Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Teodora D:
Abia aseara am terminat Reading Lolita in Tehran, si iti multumesc foarte mult pentru cartea asta .
Cred ca mi se intampla ceea ce mi s-a intamplat si cu cartea lui Norman Manea, a picat peste problemele mele si o usoara criza de identitate (nimic serios), cand calea cea mai usoara, confortul exercitiului de o viata, este sa te identifici cu personajele unor carti frumoase.
"Reading Lolita in Tehran" e scrisa cu mai putin mestesug al scrisului dupa parerea mea, dar cu multa dragoste de carti si literatura, de catre o profesoara de literatura engleza data putin afara de regimul islamist de la Universitatea din Teheran si care profesoara organizeaza un book club/curs de literatura women-only la ea acasa, cu fostele ei studente.
In final autoarea paraseste Iranul si se muta intr-un oras fara munti, dar cu extraordinare toamne si primaveri (unde apropo iremediabil a ramas si o bucatica din inima mea).
Daca va cade in mana, n-o ocoliti, e o carte scrisa frumos de o femeie desteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Llaura, ma bucur ca ti-a placut cartea! Eu nu am avut ocazia sa o citesc, nici nu s-a tradus la noi, dar am citit despre ea si mi s-a trezit interesul.
Acum am inceput "Dimineata pierduta" a Gabrielei Adamesteanu, recomandata tot aici si imi place mult; e o poveste spusa din mai multe puncte de vedere, din cate mi-am dat seama, de catre personaje din diverse medii sociale, depanandu-se intamplari din societatea romaneasca a secolului trecut, de dinainte si de dupa venirea comunistilor.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Eu am terminat "Falling Angels" de Tracy Chevalier (autoarea cartii "A Girl with a Pearl Earing"), insa am ramas profund dezamagita. Mi s-a parut o carte fara substanta, fara personaje prea credibile. Nu stiu cum e cartea cu care ea a obtinut faima, dar asta mi-a lasat un gust amar si un sentiment de pierdere de timp. SI tehnica povestirii din punctul de vedere al mai multor personaje, un fel de pagini de jurnal, parca e "furata" de la Judie Picoult, in sensul ca nu convinge.

Am inceput "The First Lady Chatterley" a lui D.H. Lawrence. O sa va spun ce impresii am cand mai inaintez in lectura.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Adimercedes nici pe mine nu m-a impresionat "ingeri cazatori". e cea mai slabuta carte a lui Tracy Chevalier - cel putin dintre cele traduse in romana. in schimb "albastru pur" este remarcabila.
eu iar nu am timp sa deschid cartea....uffff!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

aoleu !
am cumparat si eu "Ingeri cazatori" (si "Doamna cu licornul"), dar inca nu m-am apucat de ea; am citit "Albastru pur" si sper sa gasesc la Targul de carte "Fata cu cercel de perla"

altfel, eu sunt cu okii pe voi , sa vad ce mai cititi si mai trec cite ceva la catastiful meu

as vrea sa mai incerc French Coca Cola de Claudia Golea si Povestiri adevarate de Tudor Octavian





Mamicile tin copiii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Fetelor, acum citesc "De amor, de amar, de inima-albastra" a Ilenei Vulpescu. Are femeia asta asa un dar de a descrie, de a crea personaje veridice (cu povesti triste, de imi dau lacrimile la fiecare 2-3 pagini...) imi pare rau ca nu a scris mai multe carti!

Am cautat si eu cartile I.Allende pe care le-am retinut din lecturile voastre - nu am mai gasit decit "Zorro. Incepe legenda". Am citit numai citeva pagini, dar am sentimentul ca nu am dat peste cea mai buna carte a ei...Am sa mai caut sa vad ce mai gasesc.



Gabriela si Stefan David
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Andrei Makine ..."Pe vremea fluviului Amur"...este poezie, nu roman:))) mi-a placut asa de mult, incat nu m-am culcat pana n-am dat-o gata. Este prima carte pe care o citesc de Makine, un stilist desavarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinelteodoru spune:

quote:
Originally posted by teo1970
[
Cateva detalii preluate de pe www.bookfest.ro:

13-18 iunie 2006
COMPLEXUL EXPOZITIONAL ROMEXPO
HALELE 13-15

Seara de inaugurare :
marti, 13 iunie, orele 19.00 - 21.00

Orar pentru public :
miercuri, 14 iunie, orele 9.30 - 20.00
joi, 15 iunie, orele 9.30 - 20.00
vineri, 16 iunie, nocturna, orele 9.30 - 22.00
simbata, 17 iunie, orele 9.30 - 20.00
duminica, 18 iunie, orele 9.30 - 19.00







Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.





ah, Teo, multumesc foarte mult!
Ce idee buna pe organizatori sa prelungeasca programul din timpul saptamanii ... poate nu o sa fie la fel de aglomerat ca si in uichend

intrebai cam ce am dori sa ne luam de la targ ... pai "cruciada copiilor" a florinei ilis , "cum va fi in europa" (sau asha ceva) a lui daniel daianu, un dictionar englez-roman pt tata (ca sa-i fie mai usor sa se descurce cu calculatorul si internetul), volumul al doilea din "literatura romana in postceausism" a lui dan c mihailescu, (tot din categoria "nelipsit din biblioteca, chiar daca e mai greu de parcurs") "Etica protestanta si spiritul capitalismului" si ... mai vedem ... nu imi mai vine nimic acuma in minte , dar revin maine


Zambeste-mi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

eu ma duc chiar maine la tirg !
Catrinel,
ce e cu "Cruciada copiilor" ? ce gen, ce subiect ...?




Mamicile tin copiii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Eu acum citesc in paralel Rayuela si Iubiri caraghioase (Kundera).

Azi am trait o faza draguta. La un curs (Politici economice) profu' a dat un exemplu la un moment dat, cu 2 indivizi, unul sarac si unul bogat. Iar la cel sarac a spus ca e tipul clochard-ului , caruia nu-i trebuie bani, el fiind fericit daca asculta jazz, la un pahar de vin rosu ...Cu siguranta se gandea si la Oliveira din cartea lui Cortazar (apropo, eu pana acu' pronuntam Cortazar cu accentul pe ultima silaba, dar corect este cu accentul pe a doua silaba: Cortazar).

Mi s-a mai intamplat ceva asemanator, acum 2-3 ani, cand la un curs de Econometrie financiara(!), unde era multa mate, profu', ca sa ne incurajeze, ne-a spus ce scria Thomas Mann in Muntele vrajit , cum ca matematica te "elibereaza" si te face sa fii cu "mintea-n pasari" (nu a spus chiar asa, dar cam asta era ideea). Coincidenta a fost ca eu aveam "Muntele vrajit" la mine!


Spor la citit!

Alina

Mergi la inceput