epilare definitiva

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns morenaA spune:

Nu stie nimeni in Iasi unde se poate face? Macar un nr de tel sa aflu si eu preturi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selket spune:

Bun, deci am aflat si eu dupa o "consultatie" de 1-2 minute in care mi s-a spus numai cat costa, cat dureaza si ca nu sunt riscuri. Asta pentru ca prin prin telefon nu stie nimeni sa-ti spuna nici un pret nici macar aproximativ si trebuie ne_a_pa_rat sa te vada doamna doctor la ochi. Si pentru 50 RON iti spune cat cat costa.
Deci pentru zona inghinala total pretul este de 450 RON/sedinta, sunt necesare cam 6 sedinte, cate una la 6 saptamani (deci tratamentul total dureza cam 8 luni). Vorbesc de epilarea "devinitava" cu lumina intens pulsata.
Pentru cele din cluj exista clinica lipoline care insa dupa "consultatia" de 2 minute ca sa-mi spuna cat costa nu-mi mai inspira nici un fel de incredere. In plus acolo imi spune ca nu exista nici un fel de risc, in timp ce pe site-ul asta (alta clinica) www.epilaredefinitiva.ro se spune ca exita totusi unele riscuri. Asa mici sau putin probabile mi se pare corect sa fie expuse. In plus e balbaiala totala in ce priveste "definitivitatea" acestei epilari. Nici doctorii nu pot garanta eficienta acestei epilari, cica aparatul ar fi "calibrat" pentru o durata de 10 ani si ca nu se stie ce va fi dupa 10 ani, sau ca diferite persoane pot reactiona diferit la acest tratament ... adica poti fi dintre aia la care sa nu aiba efect (ciudat, nu? ... ca la ghicitul in cafea). De la altii am auzit ca e foarte posibil sa nu tina decat vreo 2-3 ani, tehnica e destul de recenta si nu cred ca exista inca nici o babuta de 90 de ani care sa dovedeasca ca acest tratament functioneaza.
Pai daca chiar cei care o aplica nu stiu ce se va intampla dupa o anumita vreme (fie ea si 10 ani)de ce se numente "definitiva"? Si ca si daca reapare e mult mai putin si mai moale... hm aceeasi chestie e valabila si pentru ceara: mai putin si mai moale. Deci povesti.
Desi e pacat ca si mie mi-ar fi placut foarte tare.

Parerea mea.
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumpi spune:

danielag, daca esti din cj, cabinetul e pe Dorobantilor. E un cabinet de cosmetica medicala (dna are rezultate foarte bune si in tratarea acneei)si se lucreaza numai pe baza de programare.

Procedura se poate aplica oricui, nu conteaza ce culoare are parul tau sau cat de gros e firul. Se scoate fiecare fir de par in parte.
Cu cat parul a fost smuls/ras mai rar, cu atat radacina se distruge mai repede. In final oricum se distruge (eu sunt cazul care a inceput cu epilari de tot felul -lama, ceara, creme - la 13 ani) dar e necesar sa-l ia de mai multe ori.

Se taxeaza pe minut (cred ca acum e undeva pe la 15.000 lei vechi minutul), deci poti sa-ti faci programare in fctie de cati bani ai si de cat timp ai. Eu la inceput imi faceam si cate 3 ore - doamne ce dispe eram

Oricum, am ajuns sa pot sa ma dezbrac oricand fara grija ca nu sunt epilata sau ca pielea e iritata dupa epilare, pot sa port orice slip, oricat de decoltat ar fi etc. M-a costat ceva (nici n-am mai calculat de la o vreme), dar a fost cea mai buna investitie pe care am facut-o.

Daca mai sunt si alte intrebari, raspund cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

bumpi, multam de raspunsuri. Sunt in Cluj pentru o perioada ceva mai mare (m-am mutat temporar pentru un proiect al firmei), asa ca ma ajuta raspunsurile tale. Cam pe unde e cabinetul pe Dorobantilor? Ai putea sa imi dai si un nume? Daca nu aici, pe privat. Multam din nou.

Daniela

P.S. Ii tare fain Clujul , mie imi place aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Electroepilare am facut si eu (daca e aia de-ti baga un ac subtire ca un fir de par in folicul si apoi aplica socuri electrice) dar eu personal n-am fost 100% multumita de rezultat. Adica s-a rarit parul, acum pot sa-l epilez cu aparatul si inainte nu puteam decat cu ceara, dar n-am mai putut sa continui sedintele, pentru ca deja nu mai suportam durerea (crescuse amplitudinea curentului). In plus, mi-a aparut un fel de alergie la axila (unde m-am epilat) si eu tare banui ca asta-i cauza, ca eu n-am avut veci alergie la deodorante.
Asa ca as prefera alta metoda.

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Eu am fost in Buc la salonul Coquette 3 sedinte, dupa care cea mai buna perfomanta a fost ca parul crestea mai rar si intr-un interval mai lung, adica aprox o luna, dar tot crestea, la fel de viguros

M-au sunat pt a 4a sedinta si i-am refuzat. Astept primul caz fericit de epilare semi-definitiva macar, prin metoda cu laser ca sa ma reapuc. Pielea mea rezista f bine la socurile de temperatura (lumina e fierbinte, ca senzatia de arsura) insa la fel si parul, dragul de el

Am citit si de cabinetul de la Pta Alba Iulia, merita o vizita.

Cat despre cealalta metoda, eu am vazut cum arata pielea dupa electrowhatever. Bumpi, Nu ai avut pielea rosie si cu bubite umflate, in relief dupa? Si cum te-ai descurcat cu rasul parului intre sedinte? Pe picioare, ma refer. Cat a durat operatiunea in total?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelka spune:

BraveGirl, tu nu ne mai spui nimic? Se pare ca esti cam singura care a continuat sedintele. Sau nu ai mai intrat pe forum? Nu raman semne (ca porii deschisi) dupa electroepilare?

Mirelka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumpi spune:

Alynutza, da, aia e electroepilare.Pacat ca n-ai mai avut rabdare si ai renuntat. Intr-adevar, metoda e dureroasa, dar se poate face anestezie. N-am inteles insa ce ai vrut sa spui cu"crestea intensitatea curentului". E adevarat ca intensitatea difera in functie de zona (adica nu faci pe fata la fel ca pe picioare), dar nu in aceeasi zona; tu am inteles ca ti-ai facut la axila.

Lyada, da, pielea se inroseste imediat dupa procedura si raman niste bubite in locul firelor de par.Roseata dispare la cateva ore, iar bubitele se vindeca in 7-10 zile. Eu ma dadeam cu bitter suedez.

Ca durata, nu cred ca sunt un exemplu foarte concludent fiindca eu cand m-am hotarat sa-mi fac am inceput cu suprafete mari, adica picioare integral, inghinal, axila, brate. Mergeam destul de des ca, Slava Domnului, era de unde sa scoata...Daca iti faci suprafete mici, gen axila sau inghinal rezultatele le vezi foarte repede. Totusi, cu aproximatie, cred ca mi-a luat cam 3 ani din viata treaba asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumpi spune:

danielag, am trimis PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musca tzetze spune:

Am avut si eu o experienta mai putin fericita cu electroepilarea, e adevarat, acu vo` 6-7 ani. Acea roseata nu a disparut imediat si am ramas rosie si cu bubite cateva saptamani. Desi am fost la un cabinet medical (cu medic dermatolog), nu un cabinet de cosmetica si am folosit unguent cu antibiotice. Sincer, nu recomand... Cu siguranta depinde si de sensibilitatea pielii fiecareia.

As vrea sa incerc cu laser sau IPL, am norocul ca nu am parul deschis la culoare, am inteles ca pe parul deschis nu prea functioneaza metoda. Cu toate ca nu e dureros, am inteles ca e totusi o senzatie de arsura si exista riscul de hipo/hiperpigmentare (ceea e nu-mi prea surade).

Dupa indelungi sapaturi am gasit pe net o noua metoda, numita ELOS. Cica ar fi o combinatie de IPL cu ceva frecvente radio. Zice-se ca functioneaza f bine si pe parul blond (pt cele interesate) si ca riscurile si reactiile adverse ale pielii sunt mult reduse fata de metodele mai vechi.

A mai auzit cineva de treaba asta? Poate chiar a experimentat cineva... (fetele de pe dincolo, caci nu cred ca a aparut la noi). Daca stiti ceva, dati-ne si noua un feedback.

Mergi la inceput