Clubul cititoarelor (5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miag spune:

quote:
Originally posted by Asterix

Eu am citit de curand Jurnalul lui Mihail Sebastian si m-a impresionat tare viata pe care a dus-o si mai ales zbuciumul sufletesc al lui din perioada respectiva ('34-'44).





Asterix



Mi-ai amintit de anii de liceu si de cei de studentie...atunci devoram Eliade si Sebastian si Papini...

Mia, mami de ROLAND (18 Noiembrie 2004)

Winners never quit, quiters never win!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

quote:
Originally posted by smillaraaq

Am citit a patra carte din seria Ender a lui Orson Scott Card. Se numeste Copiii mintii si a aparut de curand in romaneste, la Nemira sau la Corint. Mi s-a parut mai buna chiar si decat Xenocidul, care era preferata mea! Mor de ciuda ca seria se termina aici

Mai exista, in paralel, Ender's Shadow, dar nu stiu daca ma atrage. Ati citit?



Eu in afara de "Copii mintii", le-am citit pe toate, inclusiv seria "Umbrelor". Eu zic ca merita citita, chiar daca primul volum demitizeaza "Ender´s Game". Sunt scrise din alt punct de vedere si practic acopera perioada de timp in care Ender e in calatorie planetara. Ender nu mai apare ca personaj ci toti ceilalti din gurpa lui si Peter. E mai mult politica decit SF, dar mie mi-au placut, asa ca am cumparat toata seria.

-------------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Pentru a intelege mai bine Jurnalul lui Sebastian, va recomand De doua mii de ani (cu controversata prefata a lui Nae Ionescu) si Cum am devenit huligan, raspunsul lui Sebastian la scandalul provocat de romanul sau in epoca. Ambele au aparut anul acesta la Humanitas:
www.librariilehumanitas.ro/product.php/De_doua_mii_de_ani/5011/" target="_blank">De doua mii de ani
www.librariilehumanitas.ro/product.php/Cum_am_devenit_huligan/5010/" target="_blank">Cum am devenit huligan
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria I spune:

[/quote]
[font=Comic Sans MS][teal]Jurnalul lui Jeni Acterian e de negasit in librarii sau online; poate ca in anticariate se mai gaseste. Eu chiar le-am scris acum cateva luni celor de la Humanitas, cerand sa-l reediteze.
Cartea lui Elie Wiesel de care ai scris e roman sau e autobiografie?
[/quote]

"Jurnalul unei fiinte greu de multumit" exista la Biblioteca Nationala, dar nu poate fi imprumutat Singura varianta ar fi sa-l imprumuti de la cineva care lucreaza acolo. Faina idee ti-a venit cu Humanitasul
Multumesc pt pontul cu Polirom:)

Mi-e teama ca prietenia mea cu Wiesel nu va fi prea stransa, ori poate ca n-am eu starea necesara. E un roman, romanul unei psihanalize, cu puternice note autobiografice. Prea puternice... Pe linia asta prefer sa ma-ntorc la Marie Cardinal si ale ei "Cuvinte care elibereaza".
Si azi sunt fericita ca am gasit aici "Dimineata pierduta " a Gabrielei Adamesteanu, traducerea e minunata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

Fetelor ma alatur si eu voua in scris, caci de urmarit va urmaresc de mult. Stie cineva unde pot gasi de cumparat "Bitter moon" a lui Pascal Bruckner. Ma intereseaza mai mult varianta in engleza desi m-as multumi si cu cea romaneasca. Eventual daca o are cineva in format electronic. O caut de nu stiu cind si deja nu stiu ce sunt in stare sa fac sa o achizitionez.varianta in engleza pa amazon.com e $125 sau cam asa ceva... Please help!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

... si inca ceva pentru cititoarele the Saramago. A aparut o noua carte "Seeing"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

quote:
Originally posted by Georgia2

Fetelor ma alatur si eu voua in scris, caci de urmarit va urmaresc de mult. Stie cineva unde pot gasi de cumparat "Bitter moon" a lui Pascal Bruckner. Ma intereseaza mai mult varianta in engleza desi m-as multumi si cu cea romaneasca. Eventual daca o are cineva in format electronic. O caut de nu stiu cind si deja nu stiu ce sunt in stare sa fac sa o achizitionez.varianta in engleza pa amazon.com e $125 sau cam asa ceva... Please help!




De curiozitate am cautat si pe Amazonul german si cartea pe care o urmaresti si este muuult mai ieftina, pana in 8, dar... in germana, in engleza nu exista. Ma mira ca tu ai gasit-o la asa un pret mare, o fi vreo editie de lux?!

Nu este cea dupa care a facut Polanski film (dupa 90, imi amintesc ca l-am vazut)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

aia e Asterx. am vazut si eu cartea in germana dar din pacate nu stiu pic.am cautat si pe ebay unde au numai DVD-ul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Georgia, da la Chapters ai incercat? Cred ca la pretul ala ai sanse mari chiar...zic si eu...

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hello din nou dragelor.
dupa o lunga pauza cauzata de concediu si multe proiecte ma re-alatur voua.
am citit doua dintre romanele "chic" de la polirom....in vacanta bineinteles. funny si relaxante.
si m-am aprovizionat cu carti noi ptr lunile urmatoare.
enn, si mie imi place Makine muuuult! prin capitolul 2 cred povesteam de "Pe malul fluviului Amur" care imi place mai mult decat "Testamentul francez". polirom-ul a mai scos si "Crima Olgai Arbelina"...interesanta rau!
Teodora, pe mine m-au suparat polirom-ul ca la ultimele doua comenzi nu mi-au dat reducerile (cu toate ca-s membru la ei....de o mie de ani!) si nu-mi mai trimit newsletter! asa ca am comandat numai de pe librariilehumanitas.ro, cu reduceri cu tot. (sa le fac in ciuda hihihihi )
mi-ati starnit curiozitatea cu Philip Roth...am sa il incerc si eu!

Roxana

Mergi la inceput