botez- finut de 5 ani!!!

botez- finut de 5 ani!!! | Autor: ioannna

Link direct la acest mesaj

voi boteza in curand un baietel care are 5 ani. am citit cate ceva pe forum despre ce se intampla la botez si a doua zi dar tinand cont ca nu mai e bebe sunt cam in ceata
spre exemplu a doua zi la baia care ar trebui sa i-o fac ar iesi scandal mare ca pustiu e recalcitrant deja la baie cu altcineva inafara de mama
iar la biserica nu cred ca-l mai dezbraca (ar fi ciudat la 5 ani nu?) asa ca eu ce fac cu hainutele?? vine cu ale lui sau cu alea care tre sa i le cumpar eu??? si cu crisma ce sa mai fac?
poate sa ma scoata cineva din ceata??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adda spune:

ioanna, baita de dupa botez e un obicei, nu are nimic religios. Sunt sigura de asta pentru ca eu am botezat saptamana trecuta un baietel de 2 luni al carui tata e preot ortodox si a nu am facut nici o baita a doua zi pentru ca el ne-a spus ca nu are nici o insemnatate, e un obicei care abunda in superstitii.
Deci, daca parintii baietelului sunt de acord, cred ca ai putea sari fara remuscari peste obiceiul asta ca sa nu-ti mai faci atatea probleme, mai ales ca baiatul este deja maricel, nu mai e un bebelus si ... e cam problematic sa-i faci tu baie.

La biserica nu stiu ... cred ca trebuie sa mergi sa vorbesti cu preotul care-l va boteza ca sa stii la ce te astepti. Cred ca oricum va trebui sa pregatesti niste hainute chiar si in cazul in care nu este botezat in cristelnita, deci nu e dezbracat de tot, pentru ca sa primeasca botezul in haine noi, curate (chiar daca se imbraca cu ele de acasa).
Daca nu ai cum sa vorbesti cu preotul, cel mai bine e sa pregatesti hainutele, sa fie curate, calcate, sa ai si crisma si vei vedea la biserica ce va fi.

Sa-ti traiasca finutul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

SI preotul care l-a botezat pe baietelul nostru ne-a spus la fel: baita aia de a doua zi este o chestie nereligiaosa, cu o gramada de detalii care variaza (in functie de virsta femeilor din jur :)) Daca parintii nu sint superstitiosi, poti sari fara grija etapa asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Sotul si tatal meu sunt preoti.
Nici noi nu am facut baita de a doua zi cu nasa.
I-am facut-o noi, iar in apa i-am pus panza in care a fost prinsa de nasa la botez, ca mirul de pe carpa sa fie luat de fata in apa.

Cat despre cum vei proceda, cel mai bine ar fi sa vorbesti tu cu preotul ce urmeaza sa oficieze botezul sa-ti spuna ce sa faci. Asta pentru ca de obicei, fiecare face cam cum ii e mai bine, la o astfel de varsta, nu stiu daca mai e un tipic ce trebuie respectat.
Totusi am sa intreb si eu si-ti voi spune!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Ioanna, eu am botezat acum 3 ani aproape un baietel care la vremea respectiva avea 3 ani si 9 luni.
Eu i-am cumparat un rand de hainute( pantofi, sosete, chilotei, maieut, bluzita, pantaloni, geaca,sapca) cu care l-am imbracat de acasa. La biserica preotul ne-a zis sa-l dezbracam si l-a bagat in cazan si i-a dat cu apa pe corp si pe cap.Cand l-a scos din apa l-am luat in brate in crasma( care a fost un material mare alb, din care mama lui i-a facut un cearceaf pentru patul in care dormea copilul), l-am sters bine si l-am imbracat tot cu aceleasi hainute cu care venise imbracat de acasa.
Cand am ajuns acasa l-am luat pe copil in brate si l-am trecut pragul cu lumanarea aprinsa ( asa cum se procedeaza)si i l-am dat mamei lui in brate.
Seara i-am facut si baia in cada mare din baieunde i-am pus si crasma si apoi l-am imbracat pe copil de culcare in pijamale cumparate tot de mine.
Sper sa-ti fie de folos experienta mea de nasa,si iti doresc sa-ti traiasca finutul!



Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioannna spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Am sa vorbesc si cu preotul despre tot ce trebuie.
Ma cam sperie evenimentele astea(nunti botez../) sunt atatea ritualuri si obiceiuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Tot tarziu citesc subiectul, dar poate foloseste cuiva. Copilul mare nu se dezbraca si nu se baga in cristelnita sa se cufunde in apa, si doar se stropeste cu aghiasma. Inchipuiti-va cum ar fi asta cand se boteaza un adult. Si sunt multi de la alte religii care se boteaza la ortodoxie. Baia nu trebuie facuta in vazul lumii sau de alta persoana decat cea care imbaiaza copilul de obicei. Singurul lucru e ca nu se arunca apa la canalizare, pentru ca este sfintita de Sf. Mir, si e mare pacat sa se arunce la loc murdar. Se pune la un copac sau la flori.

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

In urma cu cateva luni am botezat o fetita de 2 ani si un baietel de 6 ani.Preotul mi-a spus sa le fac la fiecare cate o camasuta din panza alba, mai lunguta, gen ie.Le-am pus camasutele peste hainutele lor si botezul a constat doar in stropirea copiilor cu apa sfintita si ungerea cu mir.Am avut, bineinteles, lumanare de botez pt. fiecare copil.

Adema&Codrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

quote:
Originally posted by Marilena12

Tot tarziu citesc subiectul, dar poate foloseste cuiva. Copilul mare nu se dezbraca si nu se baga in cristelnita sa se cufunde in apa, si doar se stropeste cu aghiasma. Inchipuiti-va cum ar fi asta cand se boteaza un adult. Si sunt multi de la alte religii care se boteaza la ortodoxie. Baia nu trebuie facuta in vazul lumii sau de alta persoana decat cea care imbaiaza copilul de obicei. Singurul lucru e ca nu se arunca apa la canalizare, pentru ca este sfintita de Sf. Mir, si e mare pacat sa se arunce la loc murdar. Se pune la un copac sau la flori.



marilena: am fost martora la un botez !!! mama mama! au fost botezati 5 copii deodata, dintre care numai o fetita, nepotica mea : un copil de 17 ani, unul de vreo 8 ani, si restul mititei!! vreau sa spun ca preotul i-a imbaiat din cap pana-n picioare pe toti:: cu chiloti pe ei... intai baietii cei mari m apoi cei mici si ultima a fost nepotica mea.. care a tebuit sa intre in aceiasi apa ! cei mari nu mai aveau crasma... aveau adevarate cearceafuri! asa ca.. in romania fiecare preot face ce-l taie capul...

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput