Despre cafea

Despre cafea | Autor: azibel

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in luna a 7-a si mi-e tare pofta de o cafeluta...
Am gasit in magazin renumita -pe vremea lui Ceausescu- INKA pe care scrie ca ingrediente:orz,secara,cicoare,sfecla de zahar,prajite.Aveti idee,poate fi periculoasa?Ma gandesc in special la cicoare...
Azibel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Claudya spune:

Daca nu dormi la ora asta,iseamna ca deja ai baut-o!!!
Nu stiu ce efect are cicoarea,dar medicii spun ca o cafeluta pe zi nu strica.Asa ca de ce nu bei cafeaua cu care erai obisnuita?Sau de ce nu incerci fara cofeina?
Pupice si ....nu-ti mai fa probleme,daca ele...nu sunt!!!Nu suntem "bolnave",suntem doar insarcinate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azibel spune:

Claudya m-ai facut sa rad!Adevarul este ca nu am baut-o,am dormit ieri mai mult si noaptea bineinteles ,insomnie..
Mi-este teama sa beau cafea obisnuita,sa nu devina bebele prea agitat,iar cea decofeinizata nu-mi place deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudya spune:

Mai Azibel,nici acum nu dormi?Vezi ca bulversezi bebelusul!!!Ia sa-mi aduci carnetelul de corespondentza sa le scriu la parinti!!!
1.Sa stii ca am mai citit si pe la alte fete ca au baut cafea in timpul sarcinii si nici vorba sa fie copilasii agitati
2.Nici mie nu-mi place cafeaua fara cofeina,dar merge,in loc de nimic.Si...din cand in cand mai beau si cate una BUNA(ADICA CU COFEINA),ca sa ma simt bine.Daca eu ma simt bine si bebe se simte bine,na!!!Nu zic asta si in cazul tigarilor, pe care le-am lasat complet!!!
Te pup!!!Si culca-te o data,ca te zapacesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azibel spune:

Claudya sa-ti spun de ce sunt asa panicata...sa zicem.Mai am un baietel de 2 ani si 3 luni pentru a carui venire pe lume m-am chinuit vreo cativa ani,iar cand Dumnezeu mi l-a dat iti inchipui ce graviduta am fost..nu cafea,nu cola,nu...Acum ,fara nici un tratament m-am trezit insarcinata si as vrea ca si bebe 2 sa aiba parte de acelasi tratament.Fara discriminare!Dar la a 2-a sarcina esti mai relaxata ca sa nu zic mai dispusa sa treci peste teorie,si nu prea ma pot abtine de la lucruri despre care teoretic stiu ca nu sunt bune si pe de alta parte am si-un sentiment de vinovatie..
De culcat la ora asta,ce spui tu..
Si apropo,am vazut ca ai o evidenta a gravidutelor,cred ca trebuie sa matreci si pe mine in 25 iulie ,inca nu stiu sexul lui bebelu'(asa-i spune baietelul meu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moto spune:

EU NU AM BAUT CAFEA POATE 1 CAFEA IN TOATA PERIOADA CAT AM FOST INSARCINATA SI SA STI CA SEBASTIAN ESTE F.CUMINTE DECI EU ITI RECOMAND FARA COFEINA SI SUCUILE FARA COFEINA SUNT MAI BUNE SA FIM SANATOASA SI BB-II LA FEL .DELIA SI SEBASTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudya spune:

Asa deci?Stateai si ne urmareai de pe margine?Ia vino si tu pe subiectul cu mamicile de iunie -iulie,sa vezi ce bine te simti acolo!!!Cat despre lista....ha,esti aproape de mine!!!
pupice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Draga Azibela, nu-i moarte de om daca bei o gura de cafea ...chiar daca esti insarcinata.
Eu personal, am mai baut cafea in timpul sarcinii...cate 3, 4 guri dimineata. Totul e sa nu exagerezi....dar de pofta merge.

(5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina liliana spune:

Draga Azibel eu am baut cafea si pentru aia am un baietel de 9 luni foarte,foarte cuminte.S-a nascut cu 3.800 kg si i-a mers foarte bine pana acum.Asa ca poti bea cate o cafea pe zi(mai ales daca iti pica bine) ca n-o sa se intample absolut nimic.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Eu am baut cite o cafea pe zi cit am fost insarcinata!!!Pentru ca imi era pofta si cafeaua imi place foarte mult.Si citind prin mai multe reviste si site-uri ca o cafelutza nu face rau,am baut.Oricum fiecare face cum crede ca este mai bine !!!Multa sanatate si sarcina usoara!!!Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Draga mea Azibel,

Nici eu nu am pus nici o picatura de cafea in gura in timpul sarcinii si asta pentru ca primele 5 luni am avut greturi si nu suportam cafeaua si apoi in urmatoarele luni organismul nu mi-a mai cerut asa ceva. Dar daca tie ti-e pofta mai bine cumpara cafea decofeinizata ca stiu ca si in Ro se gaseste!

Multa sanatate si Paste fericit!

Ralu-mamica Ioanei

Mergi la inceput