epilare definitiva

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Ma intereseaza si pe mine cine stie mai multe de acest salon.
Mi se par f acceptabile preturile.
Eu m-am interesat e preturi la Dermaestetique si o sed inghinal total e 80 euro!

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Eu sunt tare circumspecta din fire, m-am documentat destul si ce am clar in cap deocamdata sunt cateva lucruri: intr-adevar, IPL (lumina intens pulsata) NU functioneaza DELOC pe par alb sau blond, chestia cu melanina continuta de foliculul de par.

Cu cat e mai negru firul si mai alba pielea, cum bine zicea cineva, cu atat ai nevoie de mai putine sedinte, o medie de 6 daca masina e buna, si atentie, daca si esteticiana stie ce si cum, caci IPL se poate programa in intensitatea undei, in functie de tipul d epiele, de grosimea firul de par, etc, nu ca laserul. se programeaza tot, deci masina poate fi desteapta, dar si esteticiana tre sa puna de la sine.

unde stau eu fetele au inceput sa denunte pentru arsurile provocate pe piele, asa ca cei de la cabinetele de depilare, ca sa nu aiba probleme, pun o intensitate inferioara celei necesare, pentru a-si umple buzunarele.

Am intrat sa fac o mentiune care mi se pare foarte importanta: in cazul depilarii cu IPL, vizitele trebuie facute NU MAI DEVREME de 8 saptamani = 2 luni, pentru a da timp foliculului sa creasca din nou. Vizitele facute la intervale mai scurte sunt bani aruncati pe fereastra, mai bine spus in buzunarul centrului frecventat.

Si ce mi se pare important e ca depilarea trebuie facuta cu lama, in nici un caz cu crema, ceara sau electric, pentru a nu atinge foliculul asupra caruia actioneaza IPL. deci nici crema depilatoare.

Personal am optat sa incep cu o zona pe care o vad mai factibila, abia astept s avad ce rezultate o sa dea. Inca nu am mers la prima sesiune, acus.

Zone care imi sunt dificile sa le apar de soare le las pe mai tarziu daca merge bine.

Am ales un centru specializat doar in fotodepilare, nu in altceva. (exemplu manichiura, masaje etc).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Paulush, despre ce salon e vorba ?
multumesc


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ele77 spune:

Buna fetelor, eu fac tratament de epilare definitiva. Am inceput in vara anului trecut si acum am ajuns la a 9 sedinta. Epilare barbie, gat, mustata. Eu nu ca sunt multumita, sunt extraordinar de multumita nici nu mai stiu cum aratam cand aveam par. Mi-au spus de la inceput ca trebuie sa fac 15 sedinte, iar eu am ajuns la a 9a si nu mai am decat cateva fire in zona barbiei. Daca vreti va pot sa mai multe amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by ele77

Buna fetelor, eu fac tratament de epilare definitiva. Am inceput in vara anului trecut si acum am ajuns la a 9 sedinta. Epilare barbie, gat, mustata. Eu nu ca sunt multumita, sunt extraordinar de multumita nici nu mai stiu cum aratam cand aveam par. Mi-au spus de la inceput ca trebuie sa fac 15 sedinte, iar eu am ajuns la a 9a si nu mai am decat cateva fire in zona barbiei. Daca vreti va pot sa mai multe amanunte.

ELE


Servus,

DA! Te rog! Eu vreau detalii!Amanuntite. Fiind vorba de zona fetei , care ma intereseaza si pe mine!

Merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by paulush

Eu sunt tare circumspecta din fire, m-am documentat destul si ce am clar in cap deocamdata sunt cateva lucruri: intr-adevar, IPL (lumina intens pulsata) NU functioneaza DELOC pe par alb sau blond, chestia cu melanina continuta de foliculul de par.

Cu cat e mai negru firul si mai alba pielea, cum bine zicea cineva, cu atat ai nevoie de mai putine sedinte, o medie de 6 daca masina e buna, si atentie, daca si esteticiana stie ce si cum, caci IPL se poate programa in intensitatea undei, in functie de tipul d epiele, de grosimea firul de par, etc, nu ca laserul. se programeaza tot, deci masina poate fi desteapta, dar si esteticiana tre sa puna de la sine.

unde stau eu fetele au inceput sa denunte pentru arsurile provocate pe piele, asa ca cei de la cabinetele de depilare, ca sa nu aiba probleme, pun o intensitate inferioara celei necesare, pentru a-si umple buzunarele.

Am intrat sa fac o mentiune care mi se pare foarte importanta: in cazul depilarii cu IPL, vizitele trebuie facute NU MAI DEVREME de 8 saptamani = 2 luni, pentru a da timp foliculului sa creasca din nou. Vizitele facute la intervale mai scurte sunt bani aruncati pe fereastra, mai bine spus in buzunarul centrului frecventat.

Si ce mi se pare important e ca depilarea trebuie facuta cu lama, in nici un caz cu crema, ceara sau electric, pentru a nu atinge foliculul asupra caruia actioneaza IPL. deci nici crema depilatoare.

Personal am optat sa incep cu o zona pe care o vad mai factibila, abia astept s avad ce rezultate o sa dea. Inca nu am mers la prima sesiune, acus.

Zone care imi sunt dificile sa le apar de soare le las pe mai tarziu daca merge bine.

Am ales un centru specializat doar in fotodepilare, nu in altceva. (exemplu manichiura, masaje etc).








Metoda IPL o voi folosi si eu.
Mi-am facut azi programare si incep sedintele marti
Din cauza ovarelor polichistice, imi creste ceva pår pe barbie si pe sub barbie. Din fericire nu am mustata si nici pe alte pårti ale fetei nu am pår. Insa firele de pår care imi cresc in zonele mentionate sint destul de groase si multe si trebuie sa le smulg zilnic.
Mie mi-a zis azi cosmeticiana ca nu trebuie sa le mai smulg pina marti, numai sa le tai cu foarfeca.Sint prea multe sa le tai cu foarfeca si nici rabdare nu am.
Ai vreun sfat?
Nu prea stiu multe despre metoda asta, insa chiar e asa eficienta???
Ca tot te-ai informat, cum se prezinta firele de pår dupå prima sedinta???Cresc cu aceeasi intensitate??
Multumesc

Ile, mami de Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Pai mai bine nu le zmulge, nu? Ca sa nu arunci banii degeaba.
Cred ca pentru fata sunt necesare mai multe sesiuni, din cate am inteles. In orice caz nu merge mai des de 6-8 saptamani, e timp pierdut si bani aruncati. Intre timp ai voie sa tai parul, nu sa-l zmulgi, ca foliculul sa poata creste.

Oricum pentru nr sesiunilor depinde tare mult tipul de piele, tipul de par, aspectul, grosime, culoare, schimbarile hormonale etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelka spune:

quote:
Originally posted by ele77

Buna fetelor, eu fac tratament de epilare definitiva. Am inceput in vara anului trecut si acum am ajuns la a 9 sedinta. Epilare barbie, gat, mustata. Eu nu ca sunt multumita, sunt extraordinar de multumita nici nu mai stiu cum aratam cand aveam par. Mi-au spus de la inceput ca trebuie sa fac 15 sedinte, iar eu am ajuns la a 9a si nu mai am decat cateva fire in zona barbiei. Daca vreti va pot sa mai multe amanunte.

ELE




Buna Ele,
Da-ne toate detaliile, te rugam. Cabinet...daca ai facut analize inainte...preturi...recomandari....Cred ca toate vrem sa stim aceste lucruri.
Va doresc un Paste fericit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ele77 spune:

Buna, am cam intarziat cu raspunsul pentru voi, scuze. Epilarea o fac la clinica coquette. Sedinta este 70 E. Se face o data pe luna. Acum nemaiavand decat foarte putin par sedinta se face la aproape 2 luni. Este dureroasa cine zice ca nu este minte. Te fulgera pana'n creier, dar totul dureaza o secunda. Ma multe ce sa va spun, duceti-va si o sa vedeti cat de bine este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Buna,
Am fost si eu azi la prima sedinta de epilare cu IPL.
A mers repede, a durat vreo 5 min in zona in care doream.
Doare putin,in sensul ca e neplacut.
Ma voi mai duce peste o luna.Desi tipa mi-a zis sa ma duc peste 6 sapt, parca mi se pare prea lung timpul si am stabilit ca primele 3 sedinte sa le facem la intervale de 1 luna.
Sfaturi: -neaparat folosita crema cu factor f mare , dupa tratament.
- pårul se poate lua cu penseta numai primele 2 zile dupa tratament, pe urma obligatoriu taiat cu foarfeca sau cu lama.
-pårul trebuie indepratat in mod activ

Acum astept sa vad rezultatele.
In brosura scrie ca la unii firele de pår cad imediat dupa tratament, la altii ia o perioada , de obicei 10-14 zile.

Elle dupa cit timp ai vazut o ameliorare???

Ile, mami de Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput