta este o solutie pentru cei inraiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Buna !

Eu m-am lasat de fumat pt binele copilului.

Deci, pana nu ai o motivatie serioasa nici ca iti vine sa renunti la fumat.

Au trecut ani de cand nu am mai fumat absolut deloc si starea mea
de sanatate s-a ameliorat mult.

Nu mai tusesc, am mai multa energie pt treburile zilnice si nu ma mai enervez din orice nimic ( substantele toxice din tigari afecteaza circulatia periferica ).

Doctorul i-a spus tatalui meu ca daca nu renunta la fumat ii va taia piciorul !
Asta da motivatie pt a te lasa de fumat !


Succes in a renunta la fumat care este otrava pt orice organism, oricat de sanatos ar fi el !



lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns latrishia spune:

M am lasat si eu de fumat, dupa o lunga intoxicare de vreo 14 ani. Si nu voi mai fuma niciodata! Cartea lui nea Alan m a ajutat mult sa sustin o decizie deja luata. Cat despre sevrajul nicotinic, nu prea exista, cel putin la mine s a creat doar un gol in stomac si vreo 3 zile am mancat mai mult ca de obicei, si am fost si un pic mai irascibila, dar de dormit am dormit bustean si chiar m am odihnit.

Recomand tuturor sa citeasca ce scrie omu ala acolo, oricata vointa ar avea sa se lase, e important sa intelegem ca nu avem nevoie de tutun si ca viata noastra e mult mai frumoasa cu creierul oxigenat.

Eu nu mi am dat seama de cate necazuri mi a adus tutunul pana nu m am lasat. Lasand respiratia de scrumiera la o parte, tenul meu devenise galben, cearcane oribile, piele uscata, mainile imi amorteau, ameteli, vene varicoase....toate astea incep usor usor sa se atenueze si vor disparea. Ma privesc in fiecare dimineata sa vad daca tenul meu a mai capatat luminozitate si chiar se vede diferenta, incep sa nu mai arat a tabagista si nici nu ma mai simt asa.

Va pup si inca o data, cititi cartea, asa veti putea sa va ajutati si prietenii !!!

Lori&Luanna(5.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina86 spune:

Eu nu am fumat mult cam 5 ani si nu mai fumez de pe 7 ianuarie 2009 si sper sa nu ma mai apuc niciodata. Va marturisesc ca treaba "le raresc" nu tine am incercat si tot la un pachet pe zi ajungeam dupa cateva zile, daca nu le lasi brusc nu faci nimic.
Acum ma simt mai bine, mi se pare ca m-am mai luminat un pic la fata si a disparut si mirosul neplacut al hainelor (al bucatariei nu ca sotul inca fumeaza pana la 1 aprilie cica)
Lasati-va de fumat fetelor si o sa va simtiti excelent!
Succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns senz_benz spune:

eu m-am luat de fumat de aproximativ 4-5 luni si m-am convins ca-mi fac rau mie atunci cand m-am vazut intr-un magazin cerand un pachet de tigari:| dar nu imi pasa,mi se parea ca sunt mai "cool"asa cu tigara in mana,eram mandra de mine!acum mi se pare cea mai mare prostie,si incerc sa ma las,dar realizez ca sunt deja dependenta!nu e imposibil dar nici nu-mi e usor.acum ma simt mult mai bine,nu m-am atins de tigari de 5 zile si azi cand am vrut sa-mi cumpar un pachet,am renuntat in ultimul moment.sunt foarte fericita ca am avut puterea sa fac acest lucru!sper sa pot sa ma abtin in continuare!va urez succes si voua!

HaPpY 4EvEr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu am crezut ca am genele bunicilor mei care au trait pana pe la 90 de ani > Nimic nu ma speria , fumatul placerea mea chiar si acum as mai vrea o tigare . Ce ma face sa ma opresc , cancerul la san care doctorul l-a descoperit saptamina trecuta . Da mi se intimpla mine , eu aia care eram cea mai sanatoasa din lume pana saptamina trecuta , o fi de la tigare ,? nu stiu ce conteaza important este ca sunt bolnava numai caut scuza la ce m-a imbolnavit , caut o cale care sa ma insanatoseasca. Ce v-a urma o vara cu multa chimoterapie, apoi ani la rand de mers la coada la programarile de la doctor pe care le urasc ca nu am rabdare sa astept si am numai 41 de ani.
Sper ca mesajul meu sa va dea de gandit , si sa va lasati toate de fumat.

Mergi la inceput