Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Si eu am renuntat la tigari anul trecut in octombrie...asa pur si simplu . ...mi-a fost rau intr-oi seara si nu am mai putut fuma...de-a doua zi. Am fost foarte bucuroasa..ca trecusera 2, 3, 10 , 20 de zile fara sa pun tigara in gura...incepusem sa ma simt bine tare...adica...era ceva schimbat. A durat toata minunea..pina in aprilie cind ..una azi una maine m-am apucat din nou. Nu fumez mult nici acum ...nici inainte nu fumam mult dar fumez!!! As vrea sa renunt din nou mai ales ca pachetul e 9.50, 10 dolari...si ma ustura..dar se pare ca mu mai e acceasi vointa.
Insa sper sa renunt din nou.
Numai bine,
Crisa

http://tt.lilypie.com/5ygUm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Inca nu pot sa spun ca m-am lasat de fumat.Am de abia 3 saptamani.totusi rezist cu eroism.

Monikka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Am patru ani de zile de cand nu mai fumez si ma simt excelent , este cel mai bun lucru pe care l-am facut pentru sanatatea mea renuntand la fumat , sincer acuma mi-e rusine sa spun ca am fumat vreodata , nu as mai fuma nici platita .... acuma realizez cum miroseam de urat , pielea, parul oricat ma spalam si parfumam dupa ce imi aprindeam tigara eram la fel de puturoasa ... atunci nu simtem , acuma simt pe altii si realizez cum miroseam si eu ... si e asa urat sa miroase o femeie a tigari combinat cu parfum
Precizez ca fumam cel putin un pachet pe zi timp de 15 ani ... iar cateodata si mai mult .... m-am lasat dintr-odata , brusc si hotarata la maxim ... deci se poate ... singura conditie este ca tu sa vrei ...
Nici nu mai suport fumul de tigara , nu imi place sa mai stau in medii in care se fumeaza .. unii imi spun ca sunt mofturi ... dar intr-adevar ma innec inhalandu-l ... e groaznic ... nici in casa nu mai las pe nimeni sa fumeze , daca doresc sa fumeze ii scot afara ... astfel am prietene care imi spun ca nu vin la mine ca nu le las sa fumeze ... daca asta e decizia lor sa fie sanatoase nu?
Am fost cea mai mare proasta cat am fumat ... si stiti de ce mi-e rusine cel mai tare ... spuneam ca nu am bani sa-mi cumpar fructe ... ca eu nu-mi permit ... dar de tigari aveam , pentru tigari faceam rost dar pentru fructe nu
Cam asta e experienta mea si frustrarile mele din trecut ... tigara un regret mare pentru ca nu am fost suficient de smechera sa nu fumez si sa pot sa spun acuma ... ''nu am fumat niciodata '' ... nu doar ''nu mai fumez de 4 ani ''

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelie-chan spune:

Buna , fetelor, baietilor, fumatori sau nefumatori.
Am citit cartea si sunt in prima zi de lasat, dar de fapt nu e prima zi,
pt. ca am mai fumat o tigara de dimineata,
Am momente cand tremur si momente cand uit de tigara. in cursul zilei a fost mai
usor dar acum la mine e seara si situatia a cam devenit stresanta. Simt ca nu mai pot sa
ma abtin, imi vine sa ma urc pe pereti,....of....
Monstru imi tot spune aprinde , aprinde ca oricum nu ai sa rezisti pana la
capat si deci nici-un rost sa lungesti suferint
Iar eu sau constiinta mea imi tot repet ca sunt deja nefumatoare si ca am sa-l inving pe monstru sau pe monstrii/
Mi-e frica de mine insami in asemene momente, mi-e frica /////
Felicitari pentru toti care au reusit sa se lase, Bravo, Sunteti PUTERNICI.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelie-chan spune:

Deci, fetelor....am esuat. Nu am putut sa dorm azi noapte
asa ca am fumat.
am sa mai las un pic timpul sa treaca si apoi ma apuc sa
recitesc cartea.
Mii de felicitari celor care au reusit. Bravo, bravo, Bravo.
am trimis insa cartea unei prietene . Cartea e foarte buna
doar ca eu sunt idioata.
SPER SA REUSESC INTR=O BUNA ZI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkrrss2003 spune:

Buna fetelor!
Problema fumatului eu zic ca tine de vointa fiecareia si nu trebuie sa ne impinga cineva de la spate. Cand am vrut sa raman insarcinata m-am lasat si gata si akuma dupa ce am terminat de alaptat m-am apucat iar....pentru ca am vrut sa fumez...imi era dor de o tigara si o cafea dimineata. Uneori VISAM ca fumez... cand eram insarcinata ..si ma trezeam speriata ca am fumat.Acum fumez slim si poate ma voi lasa intr- o zi .
Le doresc mult succes si vointa celor ce vor sa renunte la fumat..stiu ca e un viciu dar eu inca nu il las

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelie-chan spune:

AM REUSIT. sunt nefumatoare de 4 zile. Am recitit cartea cu mult mai multa atentie
si am inteles cat de usor este de fapt sa te lasi de fumat.
ma bucur ca am reusit si va doresc tuturor sa reusiti in ceea
ce va propuneti,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

As vrea si eu sa stiu despre ce carte este vorba si de unde o pot achizitiona. Sper ca intr-o zi, cat mai curand sa postez si eu la acest subiect spunandu-va ca am renuntat la fumat.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

buna fetelor,

amelie ma bucur ca ai reusit.

daca te lasi sau nu de fumat depinde de cat de mult iti doresti. multi dintre noi ar dori sa se lase de fumat dar fara sa depuna mare efort. Toti am vrea sa ne fie rau, sa nu mai suportam fumul, dar nimeni nu si-ar dori ca intr-o buna zi doctorul sa iti dea ultimatul.

Cand am fost in Ro vara aceasta, un unchi, fumator inrait, era bolnav de TBC si medicul i-a interzis sa mai fumeze. Era slab si palid ca un cadavru, dar era fericit ca medicul i-a zis ca se va trata daca isi ia tratamentul cu strictete. Acum a redus fumatul zicea el, la 7-8 tigari pe zi, dar ca nu poate sa renunte la fumat cu desavarsire. Se autosugestiona ca acolo cateva tigari pe zi nu pot sa ii faca rau. Nu a vrut sa citeasca cartea motivand ca a uitat sa citeasca. Credeti ca el vrea sa renute la fumat dar de fapt nu poate?
Povestea ca in spital sunt bolnavi cu gauri in plamani care continua sa fumeze. Adica in comparatie cu acei oameni, el isi permitea sa fumeze, ca doar problema lui era tratabila. Unii dintre colegii lui de salon, el fiind acum nevoit sa stea in spital 6 luni si inca 6 luni in concediu medical, ca dureaza cam un an sa se recupereze, deci el fata de ceilati, care isi asteptau sfarsitul tragand din tigara, el era itr-o situatie buna, si isi permitea sa mai fumeze cateva tigari pe zi. Hmm, oare ce trebuie sa li se intample unora sa aiba puterea si dorinta sa zica intr-o buna zi "nu fumatului"?

Chiar daca fumezi o tigara ocazional tot fumator te numesti.
Cate dintre noi, multe declarand chiar aici, au reusit sa renunte la fumat pe periaoda sarcinii. De ce credeti ca atunci au putut? PT ca asa au vrut si pt ca si-au setat mintea pe "nu fumat!" Toti cei care au renuntat spun ca e usor daca esti hotarat.


mcrmiki trimite-mi un pm cu adresa ta de email si o sa iti trimit si tie aceasta carte, care ne-a dat puterea si vointa sa spunem "nu" fumatului.

o minte oxigenata va doresc la toate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

eu am reusit sa ma las de fumat de trei ani si ...ceva.
nici acum nu imi dau seama cum am reusit. Eram fumatoare inraita, 1 pachet si ceva pe zi; fumam din liceu si acum cand m-am intalnit cu o colega mi-a spus ca isi aduce foarte bine aminte ca eu tot timpul aveam tigari la mine - asta a ramas in urma mea
Am mai avut o tentativa care m-a tinut cam 3 luni, dupa care am fumat ca si cand niciodata nu ma oprisem. De stari de vinovatie....ce sa va spun...si in ciuda senzatiei ciudate pe care o aveam in timpul zilei, cand tot timpul mi se punea ceva in gat si trebuia sa inghit si a altor stari pe care fumtorii le cunosc f bine, nu m-am lasat pana....intr-o zi, cand mi s-a pus brusc pata si m-am hotarat ca nu trebuie sa mai aman si sa ma las chiar din acel moment- la mijocul zilei. De obicei ma gandeam de maine, de la 1 ianuarie, dupa ziua mea, dupa ziua sotului...etc mereu gaseam evenimente.
De ingrasat nu m-am ingrasat pentru ca m-am "refugiat" in sport, gandindu-ma ca ma va ajuta sa uit si de tigari si sa imi "curat" organismul.Si e clar ca nu am rontait nimic atunci cand aveam pofta de o tigara...nimic in afara de guma si mere.
Cert e ca acum, cand ma intreaba cineva cum am reusit, nu stiu ce sa ii raspund. Au contribuit in timp mai multe elemente: frica de boala, sentimentul de vinovatie, faptul ca atunci aveam un grup de prieteni care nu fumau si ca atare ma cam izolam de prieteni in sensul ca eu trebuia sa ies pe scara singura sa fumez...etc.
Cand citesc aceste motive simt ca nu redau in totalitate starea pe care o aveam inaite sa ma las de tigari, dar din pacate nu gasesc alte cuvinte pentru a descrie starea aceea.
Timp de cateva luni, chiar un an, ajunsesem sa ma bucur ca ma gandeam la tigari din ce in ce mai putin in timpul unei zile.
Ma gandeam (amageam) ca la batranete o sa ma apuc iar, ca atunci nu o sa mai conteze f mult.
Acum ma deranjeaza f mult fumul de tigara, mi se pare ingrozitor mirosul emanat de un fumator si nu imi imaginez cum naiba nu "ma simteam" si eu pe vremea aia.
In ciuda acestui fapt, f f f rar, inca mi se mai face chef de o tigara in momentele cheie (la intalnirile cu prietenii), dar elemin imediat gandul, intrucat cred ca trebuie incercata doar o tigara pt a te reapuca.
Mi s-a parut de departe cel mai dificil lucru pe care l-am facut pana acum si cred ca daca vrei, poti sa te lasi, chiar daca suna a cliseu.
succes!
despre ce carte este vorba? titlul? cine a scris-o?

Mergi la inceput