Botez fara certificat de nastere romanesc?

Botez fara certificat de nastere romanesc? | Autor: lorena_andreianu

Link direct la acest mesaj

Fetelor, chiar nu stiu pe cine sa mai intreb...

Fiu-meu, vedeti si voi, e deja mare si e nebotezat... Am vrut la catolici, dar cer multe pentru nasi si nici nu avem pe cine.

Asa ca am decis sa-l botezam in Ro in iulie-august cand vom veni in tara si... aici incepe dilema.

Fiu-meu nu e inca declarat la autoritati si nu are acte romanesti. Oare la biserica se cere certificat romanesc? O merge cu cel frantuzesc tradus?!

Multumesc de raspunsuri.



Mami si Miron Radu (06 oct. 2004)

Pozele noastre

Frantzujii

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

noua cel putin nu ne-au cerut la biserica certificat de nastre.poate ca sunt unele mai speciale care cer.
desi cred ca il poti boteza linistita in ro si fara certificat!

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Pisicuta, la toate bisericile ar trebui sa se ceara certificatul de nastere!
In baza lui se inregistreaza copilul la biserica si i se elibereaza certificatul de botez, care uneori este foarte necesar!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Lorena, in tara cum vrei sa-l botezi?
Ortodox sau catolic? Aveti nasi in tara?

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Hristina, vorbeam de botez ortodox. (Scrisesem initial in titlul postului, dar era prea mare si nu intra...). Nasi avem, da.

Si eu stiu ca e nevoie de certificat, ca si eu am botezat 2 copii in Ro si asa s-a cerut. Si au fost in localitati diferite. Stiu ca se da si certificat de botez.

Una peste alta... mai am o nelamurire si intreb aici, ca sa nu fac alt subiect... oare se poate botez (ortodox) fara "balaceala"? ca e deja mare si nu-l vad pe taica popa luptandu-se cu fiu-meu. Plus ca asta o sa chiraie de o sa ne stie toti...

Fratele meu a fost botezat asa, decat stropit cu apa, ca in ziua respectiva mai erau vreo 10 copii si nu aveau timp pentru fiecare. Ma gandesc ca s-o putea... Trebuie vorbit cu preotul inainte...

Am uitat sa va zic ca fiu-meu nici la baie nu prea sta...

Mami si Miron Radu (06 oct. 2004)

Pozele noastre

Frantzujii

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nokia spune:

Copilul meu a fost botezat cu certificat de nastere strain, fara nici o problema.
Daca merge fara balaceala sau nu, nu stiu exact sa iti spun, dar eu cred ca merge. Sunt oameni botezati si la 30 de ani, doar nu iti inchipui ca-i baga tatica popa la baita



Un sut in fund, un pas inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Se poate fara certificat de nastere romanesc!!
Eu sunt nasa nepotului meu, care este nascut in Franta si acum 1 an jumate l-am botezat in Romania fara certificat de nastere romanesc, doar cu cel frantuzesc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Lorena eu le-am botezat in Franta pe ambele fete ortodox cu preot roman. Nu mi-a cerut deloc certificatul de nastere. Nu aveam la ora aia oricum certificat romanesc.



Dia

Printesele lu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

la biserica se cere certificatul de nastere pt a vedea preotul exact numele copilului. fetita fratelui meu a fost botezata acum 2 saptamani si nu au adus certificatul la biserica, nu au stiut ca trebuie si nu a fost nici o problema.

marina

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns exotic spune:

Am si eu o prietena in japonia care are copil si l-a botezat ,nu i-a trebuit certificat romancesc.Chiar daca copilul e mare ,nu te gandi ca-l baga cu totul in ligheanul ala ce este ,o sa-i dea pe cap doar cu niste apa si gata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

draga mea lorena, eu am 2 cucuiete nebotezate inca, una 4ani jumate si una 1an jumate, si cine stie cand vor fi botezate, aici nu am nasi, iar in tara.....; de altfel nici nu ma grabesc, ptr. ca sotul nu-i prea de acord, asa ca nu pot decide de la mine putere, dar stai linistita ca de-acum sunt mari si nu-i mai baga in cazan taica popa, ca n-are cum, cred ca la cat is cucuietele mele de cucuiete, cred ca il baga ele pe taica popa in cazan; il va stropi un picut pe tample, pe dupa urechiuse etc; asa se procedeaza si la oameni mari; apropo, sotul meu ca sa se poata casatorii cu mine in tara, sa putem avea o cununie religioasa a trebuit sa fie botezat, asa detamai omul, dar nu l-a bagat in cazan, la stropit si i-a taiat parul(si-asa nu prea are), si l-au numit Andrei, si l-au botezat nasii de cununie, fiind frate-miu; ale mele cucuiete au si certificat romanesc, asa ca numa` bune de botezat

.
http://photos.yahoo.com/nlroxana

Mergi la inceput