PROBLEME cu MOTANUL....

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pisicile sunt animale cu personalitate. Se razbuna cand au o problema, asta e clar.
Motanul nostru e "baiat de cartier", necastrat (din mila, cum ati spus si voi). Cand plecam cateva zile (iarna, mai ales) il lasam inchis in casa, in doua apartamente (si al sorei mele), cu tot ce-i trebuie. Mi-e mila sa-l las in frig. El insa, numai cu aceste ocazii, face pipi in paturile noastre. Este modul lui de a protesta. Suntem obisnuiti, dupa prima intamplare am invatat sa protejam paturile (iar canapeaua aia am dat-o!).
Parerea mea este ca daca tineti o pisica in casa, musai sa o castrati. Trairile lor cand sunt in calduri sunt foarte intense, nici nu ne inchipuim, adica le cam facem rau. Nu mai vorbesc ca sunt multi care recomanda si pentru pisicile care stau si pe-afara castrarea, tot pentru a le fi mai bine. Motanul meu vine dupa o "nunta" cu blana petice, apoi se supara ca-l duc la doctor sa-l repare.

poze multe cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Mitele voastre mananca "iarba mitei"? Ale mele se-nvart pe langa cutia cu iarba frumos si gras crescuta si o ignora de 3 zile... o mai tin sau o arunc? (de iarba vorbesc)

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

quote:
Originally posted by craciunitza

Mitele voastre mananca "iarba mitei"? Ale mele se-nvart pe langa cutia cu iarba frumos si gras crescuta si o ignora de 3 zile... o mai tin sau o arunc? (de iarba vorbesc)

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele






EU abia reusesc sa imi cresc florile si m-am auto-fericit cu o tvita minune de iarba de mate. Nu iti spun ca era sa o mucegaiesc toata. In fine a crescut frumusete de gazon de mata, inalt de ma gandeam sa il tund si nu s-a atins de ea! Nici ca ii mai iau!
Oricum dupa ce l-am tuns nu mai are ce par sa inghita, poate pe al meu!
De ce nu incerci croncanele pentru ghem de par. Si apropode croncane, scriai intr-un mesaj ca sunt mofturoase...eu am tratat mata cu Royal Canin (hoata!) si acum a trecut pe Cat Chow si mananca 200g/zi...dat tot slabnoaga este! Ma gandesc sa o inscriu la clubul slabanoagelor de pe Femina intim! Doamne ce scot la ora asta!!!!!!!!
Craciunitza hai sa facem o salata poate eliminam parul pe care l-am inghitit de la mate!!!!!!




ANCA si EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Da' iarba mitei e pentru eliminat parul inghitit? Eram sigura ca e pentru dureri de cap. Ale mele nu mananca nici flori da' nici iarba mitei, am sadit-o ca sa le mai variez meniul, ca mananca numai Purina Urinary, boabe. Din cand in cand, rar de tot, le dau ficat de pui.

Referitor la tuns, noi l-am tuns pe Felix acum 2 ani, in primavara, nici acum nu i-a crescut parul de tot. Cand am luat-o pe Otilia de la crescatorie, m-am dus si cu Felix (sa testam ce femela simpatizeaza) si m-a certat femeia de acolo and l-a vazut tuns, a spus ca nu-i face bine, pentru ca vara, desi e cald, parul ii tine racoare.
Pe Otilia am tuns-o anul trecut ca sa-i fie mai usor cand schimba puful in par, are un par des si sanatos, as vrea s-o tund dar inca mai astept.
Oare chiar le tine parul racoare?

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Eu l-am tuns pentru ca incepuse sa ii cada parul rau de tot desi il pieptan. Mama mea a tuns-o pe Minu vara trecuta iar in iarna avea deja blanita crescuta...mult mai frumoasa!!! Lui Moti nu i-am tuns coada pentru ca de cand l-am luat abia acum i-a crescut blanita pe ea...avea exact trei fire saracul!
Nu stiu cat de racoroasa poate fi blana insa pisicile sunt tare ciudate. Scriai la un subiect ceva gen "Pisica si copilul" ca singurul pericol pe care il prezinta este alergia. Eu am citit acum un an ca dimpotriva, pisica daca este tinuta in casa de cand e copilul mic il imunizeaza la alergii pentru ca emana prin piele nu stiu ce substanta...drept urmare mi-am luat mata! Copilul nu este alergic la par desi eu sunt si a luat redispozitia de la mine!!!

Oricum matele tale sunt superbe si nu par slabe deloc...al meu e vai de el! I-am dat orice de mancare..nu vrea si nu vrea! Iarba nici nu a mirosit-o!

ANCA si EMA EMANUEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Am spus ca alergia este o problema pentru ca iti creaza disconfort, cred ca daca esti matur ai putine sanse sa te mai vindeci. Altfel, baietii mei amandoi aveau probleme cu alergia, mai ales cel mare, de 2 ani avem pisica in casa si alergia lor s-a ameliorat mult, a devenit aproape inexistenta.
Cred ca depinde de fiecare, cat de ingaduitor este cu animalele de casa, eu nu le putea suferi pana acum 2 ani cand, datorita baiatului cel mic, ne-am luat animale. Acum nu mai pot fara sa le alint zilnic.

Dar am avut si noi perioada noastra de disperare, la cateva luni de cand l-am luat pe Felix. Baiatul cel mic s-a plans ca-l doare la subrat, l-am palpat si era umflat serios, evident am fugit cu el la medic. Primul lucru care m-a intrebat doctorita: aveti cumva pisica?
Da, avem. Dupa asta a urmat nebunia, m-a facut doctorita aia in toate felurile, ca sunt inconstienta, ca omor copilul, ca a facut boala ghearelor de mita si sa arunc imediat pisica. Am plecat de la ea cu tensiune si plangand. Cum sa arunc mita ????
Am facut analize la copil, i-a dat tratament, mereu ma intreba doctorita: ati aruncat pisica? Nu, nu am aruncat-o!
Si iar, doza de nebunie, ca sunt mama inconstienta.
Copilul era cand bine, cand rau, ba i se dezumflau ganglionii, ba se umflau iar. Doctorita mi-a spus: suspect de cancer ganglionar Da' mita n-am aruncat-o, doar am izolat-o. Bietul copil, el a vrut mita si acum nu se putea apropia de ea, avea ochii numai in lacrimi. Iar eu ma intrebam: la cat de mult iubeste copilul meu animalele, daca pupa vreo mita din cartier, ce-am rezolvat?
Printr-o intamplare fericita am ajuns la profesorul Dragomir, medic pediatru de exceptie. Am refacut analizele si mi-a spus doctorul sa nu arunc mita
Acum copilul e bine, toata ziua sta bot in bot cu mitele, uneori mi se face "dor" de doctorita aia nebuna si ma intreb cati parinti ajung zilnic la ea?



Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Nici nu ma mai scandalizez...m-am invatat sa consult 10 medici si pentru o raceala. La un moment dat imi spunea cineva ca are 5 pediatri la copil si am yis ca e nebuna acum inteleg de ce.

In general daca ar fi dupa ei si pestii din acvariu ar fi periculosi! Postasem de curand la un subiect povestea lui Emanuel si cum era sa ajunga intr-un cos de gunoi al unei doctorite care sustinea ca are malformatie...si nu a fost singura. Mi s-a spus in fata "faci avort si facem altul (de parca il faceam cu ea) si poate va fi sanatos". Am plecat in patru labe, jumatate lesinata si am incercat din rasputeri sa nu ma atasez de copil pentru ca nu stiam daca se va naste. Este unul din motivele pentru care il cheama Emanuel...

Eu i-am luat mata in primul rand pentru ca il educa. L-a inceput o tortura...acum are grija de ea, o mangaie, ii vorbeste. Am luat mata si pentru ca sunt inebunita dupa ele si pentru ca citisem povestea cu alergiile. Studiul aparuse exact cand ma gandeam la "adoptie".

Doamne, dar cum sa iti spuna ca iti omori copilul si ca esti inconstienta?? De parca sunt mame care sa vrea raul copilului...or fi dar te mai uiti si la om.

Emanuel inainte sa il iau pe Moti colectiona pisici din plus! Avem vreo 20! Imi era atat de drag...la 1 an cum vedea o mata de plus urla dupa ea. Altfel nu cerea nimic! Iti dai seama cand a vazut una vie. Incerca sa doarma cu ea, sa se culce pe ea. Ca sa nu mai vorbesc ca Moti este ca un PitBull cu copilul, l-am certat intr-o seara si m-a zgariat! De atunci nici nu mai pot dansa cu el care are senzatia ca ii fac ceva rau...



ANCA si EMA EMANUEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Si eu am avut probleme cu Mishulica al meu, pana cand sa-l castrez. Era in calduri, miorlaia si facea pp in cosul cu rufe murdare. Nu in fiecare zi, doar cand i se punea lui pata. Dupa ce a fost castrat a mai durat cam o luna, dar pe atunci invatasem lectia si inchideam cosurile cu rufe in dulapuri.

Cand am fost plecati in RO asta iarna am avut ambele pisici inchise in casa, si nu am avut probleme cu ele.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Si eu am avut probleme cu Mishulica al meu, pana cand sa-l castrez. Era in calduri, miorlaia si facea pp in cosul cu rufe murdare. Nu in fiecare zi, doar cand i se punea lui pata. Dupa ce a fost castrat a mai durat cam o luna, dar pe atunci invatasem lectia si inchideam cosurile cu rufe in dulapuri.

Cand am fost plecati in RO asta iarna am avut ambele pisici inchise in casa, si nu am avut probleme cu ele.




copii ca ai mei nu are nimeni




Sanca, cat ai lasat pisicile singure in casa? Eu l-am lasat pe Moti de vineri pana duminica si nu a facut nimic, insa mi-a fost frica sa il las singurel...

ANCA si EMA EMANUEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Am si eu motan persan:)
Il cheama Gigi l'Amoroso, dar ii spunem Mitz. E alb cu ochi galbeni, castrat si tuns de 2 ori pe an. Nu-i place sa fie pieptanat, n-are instincte paterne fata de dra Mitzi (de fapt Irina) si nu mai face pipi in pat - dupa ce l-am castrat i-a trecut acest obicei urat. Si el ca si pisicul lui Rufus, facea ca sa se razbune. Si numai pe locul meu. Am rezolvat problema mirosului bagand buretele unei canapele cu totul in cada. Pentru salteaua din dormitor am folosit un detergent special care scoate mirosul de urina, luat de la veterinar.
E considerat copilul nostru paros, care doarme pe jos... Daca faceti un club de persane, count us in!

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
O intrebare de 1000 de puncte

Mergi la inceput