Dureri de cap in sarcina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Stiu asta, am si eu doi copii. Eu ma gindeam ca nu ai fost bine monitorizata. Medicul trebuia sa reactioneze cind a vazut ca tensiunea e marita. 13/9 nu era ok.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Buna!
Si eu ma confrunt cu aceste dureri groaznice de cap. Ieri am fost la ecografie si i-am spus dr meu, tensiunea la mine nu e o problema, el a zis ca mai bine nu iau nimic sau cel mult un algocalmin la dureri de nesuportat. Intre timp mi \-a recomandat si repaus la pat (am colul deschis) si de 2zile de stat in pat, cu sau fara perna iar ma doare capul....

Sandra 20+

poze burtica
poze bebe
multe poze frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

Buna! Buba migrenelor e mare si dureroasa si la mine... De cand ma stiu am avut dureri de cap insuportabile, ma puteam trezi din somn cu durere de cap, si in cazul asta puteam sa iau orice si in orice cantitati, ca oricum nu trecea... De cand cu sarcina (12 saptamani in prezent), au fost rare, dar cumplite... Ca sa fiu sincera, singurele varsaturi de pana acum au fost provocate de aceste dureri de cap... Din pacate, nu prea exista remedii.In momentul in care apar si varsaturi din cauza durerii de cap, degeaba inghiti pastila, ca oricum o versi. Unica solutie acceptabila pentru o sarcina in primul trimestru este paracetamolul (iar in cazuri de migrena cu varsaturi incercati paracetamol supozitoare, doza pt copii, si "aplicati" 2 o data), sub nici o forma nu inghititi altceva, la algocalmin se poate apela in cazuri de strictanecesitate dar doar DUPA primul trimestru si DOAR la sfatul medicului, orice v-ar sfatui oricine altcineva. Exista si optiunea naturistelor, nu ceaiuri, ci diverse combinatii de plante in pastilute, eu insa nu am gasit combinatia potrivita pentru mine, mai incerc, insa decat o pastila, sucul proaspat de portocale si lamaie sau grepfrut combinate mi se pare cel mai naturist remediu posibil... Incercati si compresele reci pe frunte, alfie chinezeasca la tample (banuiesc ca doar acasa, la munca probabil doar v-ar oferi vreo jumatate de ora de liniste caci nu cred ca s-ar mai apropia cineva de voi...), si, foarte important: LICHIDE, eventual ceai de tei, e si un foarte bun calmant; lichidele sunt necesare deoarece durerile de cap sunt si un efect al deshidratarii, care apare fara sa va dati seama mai ales la temperaturile la care "rulam" la ora actuala . In rest, dragi viitoare mamici, mangaiati burtica, si..asta e, o sa treaca, mai ales cand o sa fim cu bebelul in brate Pupici, curaj si putere!!!

Deea si bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

multumesc f mult fetelor, chestia cu apa rece ma ajuta pe moment.
in sfirsit am mers azi la medic si am intrebat de aceste dureri. Intr-adevar mi s-a spus ca pot fi de la tensiune - insa la mine e ok, deci nu e cazul meu. In rest cind ma apuca e de dorit sa stau intr-o camera mai intunecoasa in liniste si aer curat. In cazuri cind sint dureri insuportabile se poate lua cite O BUCATICA DE PASTILA de Tempalghin sau Citramon (ultimul e din ierburi)...
Din pacate nu pot incerca trucul cu sucul de portocale+grape sau lamiie
sper sa scapam cit mai curind de aceste dureri!

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Si eu am avut dureri de cap dar cred ca de la raceala ,am fost racita groaznic si medicul de familie a spus sa nu iau nimic ,nici macar paracetamol nu am luat ,m-am chinuit cu ceai de tei,lamaie si grefuri .Am avut si eu tensiunea odata 13,9 si 11.5 ,acum o am 10,6 ,cateodata am palpitatii ,e o problema si cu tensiunea asta .Raceala nu dauneaza sarcinii ,nu?


GINA 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

si eu am uneori dureri de cap, (desi inainte de sarcina ma durea f f rar capul). eu pana acum nu am luat nimic de durere de cap
asteptam pur si simplu sa-mi treaca. saptamana viitoare merg sa-mi fac analizele de sange si voi vorbi atunci cu medicul de familie si despre aceasta problema.
multa sanatate tuturos si o sarcina cat mai ursoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

buna fetelor!

ma inscriu si eu in clubul fetelor cu dureri de cap in sarcina. dureri suportabile, usoare si care sa zic au aparut cam de 5-6 ori pe parcursul a 26 de sapt, pana acum! n-am luat nimic, de cele mai multe ori ma lua seara inainte de culcare si imi treceau fara probleme pana dimi. de fapt odata ce adormeam dispareau! ultimele 2 dati am aplicat pe frunte un batic ud! recunosc ca a mers de fiecare data!



raluca 26+
cu alexia-maria sau david-christian

album yahoo
album webshots
bobocelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glossa73 spune:

Buna fetelor!
Uite ca intru si eu in clubul vostru... Sunt insarcinata in 12 saptamani si ma "laud" cu niste dureri de cap ingrozitoare asociate cu voma....
Ieri am vomitat de 30 in 30 de minute, iar astazi din cauza efortului ma dor toti muschii..
Nu stiu ce sa mai fac....De-abia saptamana cealalta ajung la medic...
Va rog sa imi spuneti daca si voi ati trecut prin aceste dureri insuportabile...
Pupici si sarcina usoara !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaLLisa spune:

hop si eu, cu un bb de 13 saptamani...
dragi burtici, aseara am aflat ce inseamna sa stai pe wc, cu ligheanul in brate , si sa-ti vomiti sufletul, ca orice altceva se epuizase de mult...
azi am stat acasa si am dormit pana pe la 2, cand m-am trezit fara durerea de cap...asa ca nu stiu cum a disparut, ideea e ca a fost crancena...am mai patit asa cava exact acum 5 saptamani, iar dr mi-a spus ca e normal pana se obisnuiete organismul cu hormonii , iar dupe ce se termina spasmele si frisoanele, sa iau un no-spa si nasol e ca de la pastila, a mai avut loc o repriza...cat despre hidratare, abia acu am prestat doua pahare cu suc de portocale, si paine prajita...si am niste arsuri la stomac, de mor...

in rest, pupici pe burtici fara migrene!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magicnoire spune:

buna ziua,eu am migrene care ma tin cate 3 zile si-mi este teama sa iau pastile,dc.nu a zis sa iau ceva anume dar daca beau sirop cu apa minerala imi trece,daca beau mai mult.Cica durerire de cap sunt de la scaderea glicemiei brusc cu toate ca la analize a iesit bine,sanatate va doresc.

Mergi la inceput