Mai cunoasteti preoti cu har ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by copiloi

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by copiloi

Inainte de a te intreba ce face biserica pentru tine, gandeste-te ce faci TU pentru biserica si apoi sa te intrebi daca e crestinesc sau nu (nu ma refer la tine personal, ci in general)
De exemplu, familia de care spui ca a avut nevoie de ajutor in Italia, cat si cum a ajutat biserica, cat a fost in RO- cand, sa zicem, nu a depins de ajutorul de la biserica?



Hm, interesant e numai faptul ca pe catolic nu l-a interesat cay si cum au ajutat biserica in Romania...

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)



Asta nu inseamna ca preotul catolic e "mai cu har" decat cel ortodox!



Am spus eu ca vreunul din ei ar fi "mai cu har"?... Am spus doar ca e interesant de observat

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Eu stiu mai multi. Daca chiar te intereseaza sa cunosti unul, scrie-mi pe PM.

Din pacate, exista multe exemple din astea, si eu am intalnit multe, dar asta nu m-a facut sa ma indepartez nici de Biserica, nici de Dumnezeu, dimpotriva m-a ambitionat sa ma apropii mai mult de cei "adevarati", m-a facut sa caut mai aprig Adevarul. M-a facut sa-mi dau seama cat de usor te poti pierde si m-a determinat sa fiu mai cu luare-aminte.La mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by Sibylle
Pun pariu ca o sa apara X ( nu shpun cine ) care va spune ca TOTI preotii ortodocsi au har, iar ca rolul bisericii ortoxe e sa ajute spiritualiceste, nu material.


TOTI preotii ortodocsi au har
TOTI preotii catolici au har
TOTI rabinii au har
TOTI imamii au har
TOTI calugarii budisti au har.....
Chiar si vracii indieni au har de asemenea....

La fel ca toti cei ce se roaga spre Entitatea Suprema indiferent cum ii spui, Allah / Sfanta Treime / Buddha sau Manitou......

Dar mai intervine si problema aceea simpatica: ce faci cu Harul / Darul primit ?

Pace tuturor !

Adrian
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">My page + 6 tehnici in asteptarea lui BB mic
Salvati Catedrala Catolica Sfantul Iosif !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by copiloi

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by copiloi

Inainte de a te intreba ce face biserica pentru tine, gandeste-te ce faci TU pentru biserica si apoi sa te intrebi daca e crestinesc sau nu (nu ma refer la tine personal, ci in general)
De exemplu, familia de care spui ca a avut nevoie de ajutor in Italia, cat si cum a ajutat biserica, cat a fost in RO- cand, sa zicem, nu a depins de ajutorul de la biserica?



Hm, interesant e numai faptul ca pe catolic nu l-a interesat cay si cum au ajutat biserica in Romania...

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)



Asta nu inseamna ca preotul catolic e "mai cu har" decat cel ortodox!



Am spus eu ca vreunul din ei ar fi "mai cu har"?... Am spus doar ca e interesant de observat

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)


E interesant de observat, intr-adevar, caci cine stie ce se mai poate afla.
Nu pretind ca stiu EXACT situatia din Italia, dar stiu cum e aici:la noi in orasel avem biserica ortodoxa care functioneaza intr-un local a carui chirie (destul de mare) timp de citiva ani buni a fost platita prin munca fizica a preotului, el deci lucra in solarii si din banii cistigati platea chiria. In acest caz, normal ca daca venea cineva sa ii ceara ajutorul mare lucru nu ar fi putut oferi, decit sa expuna cazul in fata enoriasilor care l-ar fi putut ajuta pe respectivul intr-un anume fel. Daca in schimb, omul nevoias s-ar fi dus la preotul catolic, sunt SIGURA ca acesta i-ar fi putut oferi un ajutor material mult mai consistent, caci aici biserica catolica este bogata materialiceste.
Si in prezent, cind s-au inmultit enoriasii ortodocsi si biserica e plina, cu foarte mari eforturi parintele reuseste sa adune banii pt plata chiriei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Si preotul de aici a lucrat la gradina.....dupa care venea acasa si citea pentru doctorat


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by DARAEL
TOTI preotii ortodocsi au har
TOTI preotii catolici au har
TOTI rabinii au har
TOTI imamii au har
TOTI calugarii budisti au har.....
Chiar si vracii indieni au har de asemenea....

La fel ca toti cei ce se roaga spre Entitatea Suprema indiferent cum ii spui, Allah / Sfanta Treime / Buddha sau Manitou......

Dar mai intervine si problema aceea simpatica: ce faci cu Harul / Darul primit ?

Pace tuturor !

Adrian
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">My page + 6 tehnici in asteptarea lui BB mic
Salvati Catedrala Catolica Sfantul Iosif !



Darael, poti sa-mi spui si mie te rog ce intelegi tu prin har ?

(Felicitari pentru initiava ta privind Catedrala Sfantul Iosif ! )



_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

quote:
Originally posted by ligeea

Eu nu stiu cum e in Germania la o biserica (ortodoxa sau catolica , e diferenta )dar stiu cum e mai peste tot in Romania , cel putin in orasele mari. Acatiste date care nu se citesc, mancare data de pomana care umple tomberoanele de gunoi, preoti care spovedesc sub patrafir 5 credinciosi o data . Nu simti ca te duci la biserica si pleci ,,luminat , ci ca te-ntinezi si mai tare. Eu sunt crescuta de bunici la tara si am venit la Biserica in Bucuresti cu mare drag . Nu Biserica ci preotii au fost cei care m-au indepartat.Prin comportament si ,,exemplu crestinesc


ligeea



- "mai peste tot" este o generalizare fortata: cite cazuri concrete stii tu, personal? in cite orase?
- esti sigura ca era spovedanie cu 5 persoane sub patrafir sau se citea rugaciunea de dinainte care se face cu toti credinciosii in genunchi si sub patrafirul preotului?
- cum poti fi sigura ca preotul nu a citit acatistele cind acestea se citesc cu voce joasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Steihardt, si despre harul preotului:

<<Mai toti au parasit ortodoxia pentru motivul ca „popa din sat era betiv" sau „era curvar" sau „facea politica" sau „era glumet..."
Ca si cum valabilitatea invataturii lui Hristos ar fi la cheremul ticalosiei cutarui popa din cutare comuna.
Copii mari.
Spun: ce valoare pot avea tainele savarsite de un preot nedemn? Deplina valoare. Solutia a fost data inca din anul 311 la conciliul din Arles, dupa erezia donatista, care judeca intocmai ca martorii lui Iehova.

Ambele erezii (donatista, iehovista) tin de un purism infantil: confuzia intre instrumentul uman si esenta divina, care trece prin instrumentul uman ca un curent electric instantaneu necontaminat de tubul prin care se scurge.
— Qui latronem exaudisti

Mirarea extraordinara de a fi chemat. Eu!?, am vrea, neincrezatori, sa spunem. Nu ne vine a crede ca s-a putut opri la o fiinta a carei netrebnicie o cunoastem la perfectie, ca s-a hotarat sa poposeasca in asa murdar salas. Uimirii i se adauga teama, am vrea sa fugim de raspundere (de napasta?) si, ca Moise, am fi ispititi să argumentam (spre a scapa): cine sunt eu ca sa ma alegi? Eu nu sunt om indemanatic. Alege pe un altul.
Exclamatia aceasta launtrica de surprindere si tulburare o vadeste convingator gestul mainii vamesului in tabloul lui Caravaggio, intitulat Chemarea Sfantului Matei. Viitorul apostol sta la masa lui de vames, inconjurat de un platnic si de cativa tineri. In degetul pe care si-l indreapta catre sine se ghiceste simtamantul omului pentru care e atat de greu sa creada ca tocmai el este recrutat. Cum de e cu putinta? Atat de superficial ma cunoaste? Ori poate ca-I place sa faca numai ceea ce pare imposibil? Ori poate ca e de o bunatate pe care nici n-o putem inchipui?
Pe unii ii alege de buni ce sunt, pe altii de rai ce sunt; pe unii pentru ca ii iubeste, pe ceilalti pentru ca ii e mila de ei.
Rugaciunea Sfantului Ioan Gura de Aur, care se citeste in locul pericopei din Evanghelie la slujba Invierii: sa vina toti care au postit din ziua intai, sa vina si cei care postesc din ziua a treia; ba nu, si cei care au postit din ziua a sasea; si cei care au postit numai din ziua a opta sa vina; si cei din ziua a noua, a zecea; sa se apropie si cei care nu postesc decat din ziua a unsprezecea. Si cei care n-au postit deloc, vina si ei. Vina toti: masa e bogata, vitelul e mult. E ziua pe care a lasat-o Dunmnezeu ca sa ne bucuram si sa ne veselim intr-insa.
(Cand în parabola fiului risipitor ratacitul vine acasa, e inca plin de murdaria cocinelor in care a trait. Ce face tatal? ii iese intru intampinare alergand si-l imbratiseaza: asa imputit cum e acest invins; nu asteapta sa-si ceara mai intai iertare ori macar sa ajunga pana in dreptul (de nu si la genunchii) tatalui; si nu-i cere sa se spele, sa faca baie, sa se curete cat de cat. Nu. De-a dreptul la ospat!>>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns forte spune:

Este incredibil.
Explicati-mi si mie cita valoare poate avea canonul pe care-l da un preot "curvar" unui enorias care se spovedeste ca a gindit necurat. Nu serios acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Sacramentala.
Nu preotul il va mantui pe enorias.

Mergi la inceput