Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

hop si eu ! n-am intentii, ca la 2 tigari pe zi cat fumez eu, seara cu un pahar de cola, nu sunt fumoatoare cine stie ce... dar sa stiti ca fumatul dauneaza grav la FUND !!! aseara, pipand mandra am lovit cu tigara marginea de la scaunelul/fotoliul meu de pe balcon si s-a rupt varful, ala mocnit si mi-a intrat in pantaloni... nu puteam sa ma ridic, ca trebuia sa ma sprijin pe fund, nu puteam sa ma asez, ca aredea... am bagat si am scos tigara aia in mama si tatel ei Philip Morris de mi s-a luat de tigari pana a doua zi si mi s-a mai intamplat in tinereti in Cismigiu, de mi-am dat jos nadragii in plin parc (era mai retras) dar totusi... asa ca daca plamanii nu dor imediat, la tus-tus arde pe loc !!!

bafta !

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay

hop si eu ! n-am intentii, ca la 2 tigari pe zi cat fumez eu, seara cu un pahar de cola, nu sunt fumoatoare cine stie ce... dar sa stiti ca fumatul dauneaza grav la FUND !!! aseara, pipand mandra am lovit cu tigara marginea de la scaunelul/fotoliul meu de pe balcon si s-a rupt varful, ala mocnit si mi-a intrat in pantaloni... nu puteam sa ma ridic, ca trebuia sa ma sprijin pe fund, nu puteam sa ma asez, ca aredea... am bagat si am scos tigara aia in mama si tatel ei Philip Morris de mi s-a luat de tigari pana a doua zi si mi s-a mai intamplat in tinereti in Cismigiu, de mi-am dat jos nadragii in plin parc (era mai retras) dar totusi... asa ca daca plamanii nu dor imediat, la tus-tus arde pe loc !!!

bafta !

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.





www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."



Kay, esti fenomenala.... asta imi aminteste de unul din multele drumuri cu peripetii.. imi aprinsesem o tigara, eram la volan, si nu stiu ce ma apuca sa ma scarpin in cap sau sa-mi sprijin mana de tetiera, naiba stie.... si da... dand cu tigara peste tetiera a picat jarul taman in turul pantalonilor, no, imaginati-va pana am pus avariile si am tras pe dreapta ce senzatii arzatoare aveam in .... tur

Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005)

pozne-npoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

marami, eu te inteleg si iti impartasesc durerea.

in masina am patit-o si eu, eram in dreapta, mandrul meu conducea, si ascultam George Harrison, si plin de entuziasm m-a apucat de mana cu tigara, cica sa ne dantuim pe muzici si tigara mi-a zburat din mana fix in spate. fix si exact nu stiu unde, ca n-am gasit-o nici in ziua de azi. masina e vanduta de mult, poate o fi gasit-o noul proprietar, dar cert e ca am stat pana la 12 noaptea pe langa masina, ca sa nu ia foc. si n-a luat. oricum, masina aia era mancatoare de diferite obiecte mici si strecuratoare, asa ca nu ma mira ca a inghitit-o si pe biata tigara... o mai fi zis si merci, a mai tras la baia de ulei un fum... da nici cu cea noua nu mi-e rusine, a papat un cd nou nout, care seara era, dimineata nu mai era... magie automobilistica !

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Drum bun va doresc si sa va intoarceti cu bine

Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005)

pozne-npoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fabiola73 spune:

Si eu sunt o fumatoare de ceva vreme.Imi pute ti da si mie cartea ..va rog.Fabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amber_onyx spune:

Buna , ma gandesc ca este vorba de cartea care se gaseste aici :http://www.scribd.com/doc/49762/Allen-Carr-carte-antifumat

pentru mine a fost destul de usor sa ma las de fumat, si chiar nu ma asteptam, pentru ca intotdeauna am considerat o mare placere si relaxare tigara. Fumam un pachet, un pachet si de tigari pe zi, chiar si atunci cand eram bolnava si ma gandeam ca nu o sa pot sa renunt. Oricum m-am lasat de 10 zile, nu simt deloc nevoia sa fumez, nu visez tigari (cum citisem pe alte forumuri ca o sa se intample) si chiar sunt foarte incantata de decizia pe care am luat-o.Nu simt nevoia sa mananc pentru a avea o ocupatie.
Numai cand ma gandesc ca dupa ce iese nicotina din organism, o sa pot concepe si eu un bebe, uit de tot si de toate, mai ales ca si al meu sot s-a lasat de ieri de tigari...tot pentru viitorul bebe si viitoarea mamica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemimay spune:

buna! vreau sa va urez la toate(toti) mult succes in lupta impotriva fumatului si nu renuntati sa luptati pt. ca se merita. eu nu mai fumez de 4 ani si pot sa spun ca ma simt foarte bine d.p.d.v. fizic dar mai ales psihic. sunt libera nu mai depind de tigariorice faceam gandul imi era la tigara;daca se facea seara si mai aveam doar 2 tigari in pachet nu ma odihneam toata noaptea la gandul ca dimineata nu au sa-mi ajunga tigarile la cafea. sunt asa de fericita ca am reusit sa ma las de fumat si sper sa nu mai fumez vreodata.multa bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serbanica spune:

Buna!Am fumat de la virsta de 17 ani acum am 26 am ajuns sa fumez 2 pachete de Malboro pe zi.Ptmine tigara era o placere fumam ca fumam.Cind am ramas gravida nu am renuntat ,le-am rarit dar nu am renuntat de tot dar mi-am promis ca daca o sa alaptez o sa ma las.Si asa am facut am aproape o luna pe 20 sep ciind Serban face o luna si eu am o luna de cind numai fumez.Uite ca se poate!Dar cred ca daca nu era pt bebita nu ma lasam.A si nu imi viine sa maninc mai mult.De alaptat nu mai alaptez ca nu am avut lapte destul deciit o saptamina si ceva.Acum sunt la cura de slabire si nu imi vine sa iau tigarea in gura.
Bafta tuturor celor care isi propun sa se lase eu le zic ca se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lau10 spune:

Buna fetelor,

Sa va spun ce m-a motivat pe mine sa ma las de fumat.
Eu am aproape 29 de ani si fumez de la 17 ani asa in fiecare zi. Inainte fumam cam 10-12 tigari pe zi, de vreo 4-5 ani fumez cam 4-5 tigari pe zi si am zis ca nu e mult, ca nu are ce sa mi se intample.
Nu aveam de gand sa ma las de fumat, tigara ma relaxa, era tabietul meu.
Acum 4 zile, vineri, eram in supermarket si i-am spus sotului meu sa se duca sa imi ia un pachet de tigari. Cand m-a auzit fetita mea (care are 5 ani), mi-a spus: " Mami, te rog, nu vreau sa mai cumperi tigari! Eu vreau ca tu sa fii sanatoasa!" . Sincer, in acel moment, ceva a facut click in mintea mea, si m-am gandit ca daca un copil de 5 ani poate intelege efectele unei tigari, atunci cum pot eu, un adult de 29 de ani sa neg aceleasi efecte?? M-a pu sa-i promit ca nu mai cumpar tigari, si i-am promis. De vineri nu mai fumez, si nu voi mai fuma niciodata, pentr ca i-am promis fetitei mele, si pentru ca vreau sa fiu sanatoasa sa o cresc mare.
Va rog sa ma credeti ca nu imi este greu deloc, nu ma gandesc la tigari, iar daca simt mirosul, mi se face scarba. Si sambata a fost un test pentru mine ca am fost la o petrecere afara unde toata lumea fuma si se manca si se bea bere, in mod normal as fi fumat macar 5 tigari in ziua aia...insa nu mi-a trebuit, ma uitam la fetita mea si imi luam puterea si vointa de acolo.

Eu va doresc, daca aveti copii, sa va puteti lasa pentru ei, de ce sa ne distrugem sanatatea deliberat, cand avem copii de crescut?? SI daca nu aveti copii, sigur aveti familii pentru care merita sa traiti sanatosi si in putere.
E asa de bine fara tigari, respir mult mai bine, miros mult mai bine, am mai multa energie, si sunt mai optimista pentru ca stiu ca am realizat un lucru mare!

Va pup si va doresc bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Mai fetele eu nu stiu cum puteti voi sa va lasati asa usor de tigari si sa nu aveti nici o stare de rau sau ceva. Si ca va si bucurati ca v-ati lasat si ce usor e. Eu nu integ cum. Chia numanui nu i-a fost greu sa se lase? Ca asta imi da de gandit si ma descurajeaza rau.
Eu fumez de vreo 9 sau 10 ani cu vreo cateva intreruperi: una de vreun an si altele de cateva luni.
M-am lasat si eu de 5 zile dar nu ma simt extraordinar. Adica nu pot sa afirm asta. Sotul inca fumeaza, dar nu asta ar fi problema ca pur si simplu nu merg pe balcon cu el si atunci e ok. Dar mie imi trebe mai tot timpul tigara. Ma gandesc mai tot timpul la ea. In primele doua zile eram asa de ametita de nici sa conduc nu prea eram in stare. Iar de cand m-am lasat nu mai pot sa dorm noaptea. de ex azi noapte nu am putut sa dorm deloc. Sunt foarte nervoasa noaptea si pot sa dorm deloc, si ma gandesc ca numai de la tigari mi se trage ca altceva nu am facut deosebit.
Eu fumam cam pana in 10 tigari pe zi.
Ce mai fac fetele care s-au lasat de mult? Fetele care au scris mai pe la inceput la acest subiect? Poate ele ar fi mai indicat sa ne mai incurajeze.

Mergi la inceput