Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Maranida-mi te rog o adresa de email sa iti trimit cartea.

Aici f multi parinti spun ca copii lor, instruiti fiind la scoala, vin acasa si spun parintilor sa nu mai fumeze, ca nu e sanatos etc. PArintii se ascund si pana sa o am pe nicole, nu intelegeam cu adica sa te ascunzi. Cum adica el, piciul, sa iti spuna tie ce sa faci si cum sa faci! Ce parca tu nu stii ca nu e sanatos? dar tu esti sanatos si la tine nu e cazul, si ca daca trebuie o sa te lasi intr-o zi. Da nu acum.
Acum insa, avand un copil, ma gandesc ca nu e suficient sa ii spui ca "mama fumeaza dar numai oamenii mari fumeaza, nu e sanatos pt copii (de parca pt oameni mari ar fi)" fericit fiind ca copilul tau momentan nu fumeaza, si nici nu iti pui problema ca o sa fumeze vreodata. E prea devreme sa te gandesti la asta. Dar adevarul e, ca copilul vede in familie, i se pare normal si ok sa fumeze, si e f probabil sa devina fumator. copii copiaza si ei isi copiaza parintii. Oare ne-ar place sa fumeze si ei cand sunt mari? Nu, npormal ca nu ti-ar place, asa ca doar acum inteleg de ce prietenele mele fumaza pe furis.

Eva ai dreptate ca trebuie sa vrei, sa te lasi de fumat ca sa te lasi de fumat. Este o chestiune de vointa dar, ca sa iti fie mai usor si sa nu mai fi asa tentat, e important sa intelegi ca fumatul e un drog si ca nu ne ajuta la nimic, ca fumand nu ne calmam, nu ne simtim mai bine, si ca putem sa savuram o cafea si un coniac la o tacla cu prietenii si fara tigara, lucru de care in general se tem multi fumatori, ca se gandesc cum o stea ei fara sa fumeze la taclale cu prietenii! Chiar se poate sa stai cu prietenii fumatori la taclale, cu un coniac sau o cafea, si uneori nici nu ii vad ca fumeaza, cum de multe ori cand si eu fumam si nici macar nu constientizam.
Cartea asta, parerea mea, ajuta pe cei care nu au puterea sa spuna gata de azi, te ajuta sa intelegi ca toate scuzele de genul "fumez ca ma calmeaza" "fumez de fericire" sunt niste scuze lamentabile de a continua sa fumam.
Si cum spune si Eva in mometul cand ai renutat la fumat, simti un sentimet de eliberare. te simti fericit ca esti nefumator.

ma intreb daca ma mai tenteaza...ma gandesc uneori la tigara si ma gandesc de genul "azi am uiat pur si simplu sa ma gandesc ca as fuma o tigara, ce straniu!" sau alteori ma intreb "as fuma acum?" as trage asa un fum macar dar apoi ma gandesc "de ce?" si imi vin in minte, sa imi inund plamanii cu fum in loc de oxigen, ca dupa ce fumez o tigara, drogul din ea o sa ma faca sa mai vreau inca una si inca una si pana cand?, ca doar imi distrug sanatatea si tenul, apoi senzatia de moment imi trece si iar uit de tigara. Intervine uitare care te face sa te gandesti tot mai rar la tigara.
Apoi te simti fericit ca esti iar "nefumator" si regreti toti anii in care te-ai afumat pe dinafara si pe dinauntru.




Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

la mine e a 7-a zi fara...mi-e bine...nu pot sa simt ca plutesc asa cum se spunea..ca te simti mai 'viaoie' sau altceva..dar sint mindra de mine ca rezist...uneori mai imi vine cheful dar ma gindesc la gustul oribil pe care l-as simti si la faptul ca apoi as lua-o de la capat cu totul...
cine mai e alturi de mine?
almo..am vazut pozele cu fetita ta..o frumusete! sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea...e o splendoare de copil; citi anisori are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by roxica

la mine e a 7-a zi fara...mi-e bine...nu pot sa simt ca plutesc asa cum se spunea..ca te simti mai 'viaoie' sau altceva..dar sint mindra de mine ca rezist...uneori mai imi vine cheful dar ma gindesc la gustul oribil pe care l-as simti si la faptul ca apoi as lua-o de la capat cu totul...
cine mai e alturi de mine?
almo..am vazut pozele cu fetita ta..o frumusete! sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea...e o splendoare de copil; citi anisori are?




multumesc roxi, nicole are un ani si 4 luni.
ma bucur ca te simti ok dupa cele 7 zile. da si eu am un sentiment de fericire sau de "eliberare" ca nu mai depind de nenorocita aia de tigara.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by Butterfly1

Chiar asa Almo, ce ti-a venit ? Eu ar trebui sa iau exemplu de la Roxi ! Ia zi-mi Roxi , tre sa-mi iau inima-n dinti si sa zic "de astazi nu mai fumez si punct !"si sa arunc pachetul de tzigari si bricheta ?
Tu cum ai facut ?

Butterfly1



eu de fiecare data cand m-am lasat, m-am lasat cu pachetul de tigari in sertar. stiti sentimenul cand ramaneai fara tigari intrai in panica? cred ca de frica acestui sentiment, m-am lasat tot timpul cu pachetul de tigari in sertar la servici si acasa. am auzit persoane care au purtat in geanta un pachet de tigari chiar si un an pana l-au aruncat. nu conteaza cum, conteaza cum simti tu ca te ajuta mai mult.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Siminaf, aproape 17 ani, dar e in trend sa ai o tigara in mana, si crede-ma ca e la cel mai bun liceu si in cea mai buna clasa....
Almo, adresa mea e christin_chris@yahoo.com ... sper sa functioneze, nu atat pentru mine cat pentru Diana, oricum intru in club pentru ca stiu cat de bine lucreaza la mine subconstientul.

Mandrutzele mele Diana (29 sept.1991) si Oana (18 iul.2005)

pozne-npoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Da almo ai dreptate chestia aia cu pachetul de tigari in sertar, cred ca iti da o senzatie buna de liniste si eu ma panichez cand numai am tigari.Deja am calcat stramb dupa 2 spatamani , dar o sa incerc iar curind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Marami, scuze ca n-am mai scris. Am apucat sa citesc dupa ce am postat si nu am mai modificat. Am vazut virsta Dianei la semnatura ta. Nu ca e bine, dar macar nu e chiar mica. Oricum nu e bine sa fumeze, indiferent de virsta. E pacat de plaminii ei si ai oricui fumeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

fetelor, am renuntat si eu, asa cum am si mi-am promis.
am citit si cartea pina la sfarsit. nu pot sa spun decit ca are dreptate 100%. a fost ca o revelatie.
insa mie mi-e greu, chiar foarte greu. nu tot timpul, dar cind ma apuca starile de sevraj mi-e ba cald ba frig, mi-e greata, ametesc, ma doare capul, ma enervez brusc, am crize de tuse....oribil. dureaza citeva minute, ma pun intr-un colt incercand sa parez mental toata nebunia. reusesc daca ma pot concentra suficient. dupa care ziua e normala, pina la urmatoarea criza. sper sa se rareasca cu trecerea timpului.
o singura data m-am mai lasat de fumat citeva luni si atunci am patit la fel in primele doua saptamani. sper din suflet sa trec cu bine peste perioada asta si daca cumva imi va mai trece prin cap sa mai aprind porcaria aia de tigara nu ma voi gandi decit la starilea astea de kk prin care am trecut.
bafta si pupici.




Anda, mami de Ed

Viata
Pasiunea
Blog DC de Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

buna fetelor

si eu imi propun sa ma las de fumat - in primul rand pt mine si apoi pt viitorul meu sot care nu e fumator

ziua - eu o sa incerc de duminica - dimineata va fi ultima tigara

si am mare nevoie de ajutor de la voi

http://tt.lilypie.com/QIg2p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by anda

fetelor, am renuntat si eu, asa cum am si mi-am promis.
am citit si cartea pina la sfarsit. nu pot sa spun decit ca are dreptate 100%. a fost ca o revelatie.
insa mie mi-e greu, chiar foarte greu. nu tot timpul, dar cind ma apuca starile de sevraj mi-e ba cald ba frig, mi-e greata, ametesc, ma doare capul, ma enervez brusc, am crize de tuse....oribil. dureaza citeva minute, ma pun intr-un colt incercand sa parez mental toata nebunia. reusesc daca ma pot concentra suficient. dupa care ziua e normala, pina la urmatoarea criza. sper sa se rareasca cu trecerea timpului.
o singura data m-am mai lasat de fumat citeva luni si atunci am patit la fel in primele doua saptamani. sper din suflet sa trec cu bine peste perioada asta si daca cumva imi va mai trece prin cap sa mai aprind porcaria aia de tigara nu ma voi gandi decit la starilea astea de kk prin care am trecut.
bafta si pupici.




Anda, mami de Ed

Viata
Pasiunea
Blog DC de Timisoara


imi pare rau ca ti-e asa rau. Cat fumai pe zi?

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput