sunt disperata! galagie de la pasari

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Noi avem sub pervazul de la dormitor un cuib de vrabii care faceau o galagie cumplita dimineata iar noaptea ciripeau in somn.M-am speriat groaznic la inceput cand auzeam noaptea zgomote si nu stiam de unde.
Cel mai bin ar fi sa cumperi o casuta pt. pasari si s-o pui la geam,o sa scapi de perioada constuctiei cand sunt tare galagioase si va fi si frumos.
La noi nu mai fac zgomot,dar cand vor iesi pui sa vezi ce balamuc va fi.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Multumesc pentru idei. Eu m-am bucurat ca s-au mai linistit putin, dar nu m-am gandit ce va urma cand vor iesi puii...Noroc cu voi
Cred ca cea mai buna solutie este, asa cum a spus joxy, sa lipesc ceva hartie sau material usor care sa fluture in vant. Chiar acum o sa si caut ceva si ma pun pe treaba; sa vedem: care pe care?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Sunt curioasa sa vad cine castiga in acest razboi.Asteptam noutati.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Sa va spun deznodamantul, neasteptat poate: nu am reusit sa lipesc acele fasii de hartie, pentru ca peretele are asperitati (nu e neted) si trebuia sa iau Poxipol (m-am gandit ca cu el va tine). Insa, am fost plecata cateva zile de acasa, si cand m-am intors: "tzurprize-tzurprize" (fara Andreea Marin) Pasarelele mele nu au stat degeaba, ci SI-AU TERMINAT DE CONSTRUIT CUIBUL!!!

Va dati seama ca mi-a fost mila sa il stric, mai ales cand ma gandeam ca poate sunt deja si oua inauntru.
Acum nu mai e chiar atata galagie, si nu ma mai trezesc dimineata, dar mi-e cam teama pe cand vor iesi puii. Pe la sfarsitul lunii plecam in vacanta pentru vreo luna de zile, asa ca...poate scap cu bine si de faza asta.

In concluzie, ma declar invinsa, si pun armele jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Ohhh am crezut ca numai eu sunt stresata de pasari. La mine de doua luni, zi de zi cu o exactitate matematica la ora 5:00 am sunt trezita de carduri de papagai. Si fac asa o galagie ca zici ca sunt hoarde de tatari in trecere. Este un zgomot asurzitor. Pe la 7:00am se opresc numai ca sa reinceapa in dimineata urmatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

si eu ma inscriu in club "terorizati de pasari"

la mine aseara la 23.00 incepuse una cu trilurile si la 4 iar

l-am trimis pe Bandit sa le rezolve (ca e inebunit dupa pasari) dar fara nici un rezultat

ma gandesc ca mai am un pic si ne mutam - is curioasa daca dincolo tot asa o sa fie (ca si acolo e padurea aproape)

------------------------
Bandit si laleaua ;-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

mai fetelor,

pai altii dau bani grei pe CD-uri cu ciripit de pasarele si voi circotitzi cind aveti wilderness-ul la geam!!!!

O solutie ar fi fost sa pui o pisica de plush pe-aproape de cuib, dar acum e prea tirziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

orhid, in costa rica incepe nebunia pasarilor de prin ianuarie cand incepe migratia dinspre europa, saracele pasari cred ca au probleme cu jet-lag-ul ca se pune de hora pe la trei am pana pe la sase,e nebunie curata.
eu locuiesc mai inafara capitalei,ceva mai la altitudine cu fauna tropicala, iar gradina este un parc tropical cu toate culorile de pasari,insecte si alte lighioane,dar cel mai tare ma deranjeaza trilul de pasari(am si gradinar indigen da ala nu tipa)

Nematics, cu CD-ul e mai simplu, i-l opresti cand nu mai ai chef ,in schimb cu pasarelele astea o poti lua razna daca nu esti o persoana centrata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

quote:
Originally posted by ionica

orhid, in costa rica incepe nebunia pasarilor de prin ianuarie cand incepe migratia dinspre europa, saracele pasari cred ca au probleme cu jet-lag-ul ca se pune de hora pe la trei am pana pe la sase,e nebunie curata.
eu locuiesc mai inafara capitalei,ceva mai la altitudine cu fauna tropicala, iar gradina este un parc tropical cu toate culorile de pasari,insecte si alte lighioane,dar cel mai tare ma deranjeaza trilul de pasari(am si gradinar indigen da ala nu tipa)

Nematics, cu CD-ul e mai simplu, i-l opresti cand nu mai ai chef ,in schimb cu pasarelele astea o poti lua razna daca nu esti o persoana centrata!



Asa le trebuie daca nu au zburat cu business class-ul.
Sorry - am fost rea si nu asta a fost intentia
Dar pasarile asta sunt o adevarata pacoste cateodata.
Si sunt asa de frumoase - lorikeets in toate culorile, papagai albi cu creste galbene, roz, negrii, etc. - dar ce folos cand imi merg asa pe nervi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Daca ati fi stat pe Turda ca mine si ati fi auzit tramvaiul 41, camioane, motoare in miez de noapte, claxoane.... cred ca ati fi acceptat mai usor ciripituri de pasarele...

Vara cand stateam cu geamurile deschise nu auzeam daca plange copilul in camera cealalta si sonorul trebuia sa-l dam f tare ca sa auzim ceva la tv.

mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput